moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Air Show w Radomiu

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show odbędą się w sierpniu w Radomiu. Na niebie zaprezentują się odrzutowce, myśliwce, transportowce i śmigłowce. – Rozmach pokazów będzie nieporównywalnie większy niż rok temu. Już mamy deklarację udziału od 12 państw – mówi płk Kazimierz Dyński, dyrektor biura organizacyjnego Air Show.

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show to jedna z największych imprez lotniczych w Europie. Organizatorzy zapewniają, że tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, a pokazy wpiszą się w cykl przedsięwzięć uświetniających setną rocznicę lotnictwa wojskowego. – Pokazy będą jednym z trzech kluczowych wydarzeń związanych z rocznicą. Uroczystości zostaną zapoczątkowane 23 i 24 sierpnia w Dęblinie w czasie centralnych obchodów 100-lecia lotnictwa wojskowego, w których udział wezmą najwyższe władze państwowe. Następnie w Radomiu odbędą się pokazy Air Show – informuje mjr Dariusz Kurowski z wydziału prasowego Dowództwa Generalnego RSZ. – Ostatnim wydarzeniem będą zaplanowane na 28 sierpnia uroczystości w Warszawie. Odsłonięty zostanie wówczas pomnik „Chwała Lotnikom Polskim” na Cmentarzu Powązkowskim. Każde z wymienionych przedsięwzięć wpisuje się w program obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości i jest prowadzone pod hasłem „Służymy Niepodległej” – dodaje rzecznik.

Air Show w Radomiu odbędzie się w ostatni weekend wakacji, czyli 25 i 26 sierpnia. – Rozmach tegorocznych MPL Air Show będzie nieporównywalnie większy niż w roku ubiegłym. Już otrzymaliśmy deklaracje udziału w pokazach od 12 państw. Nadal prowadzimy rozmowy z partnerami zagranicznymi, którzy mogliby przylecieć do Radomia – przyznaje płk Kazimierz Dyński, dyr. biura organizacyjnego pokazów. Obecnie deklaracje udziału w Air Show złożyły: Chorwacja, Czechy, Grecja, Hiszpania, Niemcy, Jordania, Pakistan, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Turcja i Ukraina. – Wśród zadeklarowanych do udziału w pokazach załóg i sprzętu przewidujemy obecność kilku renomowanych zespołów akrobacyjnych, między innymi „Wings of Storm” z Chorwacji, „Patrulla Aguila” z Hiszpanii, „Royal Jordanian Falcons” z Jordanii, „Pride of Pakistan” z Pakistanu, „Patrouille de Suisse” ze Szwajcarii i oczywiście naszych dwóch zespołów, czyli „Biało-Czerwonych Iskier” i „Orlika” – wymienia płk Dyński.

Pokazy podniebnych akrobacji to nie jedyna atrakcja, jaką przygotowują organizatorzy. W planach jest także statyczna wystawa sprzętu polskich sił zbrojnych oraz atrakcje dla najmłodszych sympatyków lotnictwa w specjalnie dla nich przygotowanych strefach tematycznych. – Z naszego ubiegłorocznego doświadczenia wynika, że strefy historyczne i edukacyjne były atrakcyjną ofertą nie tylko dla dzieci. Planujemy udział w pokazach przedstawicieli polskiego i zagranicznego przemysłu, by zaprezentować najnowocześniejsze technologie oraz doskonały sprzęt. Przygotowujemy także miejsce, w którym zaprezentujemy osiągnięcia naszych instytutów badawczych i uczelni – zapowiada dyr. MPL Air Show.

W ubiegłym roku podczas XV Międzynarodowych Pokazów Lotniczych, przez dwa dni widzom zaprezentowało się w sumie ponad 100 maszyn – wojskowych i cywilnych samolotów i śmigłowców. Głównym punktem pokazów był blok wojskowy. Widzowie mogli podziwiać podniebną defiladę 65 maszyn służących w barwach polskich sił powietrznych. W szyku znalazły się m.in. myśliwce F-16 oraz MiG-29, samoloty myśliwsko-bombowe Su-22, a także śmigłowce Mi-24 i samoloty transportowe Hercules. Widzowie podziwiali także pokazy akrobacji polskich MiG-29 i F-16, Orlików i Iskier oraz jedynych cywilnych śmigłowców akrobatycznych na świecie BO-105 w barwach Red Bulla.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. chor. szt. mar. Arkadiusz Dwulatek / Combat Camera DO RSZ

dodaj komentarz

komentarze

~Wojtek
1523283120
Zapowiada się solidne lotnicze święto nieporównywalne do tego sprzed roku, które w moim mniemaniu było dość słabe. Chwała lotnikom!
B8-88-A4-1B

Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
Wszystkie misje AWACS-a
Śladami ojca
Nowe zadania szefa SKW
Układ nerwowy Mieczników
Bohater odtrącony
Wojna w świętym mieście, epilog
By Polska była bezpieczna
They Will Check The Training Results in Combat
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polska wiktoria na Monte Cassino
Po śladach polskich bohaterów
Ameryka daje wsparcie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Krwawa noc pośród puszczy
Więcej hełmów dla żołnierzy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Ryś” z laserem
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Pytania o europejską tarczę
„Pierwsza Drużyna” na start
„Grand Quadriga ‘24”
Broń Hitlera w rękach AK
Na straży nieba
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
NATO on Northern Track
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Flota Bayraktarów w komplecie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Mobilne dowodzenie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Zawsze gotowi do pomocy
Pływacy i maratończycy na medal
Polki pobiegły po srebro!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Serwis K9 w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO