moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kosowozy, czyli kosa na sztorc do kwadratu

Kosa na sztorc – żadna inna broń, prócz kawaleryjskiej szabli tak mocno nie zapisała się w narodowej legendzie Polaków. Od czasu, kiedy krakowiacy i górale Tadeusza Kościuszki rozsiekli kosami rosyjską baterię pod Racławicami pojawiały się kosy i w kolejnych zrywach, aż do tego najdłuższego i najtragiczniejszego – powstania styczniowego z 1863 roku.

Jedna z grafik z genialnego cyklu Artura Grottgera „Polonia”(1863) sławiącego powstanie styczniowe jest zatytułowana „Kucie kos”. Przedstawia kuźnię, w której kowale zmieniają to chłopskie narzędzie w broń dla powstańców zebranych wokół ich warsztatu. Jednak wizerunek Grottgera skrywa też smutną prawdę – kosa na początku lat sześćdziesiątych XIX wieku, określanego jako wiek „stulecia pary i żelaza”, była już tylko „bronią rozpaczy” desperatów pozbawionych odpowiedniej ilości broni strzeleckiej. Okazywało się też często, że w wojnie partyzanckiej, jaką prowadzili powstańcy z armią rosyjską, bardziej zawadzała niż pomagała w walce, zwłaszcza kiedy trzeba było się przegrupować w gęstym lesie po mniej lub bardziej udanej zasadzce.

W 1863 roku kosa postawiona na sztorc zyskała też czarną legendę, a nawet gorzej – bo tragikomiczną. Pierwszy dyktator powstania, gen. Ludwik Mierosławski mógłby być wymieniany obok Leonarda da Vinci, jako jeden z prekursorów broni pancernej, gdyby nie to, że jego wynalazek przyczyniał się za każdym razem do klęski po polskiej stronie, a nieprzyjaciela jedynie… rozbawiał. Wprawdzie Mierosławski po Wiośnie Ludów był nazywany „nowym Napoleonem” i „wielką nadzieją Polaków”, ale był to efekt raczej szczęśliwego zbiegu okoliczności niż jego osobistych zasług. Po tym, jak został dyktatorem powstania styczniowego, bardzo szybko okazało się, że ten intrygant polityczny i oderwany od rzeczywistości teoretyk wojskowy, ma niewielkie pojęcie o walce partyzanckiej. Na domiar złego generał miał jeszcze dziwną manię. Przed bitwami kazał konstruować machinę wojenną – z chłopskiego wozu i kos budował coś na kształt ruchomej fortecy-jeża.

Po raz pierwszy Mierosławski użył kosowozów w bitwie 30 kwietnia 1848 roku pod Miłosławiem. Niestety, ich debiut ujawnił wszystkie wady wynalazku i pokazał jak bardzo są nieprzydatne, zwłaszcza w walce partyzanckiej. Jednak Mierosławski nie zamierzał rezygnować ze swej idee fixe i chciał wykorzystać kosowozy w walce z Rosjanami podczas powstania styczniowego. Dlatego sześć takich machin usiłował przemycić z Belgii do Polski. Rozmontowane i złożone w skrzyniach zostały opisane w dokumentacji przewozowej jako „Maszyny rolnicze”. Niestety, czujni celnicy pruscy nie dali się nabrać na ten podstęp i ładunek skonfiskowali.

Mimo tej straty, Ludwik Mierosławski nie zamierzał rezygnować ze swego wynalazku. Przez co, zamiast organizować szczupłe siły powstańcze, a przede wszystkim wysyłać na wszystkie strony patrole, by sprawdzić co poczynają Rosjanie, w zagajniku „zajęty [był] fabrykacją kosowozu własnego pomysłu, nie spodziewając się ataku Moskali”, jak zapisał Stanisław Zieliński w swych „Bitwach i potyczkach powstania styczniowego”(1913). Jednak w bitwie, która odbyła się 19 lutego 1863 roku pod Krzywosądzem na Kujawach, Rosjanie uwinęli się szybko z oddziałem dyktatora, a sam Mierosławski – po jeszcze jednej klęsce, tym razem pod Nową Wsią – wrócił do Paryża z przydomkiem „Generał klęska”. Zwycięski dowódca rosyjski pułkownik Schilder-Schuldner ze zdumieniem i rozbawieniem oglądał „piekielną machinę”, którą jego dragoni znaleźli na pobojowisku. W pamiętniku uczestnika bitwy, Jana Łukasza Borkowskiego, zachował się opis tego kosowozu.

Nieukończony wóz „składał się z ramy około 6 łokci długiej i 2 szerokiej, związanej z czterocalowego kwadratowego drzewa, podzielonej na kraty tak, że było 16 przedziałów. Rama ta miała formę łodzi z obustronnym dzióbem lub migdała spiczastego z obu stron, kiwała się na dwukołowej osi wozu półtoracznego, najeżona była kilkudziesięciu kosami jak stonóg nogami. Do wykończenia brakowało w obwodzie ramy prostopadłych kołów czy drążków, które miały przytrzymać materace do odpowiedniej wysokości, tak iż 16 strzelców wchodząc do tej ramy, zza materaców, niby za murem strzelać mieli, ciągnąc z sobą gdzie trzeba tę fortecę”.

Kolejny po Ludwiku Mierosławskim dyktator powstania, gen. Marian Langiewicz, był niewątpliwie jednym z najbardziej doświadczonych wojskowo dowódców powstańczych. Ten były oficer pruskiej artylerii na czele swego oddziału szedł od zwycięstwa do zwycięstwa: Wąchock – Nowa Słupia – Święty Krzyż… Na początku 1863 roku cieszył się już wielką popularnością, a jego szeregi rosły lawinowo – w połowie lutego miał już pod sobą blisko 3000 ludzi. Nie dziwi więc, że decyzją Rządu Narodowego został 11 marca 1863 roku mianowany dyktatorem po niefortunnym Mierosławskim. Wiadomość ta dotarła do Langiewicza w jego obozie w Goszczy niedaleko granicy z Galicją. Swój „korpus”, jak nazywał podległe mu oddziały, starał się trzymać w ryzach stosując dyscyplinę rodem z pruskiej armii. Szczególną rolę w tym przedsięwzięciu otrzymały formacje kosynierskie, które gen. Langiewicz zmienił w… kompanie karne. Za różne przewinienia zsyłano do nich strzelców, a nawet elitarnych żuawów śmierci, którym wcześniej odbierano karabiny czy sztucery. Za karę wręczano im kosę, by nią odkupili swe winy w walce. Langiewicz, jak na pruskiego oficera przystało, szafował karami często. Paweł Jasienica w „Dwóch drogach” zanotował taki przypadek z goszczańskiego obozu: „Razu pewnego Langiewicz podszedł do miejsca zakwaterowania szwadronu jazdy. Dowódca – niejaki Stamirowski – stanął na baczność i zasalutował, ale fajkę w zębach nadal trzymał. »Gdy się mówi do dyktatora, to należy fajkę z pyska wyjąć!« – krzyknął wódz, któremu musiały się przypomnieć pruskie pojęcia o dyscyplinie wojskowej”. Niefortunny oficer nie czekał na karną zmianę przydziału z kawalerii do kosynierów – uciekł z obozu i zmienił się w zwykłego rzezimieszka, który na czele bandy terroryzował chłopów podszywając się pod partię powstańczą. Po schwytaniu, wyrokiem władz powstańczych, został powieszony.

Jak widać, kosa na sztorc siała postrach nie tyle u nieprzyjaciela, co we własnych szeregach. Zdawano sobie już wtedy powszechnie sprawę, że to anachronizm, prowizorka, a nawet wstyd i kara walczyć taką bronią… Oglądając fotografie i sztychy przedstawiające powstańców z kosami, być może widzimy „sztrafników” z kompanii karnej gen. Langiewicza…

Bibliografia

P. Jasienica, Dwie drogi, Warszawa 1988

S. Zieliński, Bitwy i potyczki powstania styczniowego 1863–1864, Rapperswil 1913

J.Ł. Borowski, Wspomnienia o kampanii krzywosądeckiej, [w:] Spiskowcy i partyzanci 1863 roku, oprac. S. Kieniewicz, Warszawa 1967

Piotr Korczyński

autor zdjęć: , historyk, redaktor kwartalnika „Polska Zbrojna Historia”

dodaj komentarz

komentarze


Więcej miejsc na studiach w LAW
 
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Litwini kupią zestawy Grom
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
Nowy regulamin dla żołnierzy
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Nowy wymiar wojska
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
„Nasze granice w Monte Cassino”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Śladem profesjonalistów
Włosi na straży polskiego nieba
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Koniec XI zmiany PKW Orlik
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Przysięga dobrowolsów
Finlandia w NATO
Do końca walczył z tyranią
Żegnali ich kamieniami w bukietach
WOT i „Anakonda”
B9 stawia na solidarność
Razem gotowi na wszystko
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Gotowi na dyżur w SON
Najsprawniejsi wieloboiści
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Piekielny ogień dla polskiej armii
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Amunicja dla artylerzystów
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Polska wśród światowych liderów
Polska potrzebna od zaraz
Topaz dla Bułgarii
Słowa jak pociski
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Wojsko poza schematem
Maszerowali, lecz nie ginęli
Pół wieku w zespole
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
Anakonda na Bałtyku
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO