moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef resortu obrony w Redzikowie

Baza w Redzikowie jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa Polski, Europy, ale i świata. To ważny element mechanizmu bezpieczeństwa NATO – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas wizyty w amerykańskiej bazie na Pomorzu. Szef MON spotkał się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami oraz obejrzał powstającą tu infrastrukturę.

Instalacja w Redzikowie będzie jednym z trzech stacjonarnych elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej, która ma chronić Europę przed pociskami balistycznymi. Mają się w niej znaleźć radary i kontenerowe wyrzutnie pocisków antyrakietowych.

Minister Mariusz Błaszczak podczas spotkania podkreślił, że jest zadowolony z tempa prac w Redzikowie. – Zmierzają one ku końcowi. Oczywiście przed nami jeszcze kilka miesięcy, ale ich tempo jest zadowalające – mówił szef MON. Według wstępnych założeń baza miała zostać zbudowana do końca tego roku, Amerykanie poinformowali jednak, że gotowość operacyjną osiągnie w 2020. – Jestem również pod wrażeniem współpracy między wojskiem amerykańskim i polskim. To współpraca modelowa – dodał minister. Podkreślał, że wspólne polsko-amerykańskie działanie jest gwarantem bezpieczeństwa nie tylko dla Polski, ale i dla całego świata. – Wspólnie bronimy wolności, wolnego świata przed zagrożeniami, które płyną z tej części globu, które nie szanują wartości, jakimi kierujemy się w naszym życiu społecznym, w naszym życiu politycznym – mówił Mariusz Błaszczak. Przypomniał również o dobrych relacjach wojskowych między Polską a Stanami Zjednoczonymi, które szczególnie wyraźnie było widać podczas wspólnych misji w Afganistanie i Iraku oraz dziś, gdy wojska amerykańskie współpracują z polskimi na wschodniej flance NATO.

Szef resortu zaznaczył, że baza, w której w przyszłości mają znajdować się m.in. rakiety SM-3 Block IIA, jest dowodem na to, że wojska US Army na stałe stacjonują w Polsce. – Tak jak Redzikowo jest bazą, w której stacjonują wojska amerykańskie, tak mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości wojska Stanów Zjednoczonych będą stacjonowały w Polsce na trwałe – podsumował minister obrony.

Ideę objęcia Europy parasolem antyrakietowym ogłosił w 2007 roku ówczesny prezydent USA George W. Bush. Jego następca, Barack Obama, dwa lata później zmodyfikował plany USA i poinformował, że w ramach programu „European Phased Adaptive Approach” Stany Zjednoczone obejmą Europę „parasolem mobilnym”, którego sercem będą instalacje typu AEGIS BMD umieszczone na okrętach US Navy. Wcześniej zakładano, że system będzie stacjonarny. Zmieniono również koncepcję dotyczącą liczby baz. Zamiast kilku, ustalono, że powstaną trzy: w Turcji, Polsce i Rumunii. Od początku zakładano, że w Redzikowie, gdzie powstaje baza, mają być umieszczone radary AN/SPY-1(D) i Mk99 oraz kontenerowe wyrzutnie pocisków przeciwbalistycznych. Mają tam być również przechowywane rakiety SM-3 Block IIA.

Program „European Phased Adaptive Approach” podzielony jest na trzy fazy. Pierwsza zakładała uruchomienie radaru wczesnego ostrzegania w tureckiej bazie w Küreciku pod koniec 2011 roku. Druga faza to umieszczenie na wodach okalających Europę zespołu czterech niszczycieli rakietowych klasy Arleigh Burke. Okręty USS „Donald Cook”, USS „Ross”, USS „Porter” i USS „Carney”, stacjonujące w hiszpańskiej bazie Rota, dyżur bojowy rozpoczęły we wrześniu 2015 roku. Trzecia faza zakładała uruchomienie do końca 2018 roku dwóch baz – w Polsce i Rumunii. Rumuńska działa od grudnia 2015 roku. Przewiduje się, że baza w Redzikowie osiągnie gotowość operacyjną w 2020 roku, wcześniej mówiono, że stanie się to pod koniec 2018 roku. O opóźnieniach związanych z budową bazy poinformował szef amerykańskiej Missile Defence Agency (kierująca amerykańskim programem rozwoju systemu obrony antybalistycznej) gen. Samuel Greaves w Senacie USA w marcu tego roku. Jako przyczyny wskazał „problemy techniczne powstałe przy budowie instalacji w Polsce”. W budowę bazy zaangażowane są firmy amerykańskie.

KE

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Szwedzi na „Czernickim”
 
Odliczanie do przysięgi
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Trening na awaryjnym lotnisku
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Brytyjscy piloci w Polsce
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Śladem profesjonalistów
Plan misji „Air Defender”
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
Kadeci na poligonie
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Przesłanie bohaterów Armii Krajowej
Tak rodziła się konspiracja
Wyższe diety za służbę na granicy
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Unijna pomoc dla Ukrainy
Triumf Czarnej Dywizji w biegach na orientację
Szkolenie na DOL-ach będzie odbywało się cyklicznie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Buzdygany wręczone!
Z pułku w brygadę
Drogi do wolności
Lecimy F-35
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Wojsko pomoże Słoweńcom
Brązowa czwórka podwójna
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
RBN o rezultatach szczytu NATO
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
AWL, czyli renoma budowana latami
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Polsko-koreańskie rozmowy
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Pamięć o pomordowanych
Raki dla podhalańczyków
Polska rozdarta przez okupantów
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Jak gasło powstanie
Nowy pancerz dla Borsuka
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Nowa brygada dla 18 Dywizji Zmechanizowanej
Szef MON-u o planach obrony kraju
WOT świętuje sześciolecie
Abramsy jadą na ukraiński front
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Ekspresowa pomoc
Cyberżołnierze na szczycie NATO
16 Dywizja świętuje
Start w nowy etap żołnierskiego życia
Przysięga w Kolnie
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Podchorążowie AWL ślubowali
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Wojskowe kontrakty w USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO