moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Sejmie o systemie obronnym Polski

Na bok kwestie polityczne. Ta konferencja naukowa ma pomóc przygotować rozwiązania, które muszą być wypracowane dla naszego bezpieczeństwa – mówił wicepremier Jarosław Gowin, otwierając spotkanie w Sejmie. Na konferencję pt. „Zrównoważony system obronny Polski” minister nauki i szkolnictwa wyższego zaprosił ponad 200 osób, m.in. wykładowców i byłych dowódców.

Gośćmi spotkania byli m.in. naukowcy z cywilnych i wojskowych uczelni, a także gen. broni w stanie spoczynku Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych i były wiceminister obrony, oraz gen. dyw. rez. Roman Polko, były dowódca GROM-u.

Organizatorem konferencji pt. „Zrównoważony system obronny Polski” było Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wicepremier Jarosław Gowin podkreślał, że symbolicznym jest, iż spotkanie odbywa się w 25. rocznicę wyjazdu z Polski ostatniego transportu rosyjskich żołnierzy, którzy stacjonowali nad Wisłą nieprzerwanie od 1945 roku (18 września 1993 roku pociąg z rosyjskim wojskiem przekroczył wschodnią granicę). – W 1989 roku nasze historyczne doświadczenie w sposób jednoznaczny uświadamiało nam, że musimy się spieszyć z odbudowaniem suwerenności. Za dobrze wiedzieliśmy, do czego prowadzą zaniedbania w obronności, stąd nasze starania, aby dołączyć do NATO i Unii Europejskiej – mówił.

Pierwszy referat na konferencji wygłosił prof. Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony narodowej, a obecnie doradca wicepremiera Gowina. – Najlepiej jest pokonać wroga bez walki. Odstraszyć, zniechęcić. Dlatego nasz kraj powinien przyjąć taki sposób obrony, który przekona potencjalnego przeciwnika, że bardzo trudno nas sobie podporządkować – zaznaczał prof. Szeremietiew. Podkreślał, że kluczem do takiej strategii jest zbudowanie narodowej gotowości do obrony, w ramach której za broń może chwycić każdy po odpowiednim szkoleniu wojskowym.

Gen. Skrzypczak omówił sytuację obronną Polski od strony strategicznej, wskazując trzy główne kierunki, z których należy spodziewać ataku ze strony Rosji. – Pierwszy to operacja powietrzno-desantowa, kolejne to kierunek kaliningradzki oraz kierunek Grodno-Brześć, który można nawet nazwać autostradą dla czołgów – podkreślał były wiceminister obrony narodowej. Jego zdaniem polska armia, jeśli chce zatrzymać Rosjan, zanim dotrze wsparcie z NATO, powinna mieć nie cztery, lecz pięć dywizji. – Piąta powinna być dywizją obrony wybrzeża, nie bagatelizujmy tego, że Rosjanie intensywnie ćwiczą desant powietrzno-morski – przestrzegał.

Z kolei gen. Polko, były dowódca Jednostki Wojskowej GROM, przekonywał, że w przyszłości operatorzy wojsk specjalnych będą musieli mierzyć się z zadaniami informatycznymi, cybernetycznymi oraz działaniami psychologicznymi i propagandowymi. – W Donbasie rosyjscy specjalsi prowadzili wojnę informacyjną, by wpływać na nastroje ludności – komentował generał.

Po generałach głos zabrali naukowcy. Prof. Jarosław Wołejszo z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu omówił rolę i znaczenie wojsk lądowych w obronie narodowej. Prof. Jacek Nowak ze Szkoły Orląt zajął się tematem sił powietrznych, a prof. Krzysztof Rokiciński z Akademii Marynarki Wojennej poświęcił swoje wystąpienie polskiej flocie wojennej. O znaczeniu i roli wojsk obrony terytorialnej mówili prof. Ryszard Jakubczak z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, prof. Andrzej Zapałowski z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz prof. Mieczysław Koziński z Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1542389220
2 Pomogę. Dość słów (konferencji sympozjów, debat, listów intencyjnych), więcej czynów.
1F-10-56-C2
~Scooby
1537361460
Pomogę. Budować jak Izrael. Walczyć jak Finowie.
DB-3F-9C-53

Ratownicy na medal
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Honor weteranom misji!
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Nowe zadania szefa SKW
Pokazali bojowego ducha
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Mobilne dowodzenie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ameryka daje wsparcie
Broń Hitlera w rękach AK
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAM wraca po latach
„Pierwsza Drużyna” na start
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Serwis K9 w Polsce
Hełmy – nowoczesne i na miarę
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
They Will Check The Training Results in Combat
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ostatnia droga Pileckiego
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
By Polska była bezpieczna
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, epilog
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dodatkowe siły do ochrony granicy
„Grand Quadriga ‘24”
Polki pobiegły po srebro!
Piedimonte – samobójcza misja
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Ryś” z laserem
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Po śladach polskich bohaterów
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Podróż po AWACS-ie
Przysięga w Limanowej
Wszystkie misje AWACS-a
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO