moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Minister obrony z wizytą w Łuczniku

Szef MON-u odwiedził dziś Łucznik, najnowocześniejszą w Polsce fabrykę broni. – Staramy się modernizować wojsko tak, by tam, gdzie to możliwe, stosować polskie produkty – mówił minister Mariusz Błaszczak w Radomiu. Dziś poinformował także o kolejnym kroku na rzecz modernizacji armii: polski rząd skierował do USA pytanie ofertowe w sprawie zakupu wyrzutni rakietowych Homar.

Fabryka Broni z Radomia to obecnie najnowocześniejsze w Polsce i jedne z najnowocześniejszych w Europie zakłady broni strzeleckiej. Cztery lata temu firma zbudowała w Wólce Klwateckiej (dzielnica Radomia), kosztem 100 mln zł, nowoczesne hale produkcyjne. W ciągu ostatnich dwóch lat Łucznik wydał prawie 90 mln zł, aby doposażyć je w nowoczesne maszyny i urządzenia. Kupiono m.in. ponad 70 wysokiej klasy obrabiarek, tokarek i frezarek.

Grot polskich inżynierów

Wszystkie inwestycje miały jeden, nadrzędny cel – podołanie dużym zamówieniom ze strony polskiej armii na nowoczesną broń – przede wszystkim na modułowy system broni strzeleckiej o kalibrze 5,56 mm MSBS Grot, pierwszy po II wojnie światowej w 100% polski karabinek. – Grot to świetna broń! To efekt pracy projektantów, wybitnych specjalistów i załogi– mówił minister Mariusz Błaszczak w Radomiu. Polska armia, głównie wojska obrony terytorialnej, odebrały już kilka tysięcy Grotów, które są wykorzystywane do strzeleckiego szkolenia.

 
Film: MON

Szef MON-u podkreślał, że nadrzędnym celem resortu obrony jest polonizacja uzbrojenia i sprzętu wojskowego. – Staramy się modernizować polskie wojsko tak, by tam, gdzie to możliwe, stosować polskie produktypodkreślał minister Błaszczak. Chwalił także pracowników radomskiej fabryki. – Łucznik ma bardzo dobrą załogę – mówił. Podczas kilkugodzinnej wizyty w Łuczniku Mariusz Błaszczak zwiedził hale produkcyjne oraz spotkał się z inżynierami i konstruktorami Grota i pistoletów PR-15 Ragun.

Przed wizytą w fabryce broni szef MON-u odwiedził Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny. Rektor radomskiej uczelni prof. Zbigniew Łukasik i minister Błaszczak podpisali list intencyjny o współpracy w sprawie kształcenia kadry medycznej wojskowej służby zdrowia. –Tu w Radomiu, na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym, będą kształceni lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni, którzy zadbają o zdrowie i życie żołnierzy Wojska Polskiego, a także osób cywilnych– podkreślał minister.

Kolejny krok Homara

Po zakończeniu wizyty w Radomiu minister Mariusz Błaszczak poinformował w mediach społecznościowych, że polska armia jest coraz bliżej zakupu kolejnego, nowoczesnego systemu uzbrojenia – wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych dalekiego zasięgu o kryptonimie Homar.


Film: MON

„Przekazaliśmy stronie amerykańskiej Letter of Request na dostawę jednego dywizjonu M142 HIMARS. Zgodnie z moją zapowiedzią Homar, czyli jeden z ważniejszych programów modernizacyjnych Sił Zbrojnych, wchodzi w fazę realizacji– zakomunikował szef resortu. Kolejnym krokiem będzie wynegocjowanie przez MON projektu umowy. 

Amerykańskie systemy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych dalekiego zasięgu HIMARS mają w wyposażeniu siły zbrojne Hiszpanii, Kataru, Kanady, Jordanii oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wyrzutnie mogą być uzbrojone w trzy typy pocisków: GMLRS M31A1 (z głowicami odłamkowo-burzącymi o zasięgu około 70 km), M30A1 (do rażenia celów obszarowych o zasięgu około 70 km) oraz M57 ATACMS (taktyczne o zasięgu około 300 km).

Niestety MON nie ujawnia, ile pocisków i jakie Polska chce kupić. Standardowy dywizjon HIMARS składa się z 18 wyrzutni.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1540056300
HOMAR z USA bez transferu technologii to nieporozumienie. Na takie "coś" Indie, Turcja i podobne kraje uznawane do niedawna za "trzeci świat" nie pozwoliłyby sobie
06-78-87-40
~Dinozaur_57
1539959760
To jakaś kpina ? 18 wyrzutni, które będzie można pokazywać na defiladach w Warszawie, wmawiając ludziom jaką jesteśmy potęgą militarną ? Co z zaangażowaniem polskiego przemysłu ? Co z technologiami rakietowymi, które miały być dźwignią rozwojową i podstawą zmian w WP.
9A-E8-9B-78

Rajd ku czci saperów
 
Wioślarze i triatlonistka na podium
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Uwaga, transformacja!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Zapraszamy na Festiwal
Abramsy w pętli
Wojskowe Oscary przyznane!
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Na straży nieba
Bohater odtrącony
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
„Pierwsza Drużyna” na start
Po przeprawie ruszyli do walki
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Flota Bayraktarów w komplecie
Ameryka daje wsparcie
Armia Andersa w operacji „Honker”
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wojna w świętym mieście, epilog
Krwawa noc pośród puszczy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pierwsi na oceanie
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
I zdobyliśmy!
Mobilne dowodzenie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Gry wojenne w szkoleniu
Polki pobiegły po srebro!
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Zmiany w dodatkach stażowych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pytania o europejską tarczę
Więcej hełmów dla żołnierzy
W obronie wschodniej flanki NATO
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Serwis K9 w Polsce
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO