moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zabytkowe czołgi w nowej siedzibie

Już za kilka miesięcy Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu rozpocznie działalność w nowej, większej siedzibie. W pawilonach wystawienniczych przy lotnisku Ławica trwają ostatnie prace budowlane. Trafiły tam już także muzealne eksponaty: zabytkowe czołgi, armaty czy działa samobieżne.

Ze starej siedziby muzeum, która mieściła się na terenach Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych wywiezionych zostało około 50 maszyn: zabytkowych czołgów, dział samobieżnych, pojazdów opancerzonych. Kolejnych kilka trafiło do nowej siedziby z warsztatów remontowych w podpoznańskim Swarzędzu. Transporty ruszały wczesnym rankiem albo wieczorami, kiedy ruch na ulicach Poznania był niewielki. Zakrojona na dość dużą skalę operacja logistyczna przebiegła bez zakłóceń. – Najlepszym tego dowodem jest fakt, że nie stało się o niej głośno – zaznacza ppłk Tomasz Ogrodniczuk, kierownik Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Hangar, który do tej pory Muzeum miało do dyspozycji, z trudem mieścił blisko 60 zabytkowych pojazdów. W dodatku dostęp zwiedzających był utrudniony, ponieważ każdy kto wchodził na teren wojskowy, musiał uzyskać przepustkę.

Teraz sytuacja się zmieni. Zbiory zostaną rozlokowane w czterech przestronnych pawilonach nieopodal lotniska Ławica. Kiedyś w budynkach tych mieściły się garaże dla wojskowych pojazdów, ostatnio stały one puste. Dodatkowe miejsce pod ekspozycję muzeum zyska dzięki zadaszeniu przestrzeni pomiędzy obiektami. W sumie pojazdy zostaną rozstawione na powierzchni sześciu tysięcy metrów kwadratowych. W budynkach i wokół nich trwają ostatnie prace. – Musimy tam jeszcze na przykład położyć kostkę – informuje ppłk Ogrodniczuk.

Zmian będzie więcej. Muzeum Wojska Polskiego, któremu podlega poznańska placówka z myślą o niej rozpoczęło już nabór nowych kadr. – Potrzebujemy zarówno pracowników merytorycznych, jak i administracyjno-biurowych. Do obsadzenia mamy jedenaście etatów. Na tyle dostaliśmy pieniądze z resortu obrony. W sumie kadra muzeum, łącznie z szefem oddziału, będzie się na razie składała z 12 osób. Liczymy jednak, że w przyszłości uda się ją rozbudować – przyznaje Sebastian Warlikowski, rzecznik Muzeum Wojska Polskiego. Dodaje też, że zgłaszają się już pierwsi zainteresowani. Dokładna data otwarcia nowej siedziby MBP nie jest jeszcze znana. Najpewniej jednak nastąpi to wiosną tego roku.

Historia poznańskiego muzeum sięga lat sześćdziesiątych i wiąże się z działającą wówczas w mieście Oficerską Szkołą Wojsk Pancernych. To właśnie jej żołnierze zaczęli gromadzić wycofywany ze służby sprzęt. Pierwszymi eksponatami stały się sowiecki czołg T-34 oraz dwa samobieżne działa Su-85 i Su-122. W ostatnich kilkunastu latach kolekcja zaczęła się rozrastać w bardzo szybkim tempie. Skupieni wokół placówki pasjonaci zdołali odszukać i wyremontować unikatowe pojazdy z czasów II wojny światowej, które przez lata spoczywały w bagnach i rzekach. Sprowadzali też sprzęt z zagranicy: Portugalii, Grecji, czy Norwegii. Obecnie zbiory muzeum liczą blisko 60 eksponatów. Wśród nich są na przykład czołgi Patton, Cromwell, czy Sherman Firefly, używany przez Niemców w czasie II wojny światowej ciągnik artyleryjski Sd.Kfz 6 i działo samobieżne StuG IV, a nawet limuzyny, z których dawniej korzystali państwowi notable.

Eksponaty z Muzeum Broni Pancernej kilkakrotnie „zagrały” w filmach. Czołg T-34  pojawił się na planie filmu „Poznań '56” w reżyserii Filipa Bajona, z kolei czołgi T-54 i T-55 zostały wypożyczone ekipie Stevena Spielberga, który we Wrocławiu realizował zdjęcia do „Mostu szpiegów”. Wcieliły się w rolę pojazdów należących do armii NRD.

Koszt przygotowania nowej siedziby MBP wyniesie nieco ponad 21 mln zł brutto.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Muzeum Broni Pancernej

dodaj komentarz

komentarze


Pływacy i maratończycy na medal
 
Krwawa noc pośród puszczy
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armia Andersa w operacji „Honker”
Zmiany w dodatkach stażowych
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Ta ziemia do Polski należy…”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
W obronie wschodniej flanki NATO
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wojna w świętym mieście, epilog
Pierwsi na oceanie
Bohater odtrącony
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Pierwsza Drużyna” na start
Polki pobiegły po srebro!
Wojskowe Oscary przyznane!
Mobilne dowodzenie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Flota Bayraktarów w komplecie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Uwaga, transformacja!
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Ameryka daje wsparcie
Abramsy w pętli
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Na straży nieba
I zdobyliśmy!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Po przeprawie ruszyli do walki
Układ nerwowy Mieczników
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Zapraszamy na Festiwal
Rajd ku czci saperów
Wioślarze i triatlonistka na podium
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
NATO on Northern Track
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Gry wojenne w szkoleniu
Polska wiktoria na Monte Cassino
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pytania o europejską tarczę
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO