moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polacy świętują Dzień Flagi

Barwy biało-czerwone, nasza flaga, to przeszłość, teraźniejszość i przyszłość – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej w Szczecinie. Centralne uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Duda odbyły się z kolei w Warszawie. Flaga została podniesiona na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest polskim świętem wprowadzonym ustawą z 20 lutego 2004 roku. Centralne obchody tradycyjnie odbywają się w stolicy. Tak było również dzisiaj. Na Placu Zamkowym żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego podnieśli flagę państwową na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego, a zebrani odśpiewali hymn Polski.

W uroczystości uczestniczył prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Obecny był także Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, a także przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, władz państwowych, dowódcy wojskowi, funkcjonariusze służb mundurowych oraz mieszkańcy stolicy. Uroczystości zakończyła defilada Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Para prezydencka rozdawała dziś mieszkańcom stolicy biało-czerwone flagi.

Uroczystości związane z Dniem Flagi odbyły się również przed Belwederem. Prezydent Andrzej Duda wręczał flagi państwowe m.in. przedstawicielom formacji mundurowych oraz działaczom polonijnym (2 maja jest obchodzony także jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą). – Eksponujcie tę flagę z dumą i radością, jako manifestację oddania Polsce i wyraz naszej tożsamości. Jako symbol wspaniałego dorobku naszego narodu – mówił zwierzchnik sił zbrojnych.

Jedną z flag prezydent Duda przekazał na ręce dowódcy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Płk Tadeusz Nastarowicz odebrał ją w imieniu lubelskich terytorialsów. – To dla nas wyróżnienie, docenienie bardzo dużego wysiłku, jaki na co dzień w swoją służbę wkładają żołnierze z lubelskiej brygady  mówił dowódca 2 BOT.

Natomiast w Szczecinie, w uroczystości podniesienia flagi na Urzędzie Wojewódzkim, wziął udział premier Mateusz Morawiecki. – Barwy biało-czerwone, nasza flaga, to przeszłość, teraźniejszość i przyszłość – mówił szef rządu. Dodał, że flaga powiewała na polach bitew II wojny światowej, nad płonącą Warszawą, pod Tobrukiem, Monte Cassino... – Przez lata biało-czerwona flaga wyznaczała naszą przyszłość. Dlatego nadal należy trzymać ją głęboko w swoim sercu, aby wciąż była naszym życiowym drogowskazem – podkreślił premier Morawiecki.

2 maja jest obchodzony także jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą (święto zostało ustanowione w 2002 roku). Z tej okazji dziś, na dziedzińcu Belwederu prezydent Duda wręczył flagi państwowe działaczom polonijnym, w tym przedstawicielom różnych organizacji, instytucji, które działają zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zostały też wręczone odznaczenia państwowe.

Dzień Flagi świętowany jest w całym kraju. Polacy wywieszają flagi na balkonach, przypinają biało-czerwone kokardy do ubrań, biorą udział w organizowanych z tej okazji różnego rodzaju akcjach, biegach i spektaklach.

Obecny wzór flagi ma 100 lat. Projekt ustawy „O godłach i barwach Rzeczpospolitej Polskiej” został wniesiony do Sejmu i przyjęty 1 sierpnia 1919 roku. Za barwy narodowe uznano kolory biały i czerwony, w podłużnych pasach, górny jest biały, a dolny czerwony. Ustalone wówczas proporcje szerokości do długości (5:8) pozostają aktualne do dzisiaj.
Polska nie jest jedynym państwem, w którym obchodzi się święto flagi. Z takiej okazji świętują też mieszkańcy m.in. w Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Argentyny, Finlandii, Ukrainy i Chin.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Grzegorz Jakubowski/KPRP, Adam Guz/KPRM, WOT, chor. Piotr Ziętka

dodaj komentarz

komentarze


Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
 
By Polska była bezpieczna
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ostatnia droga Pileckiego
Wojna w świętym mieście, epilog
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Flota Bayraktarów w komplecie
They Will Check The Training Results in Combat
Nowe zadania szefa SKW
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Polska wiktoria na Monte Cassino
Pływacy i maratończycy na medal
Wioślarze i triatlonistka na podium
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Po śladach polskich bohaterów
Wszystkie misje AWACS-a
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Układ nerwowy Mieczników
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
NATO on Northern Track
Krwawa noc pośród puszczy
Cień atomowej zagłady
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Nie szpital, a instytut
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Bohater odtrącony
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Abramsy w pętli
Serwis K9 w Polsce
Zawsze gotowi do pomocy
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
Śladami ojca
Broń Hitlera w rękach AK
Polki pobiegły po srebro!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Piedimonte – samobójcza misja
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Dwie dekady ulepszania Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO