moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rekordowy Bieg Konstytucji

Za nami 29. Bieg Konstytucji! Na ulicach Warszawy pojawiło się niemal siedem tysięcy biegaczy! To rekordowa liczba uczestników w historii imprezy. Jako pierwszy linię mety przekroczył Jakub Nowak, któremu pokonanie pięciokilometrowej trasy zajęło 14 minut i 47 sekund. Na podium stanął także reprezentant 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Łasku – por. Michał Cenkier.

Bieg Konstytucji rozpoczął się tradycyjnie na warszawskiej Agrykoli. Uczestnicy wystartowali o godzinie 11 i mieli do pokonania pięciokilometrową trasę, która wiodła ulicami związanymi z działalnością króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, inspiratora prac nad Konstytucją 3 maja – ul. Łazienkowską, Czerniakowską, Alejami Ujazdowskimi, ul. Górnośląską, Hoene-Wrońskiego. Linia mety była przy ulicy Rozbrat. Jako pierwszy, podobnie jak w ubiegłym roku, przekroczył ją Jakub Nowak, który uzyskał czas 14 minut i 47 sekund.

– Moim największym rywalem podczas tego biegu okazał się wiatr i podbieg, który znajdował się między drugim a trzecim kilometrem trasy. Koledzy jakoś nie mieli ochoty trzymać mojego tempa – żartował zwycięzca. – Wynik mnie cieszy, choć jest daleki od mojej życiówki, która wynosi 14 minut i 4 sekundy. Jednak w przypadku tej imprezy liczy się przede wszystkim aspekt patriotyczny i pamięć o historii Polski. Bardzo mnie cieszy, że tyle osób zdecydowało się uczcić dzisiejsze święto właśnie w taki sposób – dodał Jakub Nowak. Drugi na mecie stawił się Marcin Patecki, który osiągnął czas 15 minut 35 sekund, a trzeci był por. Michał Cenkier (15 minut 39 sekund) z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku.  Zdecydowałem się na udział w tym wydarzeniu, aby uczcić Święto Konstytucji. Biegło mi się bardzo dobrze. Co prawda niewiele brakowało, abym zajął drugie miejsce, ale nie narzekam. Cieszę się z tego, że udało mi się stanąć na podium  mówi.

Pierwsi do mety dobiegli: Kuba Nowak i Ewa Jagielska.

Wśród pań triumfowała Ewa Jagielska, która pięciokilometrową trasę pokonała w 17 minut i 17 sekund, drugie miejsce zajęła Natalia Mierzlikin z czasem 17 minut 53 sekundy, a trzecie – Anna Szyszka, osiągając wynik 18 minut i 1 sekunda.

Jednak nie wszyscy uczestnicy wydarzenia koncentrowali się na biciu sportowych rekordów. Wiele osób przyszło, by z bliskimi uczcić dzisiejsze święto – 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. – Biorę udział w tym biegu co roku, to już taka tradycja. Dwa lata temu namówiłem do biegania żonę, od tego czasu trenujemy razem i razem się tu stawiamy – mówił Krzysztof, zawodnik z Warszawy. – Pobiegłam dziś razem z koleżankami. Choć na co dzień nie wszystkie intensywnie ćwiczymy, postanowiłyśmy się zmobilizować i spróbować swoich sił, aby w ten sposób przetestować swoje możliwości i uczcić dzisiejsze święto – dodała studentka Anna.

Metę tegorocznego Biegu Konstytucji przekroczyło prawie siedem tysięcy zawodników. Oprócz tego 150 osób wzięło udział w towarzyszącym imprezie marszu nordic walking, a w zorganizowanym dla najmłodszych Biegu z Maskotką rywalizowało ponad tysiąc dzieci. W sumie na sportowo dzisiejsze święto uczciło ponad osiem tysięcy osób, co stanowi rekord imprezy.

Bieg Konstytucji zainaugurował tegoroczną edycję Triady Biegowej. To cykl imprez sportowych upamiętniających ważne wydarzenia polskiej historii. W lipcu odbędzie się Bieg Powstania Warszawskiego, a 11 listopada biegacze uczczą Narodowe Święto Niepodległości. Każdy zawodnik, który pokona całą trasę biegu, otrzymuje medal. Medale otrzymane w trzech biegach utworzą kształt Polski.

Organizatorem wszystkich wydarzeń jest Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa, a „Polska Zbrojna” ich patronem medialnym.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Magdalena Miernicka, Aktywna Warszawa

dodaj komentarz

komentarze


„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
 
NATO on Northern Track
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mobilne dowodzenie
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Ryś” z laserem
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
They Will Check The Training Results in Combat
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Układ nerwowy Mieczników
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Na straży nieba
Wojna w świętym mieście, epilog
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Pływacy i maratończycy na medal
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wioślarze i triatlonistka na podium
Śladami ojca
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Piedimonte – samobójcza misja
Bohater odtrącony
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Serwis K9 w Polsce
Nie szpital, a instytut
Polki pobiegły po srebro!
„Pierwsza Drużyna” na start
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
By Polska była bezpieczna
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ameryka daje wsparcie
Flota Bayraktarów w komplecie
„Grand Quadriga ‘24”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Broń Hitlera w rękach AK
Nowe zadania szefa SKW
Krwawa noc pośród puszczy
Abramsy w pętli
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Zawsze gotowi do pomocy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wszystkie misje AWACS-a
Polska wiktoria na Monte Cassino

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO