moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pierwszy krok do Formozy

Lubisz wyzwania i marzysz o służbie w Formozie? Zrób pierwszy krok i złóż dokumenty! Do końca miesiąca jednostka specjalna czeka na ankiety od chętnych do służby w jej szeregach. Później specjaliści od rekrutacji zaproszą wybrane osoby do udziału w testach sprawności fizycznej. Instruktorzy Formozy sprawdzą też predyspozycje psychiczne kandydatów.

Tylko do 31 lipca można składać ankiety personalne do Jednostki Wojskowej Formoza. To pierwszy z pięciu etapów dla kandydatów do służby w jej szeregach. – Ankiety można znaleźć na naszej stronie internetowej. Czytelnie wypełnioną, podpisaną i ze zdjęciem trzeba wysłać na adres poczty elektronicznej lub tradycyjnej jednostki. Te dane znajdują się na naszej stronie – wyjaśnia kmdr ppor. Tomasz Królik, rzecznik prasowy Formozy. Na tym etapie jednostka wymaga od kandydatów tylko podstawowych informacji dotyczących m.in. przebiegu służby w wojsku lub innych formacjach mundurowych, wykształcenia, ukończonych szkół, kursów oraz posiadanych uprawnień. – Ankiety są analizowane pod kątem przydatności danej osoby do służby w jednostce, po czym wybrane osoby zapraszamy na kolejny etap rekrutacji, czyli test sprawnościowy – wyjaśnia kmdr ppor. Królik.

Ten test dla przyszłych operatorów trwa jeden dzień. Obejmuje m.in. bieg na dystansie 3000 metrów (w czasie krótszym niż 12 minut i 30 sekund), co najmniej 14 podciągnięć na drążku, wspięcie się po 5-metrowej linie i bieg wahadłowy 10x10 metrów. Weryfikowane są również umiejętność walki wręcz oraz, jak przystało na jednostkę, której głównym zadaniem jest wykonywanie morskich operacji specjalnych, jak kandydaci radzą sobie w wodzie. Muszą np. przepłynąć określony dystans pod wodą oraz na dwóch dystansach (50 i 400 metrów) stylem dowolnym. Na końcu jest test wodno-wysokościowy, podczas którego kandydaci mają skoczyć z wysokości około 5 metrów do wody, wejść na wysokość około 10 metrów po drabince speleo, której używają operatorzy Formozy m.in. podczas abordażu okrętów. Ostatnim elementem sprawdzianu jest zjazd kolejką tyrolską do wody. Wszystkie zadania oraz normy czasowe i ilościowe dla kandydatów są podane na stronie jednostki. – Można zatem przygotować się do tego egzaminu, sprawdzając wcześniej swoje możliwości. Ważne jest, aby taki zestaw ćwiczeń wykonać w czasie jednego dnia, z krótkimi przerwami między ćwiczeniami. Z pozostałymi etapami nie będzie już tak łatwo – dodaje kmdr ppor. Tomasz Królik.

Jeśli test sprawności fizycznej zostanie zaliczony, kandydat przechodzi do kolejnego etapu. – Są to badania psychologiczne. Ich pozytywne przejście jest przepustką do dalszego etapu rekrutacji, czyli sprawdzianu w trudnych warunkach klimatyczno-terenowych – dodaje rzecznik. Odbywa się on w górach i trwa maksymalnie sześć dni. Instruktorzy z Formozy sprawdzają wówczas wytrzymałość kandydata, zarówno tę fizyczną, jak i psychiczną. – Nie ujawniamy zbyt wielu szczegółów tego etapu selekcji. Wiadomo na pewno, że będą to dni wypełnione wysiłkiem fizycznym, małą ilością snu, pożywienia i odpoczynku. Można się więc spodziewać wielokilometrowych marszów na orientację po górach, podczas których kandydaci będą wykonywali określone zadania. Będziemy w ich trakcie sprawdzać, jak kandydaci funkcjonują, gdy są coraz bardziej zmęczeni, czy radzą sobie wtedy ze zmęczeniem i czy są w stanie logicznie myśleć – dodaje oficer.

Jak się przygotować do tego wysiłku? – Warto poznać swoje ograniczenia przed przystąpieniem do selekcji i skupić się na tym, by je eliminować lub zredukować do takiego poziomu, który pozwoli na pozytywne przejście całego procesu rekrutacji. W trakcie selekcji jest tak dużo różnego rodzaju sprawdzianów, że lepiej popracować nad słabymi stronami, niż skupiać się na rozwijaniu tego, co już u nas dobrze działa – mówi żołnierz Formozy.

Co może pomóc kandydatom na operatorów Formozy? – Na pewno dobre przygotowanie fizyczne, znajomość topografii i terenoznawstwa oraz dobry sprzęt, który może znacznie wpłynąć na wynik w konfrontacji z warunkami terenowymi i atmosferycznymi – mówi żołnierz jednostki specjalnej. Ważne jest też przygotowanie psychiczne. – Trzeba pamiętać, w jakim celu przystąpiło się do selekcji i co tak naprawdę motywuje do działania. Pozwoli to w trudnych chwilach kontynuować zmagania i osiągnąć założony cel – podpowiada rzecznik prasowy jednostki.

Selekcja do służby w sekcjach szturmowych jest organizowana dwa razy w roku: w okresie jesienno-zimowym i zimowo-wiosennym. Proces rekrutacji trwa około dwóch miesięcy. Limit wiekowy dla kandydatów to 32 lata. W rekrutacji mogą wziąć udział również kandydaci bez przeszkolenia wojskowego. Formoza poszukuje specjalistów do służby w zespołach zabezpieczenia, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje, wiedzę, umiejętności, predyspozycje czy wykształcenie. Szczegóły dotyczące procesu rekrutacji można znaleźć na oficjalnej stronie jednostki – www.formoza.wp.mil.pl.

KE

autor zdjęć: Michał Wajnchold

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Olimp gotowy na igrzyska!
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Prezydent Zełenski w Warszawie
Lotnicy pamiętają o powstaniu
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Sejm podziękował za służbę na granicy
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Silniejsza obecność sojuszników z USA
RBN przed szczytem NATO
Roczny dyżur spadochroniarzy
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Most III, czyli lot z V2
Polsko-litewskie konsultacje
Ciężko? I słusznie! Tak przebiega selekcja do Formozy
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Posłowie o efektach szczytu NATO
International Test
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie wierzę panu, mister Karski!
Szpital u „Troski”
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Jak usprawnić działania służb na granicy
Oczy na Kijów
„Armia mistrzów” – sporty walki
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Formoza. Za kulisami
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Londyn o „Tarczy Wschód”
Za zdrowie utracone na służbie
W Sejmie o zniszczeniu Tupolewa
Spadochroniarze na warcie w UE
Posłowie wybrali patronów 2025 roku
Włoski Centauro na paryskim salonie
Jaki będzie czołg przyszłości?
Paryż – odliczanie do rozpoczęcia igrzysk!
„Armia mistrzów” – kolarstwo, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, strzelectwo, triatlon i wspinaczka sportowa
Tridon Mk2, czyli sposób na drona?
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
Z parlamentu do wojska
Operacja „Wschodnia zorza”
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
The Suwałki Gap in the Game
Feniks – następca Mangusty?
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Partyzanci z republiki
Hala do budowy Mieczników na finiszu
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
„Armia mistrzów” – lekkoatletyka
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
„Operacja borelioza”
Na ratunek… komandos
Kaczmarek z nowym rekordem Polski!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO