moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przekazanie obowiązków dowódcy 16 Dywizji Zmechanizowanej

31 lipca 2019 roku w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła ceremonia przekazania sztandaru Dowództwa 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

W środę o godzinie 15.00 I zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. pilot Jan Śliwka przyjął meldunek od dowódcy uroczystości płk. Tomasza Biedziaka o gotowości pododdziałów do rozpoczęcia uroczystości z okazji przekazania sztandaru dowódcy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. W uroczystości, która odbyła się przed Pałacem na Wyspie w Łazienkach Królewskich uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, władze województw, w których stacjonują jednostki wojskowe 16 DZ, biskup polowy Wojska Polskiego, dowódcy związków taktycznych i jednostek wojskowych, a także komendanci i szefowie służb mundurowych oraz stowarzyszeń zaprzyjaźnionych z 16 Dywizją Zmechanizowaną.

Po przywitaniu gości oraz odegraniu i odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabrał I zastępca dowódcy generalnego RSZ, który w tym szczególnym dniu skierował słowa podziękowania za odpowiedzialną służbę do ustępującego dowódcy 16 Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Marka Sokołowskiego, decyzją przełożonych wyznaczonego na stanowisko Inspektora Szkolenia w Dowództwie Generalnym RSZ. Zapoznając zgromadzonych z bogatym „szlakiem bojowym” generała Sokołowskiego oraz wzorową postawą jako dowódcy i żołnierza stawiał generała jako przykład do naśladowania przez młodszych służbą żołnierzy. Przedstawiając sylwetkę nowego dowódcy pomorskiej dywizji, I zastępca dowódcy generalnego RSZ podkreślił, że generał Krzysztof Radomski jest oficerem z wieloletnim, międzynarodowym doświadczeniem. Generał Śliwka zaznaczył również o pełnym przekonaniu, iż generał Radomski to doskonały wybór na dowódcę dywizji, który swoim bogatym doświadczeniem z powodzeniem będzie realizował wizję rozwoju związku taktycznego: – Pan generał pełnił służbę na różnych odpowiedzialnych stanowiskach służbowych w jednostkach 16 dywizji. Dlatego jestem przekonany, że zadania stojące przed dywizją będą realizowane na najwyższym poziomie – podkreślił na zakończenie wystąpienia.

Po ceremonii przekazania sztandaru I zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych przyjął meldunek o zdaniu i objęciu obowiązków dowódcy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej imienia Króla Kazimierza Jagiellończyka.

W przemówieniu, żegnający się z 16 Dywizją Zmechanizowaną generał Sokołowski odniósł się do ponad trzyletniego okresu dowodzenia związkiem taktycznym. Podkreślił rolę i wyjątkowe więzi łączące dywizję ze społeczeństwem i regionem, w którym realizują zadania jednostki wojskowe oraz stowarzyszeniami kultywującymi chlubne, tradycje polskiej kawalerii. Skierował słowa podziękowania do wszystkich, którzy przyczynili się do sukcesów 16 Dywizji Zmechanizowanej, którzy pełnią odpowiedzialną, pełną zagrożeń służbę – Na sukces ten złożył się zespół, którym przyszło mi dowodzić, ludzi rzetelnie przygotowanych do wypełniania swoich obowiązków, profesjonalnie traktujących swoją służbę i pracę, ale przede wszystkim zaangażowanych i odpowiedzialnych. Zespół mający świadomość celu, gotowy poświęcić wiele z własnego życia osobistego, dla jego osiągnięcia. Dziękuję za wsparcie którego udzielaliście mi każdego dnia. Dowodzenie Wami było dla mnie wyróżnieniem i zaszczytem. Gratulując swojemu następcy, wyraził nadzieję że idee zaszczepione w trakcie dowodzenia będą kontynuowane oraz skierował życzenia wszelkiej pomyślności i powodzenia w osiąganiu celów.

 

Zabierając głos gen. bryg. Krzysztof Radomski powiedział: – Objęcie obowiązków Dowódcy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej traktuję nie tylko jako zaszczyt i wyróżnienie oraz poczucie dumy ale z drugiej strony czuję ciężar odpowiedzialności i czekającej mnie trudnej, pełnych wyzwań służby. Dziękując za zaufanie na zakończenie wystąpienia dodał: – Szczególne podziękowania pragnę złożyć na ręce dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych, za wsparcie i zaufanie jakim obdarzył mnie pan generał. To możliwość czerpania z Pańskiej wiedzy i niebywałego doświadczenia sprawiła, że mogę dzisiaj stać w tym miejscu jako dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Modlitwa i błogosławieństwo księdza biskupa, odśpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz defilada pocztów sztandarowych i pododdziałów jednostek 16DZ zakończyły uroczystość przekazania sztandaru i zmiany na stanowisku dowódcy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Tekst: mjr Marek Nabzdyjak

red. PZ

autor zdjęć: ppor. Karol Frankowski, ppor. Martyna Winiarska

dodaj komentarz

komentarze


Podwodne rozpoznanie i ratunek
 
Desantowanie z transportowego giganta
Wilki znów na Mazurach
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Wiosłują dla Emily
V-2 leci do aliantów
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Żołnierze bez testów z WF-u
Course on Diplomacy
Nagroda nie tylko od dowódcy
Afganistan: powrót do domu
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Polak najlepszym podoficerem NATO
Szczyt NATO już w poniedziałek
Psy (w) WOT
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Combining Two Worlds
Nowe książeczki wojskowe
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Sukcesy żołnierzy na AFN
„Zginęli, bo byli Polakami”
Stalowy człowiek
Podwodne centrum przyszłości
Abramsy dla 1 Brygady
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Kurs na dyplomację
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Rusza PKW Islandia
Ankona – bitwa po polsku
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Lato w wojskowym klimacie
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Javelin gwarantuje skuteczność
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Wisła i Narew w Sejmie
Co ze sprawdzianem z WF?
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Kontyngent do zmiany
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Lufy prosto z Huty
Kat warszawskiego getta przed sądem
Groty dla proobronnych
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Abrams – czołg z najwyższej półki
Afganistan. Czas wracać do domu
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO