moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Albania szacuje straty po trzęsieniu ziemi

Pod koniec listopada w Albanii doszło do największego od lat trzęsienia ziemi. Zginęło ponad 50 osób, a tysiące straciło domy. Z pomocą na Bałkany ruszył zespół rekonesansowy Dowództwa Generalnego RSZ. Eksperci szacowali skutki trzęsienia ziemi. Niekiedy byli pierwszymi specjalistami przybyłymi na miejsce katastrofy.

Takiego trzęsienia ziemi nie było w Albanii od 30 lat. Pod koniec listopada zarejestrowano wstrząsy o magnitudzie 6,4. Najpoważniejsze zniszczenia odnotowano w portowym mieście Durres nad Adriatykiem i Thumane na północy Albanii. Ale trzęsienie odczuwalne było praktycznie w całym kraju, a nawet w sąsiedniej Czarnogórze, Macedonii Północnej i w Kosowie. W wyniku trzęsienia zginęło 51 osób, setki zostało rannych. Tysiące pozostało bez dachu nad głową.

O pomoc dla niespełna trzymilionowej Albanii, w czasie ostatniego szczytu NATO, poprosił premier Albanii Edi Rama. W odpowiedzi na jego apel, już dzień później polskie władze zadeklarowały pomoc. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak skierował na Bałkany zespół rekonesansowy. „Żołnierze oszacują, jak Wojsko Polskie może pomóc przy usuwaniu skutków trzęsienia ziemi, które dotknęło Albanię. Będziemy pomagać m.in. przy odbudowie infrastruktury”, napisał w mediach społecznościowych szef resortu obrony MON.

Do Albanii 7 grudnia wyjechało kilkunastu oficerów. Pod przewodnictwem szefa Wydziału Planowania Infrastruktury DGRSZ, ppłk. Sebastiana Czajkowskiego, do Albanii pojechała grupa specjalistów z zakresu infrastruktury i budownictwa, inżynierii wojskowej oraz współpracy cywilno-wojskowej z różnych jednostek. Ekspertów delegowały m.in. Wojskowa Akademia Techniczna, Inspektorat Wsparcia SZ, Zarząd Inżynierii Wojskowej z Dowództwa Generalnego oraz kilka innych podległych DGRSZ jednostek. – Naszym głównym zadaniem była ocena stanu technicznego budynków mieszkalnych oraz budynków użyteczności publicznej. Mieliśmy sprawdzić, czy Albańczycy nadal mogą z nich korzystać – wyjaśnia ppłk Czajkowski. – Oczywiście tu nie chodziło o analizę planów budowlanych, ale o ocenę skali zniszczeń. Oglądaliśmy elementy konstrukcyjne budynków, sprawdzaliśmy, co dokładnie zostało uszkodzone, czy są to np. ściany działowe czy nośne – dodaje oficer. Żołnierze posługiwali się prostą skalą i wskazywali, które budynki są bezpieczne, które wymagają prac remontowych, a które nie nadają się do użytku, bo stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

W ciągu zaledwie trzech dni Polacy ocenili 217 budynków w rejonach miejscowości Durres i Rrashbull – w tym prywatne domy i szkoły. Pośród nich 54 uznali za całkowicie niezdatne do eksploatacji. – Ponad 200 budynków ujęliśmy w protokole, ale tak naprawdę oceniliśmy ich dużo więcej. Ludzie wciągali nas do swoich domów prosząc o pomoc i choć pobieżną ocenę budowlaną swojego domostwa. Nawet przychodzili pod nasz hotel i prosili o wsparcie – mówi ppłk Czajkowski. – To naprawdę ciężkie przeżycie. Ludzi dotknęła tragedia dlatego robiliśmy wszystko co w naszej mocy, by im pomóc – dodaje oficer DGRSZ.

Grupa polskich żołnierzy została podzielona na kilka mniejszych zespołów. Do każdego z nich był przydzielony także albański inżynier, który zatwierdzał ekspertyzy polskich żołnierzy. Zespoły działały na terenach miejskich, wiejskich, także w górach, gdzie często byli pierwszymi ekspertami od czasu trzęsienia ziemi.

Wojskowi przyznają, że skala zniszczeń wywołanych trzęsieniem ziemi jest naprawdę duża. Ponad tysiąc budynków zostało już zrównanych z ziemią, bo były w opłakanym stanie. Uszkodzenia konstrukcyjne widać nie tylko na nowych budynkach, ale przede wszystkim ucierpiało stare budownictwo, którego w Albanii jest najwięcej. – Na przykład w górach widzieliśmy domy zbudowane ze starej cegły, ze zwietrzałą zaprawą, a nawet z kamienia i drewna. Sytuacja jest trudna, bo górale albańscy, mieszkańcy wsi nie chcą opuszczać swoich domów, zwierząt hodowlanych i pól uprawnych – opisuje szef zespołu rekonesansowego.

Do Albanii swoje zespoły pomocowe wysłały różne kraje, m.in. Francja, Włochy, Węgry, ale i Stany Zjednoczone czy Izrael. Wszystkie podlegają w Albanii pod centrum koordynacyjne. Jak informuje szef zespołu z DGRSZ, obecnie w Albanii cały czas trwa szacowanie strat. Sytuacji nie ułatwia fakt, że kilka dni temu na Bałkanach odczuwalne było kolejne trzęsienie ziemi. – Albańczycy przyznali, że chcieliby od nas uzyskać know-how z zakresu zarządzania kryzysowego. Proszą też o kontenery, w których tymczasowo mogliby zamieszkać ludzie bez dachu nad głową – mówi ppłk Czajkowski.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: mjr Albert Rosiński

dodaj komentarz

komentarze


Po śladach polskich bohaterów
 
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ratownicy na medal
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wszystkie misje AWACS-a
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Mobilne dowodzenie
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Pokazali bojowego ducha
Ostatnia droga Pileckiego
„Pierwsza Drużyna” na start
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Honor weteranom misji!
Wojna w świętym mieście, epilog
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
By Polska była bezpieczna
Ameryka daje wsparcie
Podróż po AWACS-ie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Polki pobiegły po srebro!
„Grand Quadriga ‘24”
„Ryś” z laserem
NATO on Northern Track
Piedimonte – samobójcza misja
They Will Check The Training Results in Combat
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Serwis K9 w Polsce
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Broń Hitlera w rękach AK
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Cień atomowej zagłady
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Przysięga w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAM wraca po latach
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Nie szpital, a instytut

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO