moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zwycięskie powstania były ich specjalnością

101 lat temu mieszkańcy Wielkopolski chwycili za broń, by walczyć o wyzwolenie regionu, który wówczas był jeszcze pruską prowincją. Jak się wkrótce miało okazać, walczyli skutecznie. – Dowiedli, że zwycięskie powstania to ich specjalność – napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym dziś w Poznaniu.

– Nikt nie kazał im iść. Poszli, bo chcieli – mówił o powstańcach Marek Woźniak, marszałek Wielkopolski, a jednocześnie gospodarz piątkowych obchodów. Główne rocznicowe uroczystości zostały zorganizowane późnym popołudniem. Pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich pojawili się między innymi przedstawiciele władz samorządowych i państwowych oraz mieszkańcy Poznania. Prezydenta Andrzeja Dudę i premiera Mateusza Morawieckiego reprezentowali ministrowie Andrzej Dera oraz Marlena Maląg. Odczytali oni okolicznościowe listy. Szef rządu przypomniał niebagatelny wkład Wielkopolan w wytyczanie granic odradzającej się Polski. Z kolei prezydent podkreślał, że choć słynęli oni z pracy organicznej, dowiedli, iż zwycięskie powstania to ich specjalność. Nawiązał tym samym do zrywu z czasów napoleońskich, który utorował drogę do utworzenia Księstwa Warszawskiego.

Wcześniej oficjalne delegacje złożyły kwiaty na grobach przywódcy powstania gen. Stanisława Taczaka oraz współorganizatora powstańczych oddziałów płk Wincentego Wierzejewskiego. Oddali też hołd pierwszej ofierze walk – Franciszkowi Ratajczakowi ale także Ignacemu Paderewskiemu i walczącym w powstaniu marynarzom. Mieszkańcy, którzy pojawili się na poznańskim rynku mogli obejrzeć powstańcze miasteczko, odprawę konnych wart w wykonaniu Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania oraz przyjrzeć się wyjątkowym zbiorom Muzeum Powstania Wielkopolskiego, między innymi samochodowi pancernemu Erhardt M-17 czy replice samolotu z I wojny światowej. Zwieńczeniem obchodów był koncert pieśni powstańczych z udziałem zespołu Luxtorpeda, Marka Piekarczyka, przede wszystkim zaś wielkie widowisko multimedialne na placu Wolności. – Na projekcję składają się archiwalne zdjęcia z czasów powstania, filmy nakręcone z udziałem wielkopolskich rekonstruktorów oraz pokaz laserowy. Nad widowiskiem pracował zespół grafików – mówi Beata Matczak z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Tymczasem świętowanie 101. rocznicy niepodległości faktycznie rozpoczęło się już kilkanaście dni temu. 18 grudnia na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan złożone zostały prochy płk Wincentego Wierzejewskiego. Był on jedną z najważniejszych postaci powstania. Współtworzył poznański skauting i harcerstwo, został też pierwszym komendantem Polskiej Organizacji Wojskowej zaboru pruskiego. Kiedy wybuchła II wojna światowa, został przydzielony do Sztabu Głównego Wojska Polskiego i znalazł się w Wielkiej Brytanii. Po wojnie osiadł w Leeds, gdzie zmarł w 1972 roku. Spoczął na miejscowym cmentarzu. – Jego prochy staraliśmy się sprowadzić do Polski przez kilka lat. Wymagało to wielu skomplikowanych zabiegów. Udało się w lipcu tego roku. Przez kilka miesięcy były one eksponowane w kościele Ojców Karmelitów Bosych, tuż obok Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan – tłumaczy Wawrzyniec Wierzejewski, wnuk pułkownika i szef poznańskiego oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Podczas uroczystości, marszałek Woźniak podkreślał, że życiorysem Wincentego Wierzejewskiego można by obdzielić kilka osób. A wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk przypomniał o dyskusji, czy prochy oficera w ogóle warto do Polski sprowadzać. – W takich sytuacjach nie powinniśmy mieć ani grama wątpliwości, ani chwili zawahania. Dyskusja nie powinna dotyczyć tego, czy i gdzie, ale kiedy – czyli jak najszybciej. Taka jest nasza powinność i dług względem pokoleń, które miały odwagę, siłę i zapał walczyć o nasz kraj – podkreślał.

Z kolei w przeddzień kolejnej rocznicy powstania na poznański dworzec tradycyjnie już wjechał pociąg z aktorem wcielającym się w rolę Ignacego Jana Paderewskiego. Na peronie został odegrany spektakl nawiązujący do wydarzenia, które stało się impulsem do wybuchu powstania. Paderewski przyjechał do Poznania po drodze z Wielkiej Brytanii do Warszawy, gdzie miał objąć stanowisko w rządzie dopiero co odrodzonej Polski. Wizyta rozpoczęta 26 grudnia 1918 roku wywołała entuzjazm polskich mieszkańców i niepokój Prusaków, którzy ciągle jeszcze sprawowali władzę w regionie. Nazajutrz na skutek splotu różnych okoliczności w mieście wybuchły walki. Z Poznania w mgnieniu oka rozlały się one niemal na całą Wielkopolskę. Trwały do lutego 1919 roku. W ich wyniku polskie oddziały zajęły większość regionu. Traktat wersalski usankcjonował te zdobycze. Wkrótce Wielkopolska znalazła się w granicach Rzeczpospolitej.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: NAC, grafika KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Krwawa noc pośród puszczy
 
Na straży nieba
Mobilne dowodzenie
Nowe zadania szefa SKW
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Flota Bayraktarów w komplecie
Pływacy i maratończycy na medal
Bohater odtrącony
Orzeł dla bohaterów
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Pierwsza Drużyna” na start
Gry wojenne w szkoleniu
Wioślarze i triatlonistka na podium
Pytania o europejską tarczę
By Polska była bezpieczna
Abramsy w pętli
They Will Check The Training Results in Combat
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polki pobiegły po srebro!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO on Northern Track
Więcej hełmów dla żołnierzy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Serwis K9 w Polsce
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po przeprawie ruszyli do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polska wiktoria na Monte Cassino
Zawsze gotowi do pomocy
Układ nerwowy Mieczników
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Śladami ojca
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Grand Quadriga ‘24”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wszystkie misje AWACS-a
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO