Specjalizuje się w badaniach detektorów podczerwieni. Wojskową karierę rozpoczynała w 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Studiowała na Politechnice Wrocławskiej. Od 2008 roku związana jest z Wojskową Akademią Techniczną, gdzie realizuje się w pracy naukowej. Mjr dr hab. inż. Małgorzata Kopytko to jedna z laureatek tegorocznej Nagrody Prezesa Rady Ministrów.
„Wysokotemperaturowe barierowe detektory podczerwieni z tellurku kadmowo-rtęciowego” – to tytuł pracy będącej podstawą do nadania stopnia doktora habilitowanego, które zdobyło uznanie w oczach zespołu opiniującego przyznanie Nagrody Prezesa Rady Ministrów za rok 2019. – Praca prezentuje oryginalne badania nad rozwojem nowej generacji detektorów podczerwieni, tzw. detektorów barierowych, których zaletą jest to, że mogą pracować w podwyższonych temperaturach – wyjaśnia mjr Małgorzata Kopytko. Co to oznacza w praktyce? – Klasyczne detektory podczerwieni muszą być chłodzone przy użyciu specjalnych chłodziarek do temperatury ciekłego azotu. Pojawienie się nowego typu detektorów umożliwia stosowanie innego typu chłodziarek, które są wygodniejsze, łatwiejsze w obsłudze, dużo tańsze, a w związku z tym nie sprawiają aż takiego kłopotu w użytkowaniu – podkreśla laureatka nagrody.
Nowy typ detektorów w zastosowaniach wojskowych może służyć chociażby do naprowadzania pocisków czy budowy matryc do obrazowania terenu i obserwacji go w ciemności. – Takie detektory znajdują także szerokie zastosowanie w celach naukowych czy medycznych – mówi mjr Kopytko i dodaje, że pewne rozwiązania zawarte w dokumentacji badawczej już zostały wprowadzone do produkcji. – Nasz zakład ściśle współpracuje z firmą VIGO System S.A. z Ożarowa Mazowieckiego, która jest światowym liderem w produkcji niechłodzonych detektorów podczerwieni. Rozwiązania, które opracowujemy na uczelni właśnie tam są wdrażane, znajdując klasyczne zastosowanie we wspomnianym sprzęcie – tłumaczy naukowiec z Wydziału Nowych Technologii i Chemii Wojskowej Akademii Technicznej.
Mjr dr hab. Małgorzata Kopytko jest absolwentką Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Tuż po uzyskaniu tytułu magistra inżyniera postanowiła związać się z wojskiem. – Ukończyłam Studium Oficerskie we Wrocławiu i trafiłam do 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Stamtąd po pewnym czasie przeniosłam się do Wojskowej Akademii Technicznej. Miałam to szczęście, że trafiłam do Zakładu Fizyki Ciała Stałego, który zajmuje się właśnie detektorami podczerwieni – przyznaje badaczka.
Wyróżniona oficer właśnie tu rozwijała karierę naukową, której efektem było przyznanie zarówno nagrody premiera, jak i stopnia doktora habilitowanego. – Te badania są już ukończone, ale nie zamierzam spocząć na laurach – uśmiecha się i zdradza, że jej kolejny projekt badawczy dotyczy fotodiod lawinowych – najbardziej czułych, półprzewodnikowych detektorów światła, które mogą wykrywać promieniowanie elektromagnetyczne o ekstremalnie małym natężeniu. – Badania są w pewien sposób powiązane z wcześniejszymi, bo do produkcji wspomnianych fotodiod lawinowych również wykorzystuje się tellurek kadmowo-rtęciowy – tłumaczy.
Major Kopytko chce rozwijać swoją karierę naukową. – Zawsze stawiałam sobie krótkoterminowe cele. Najpierw był doktorat, później habilitacja, więc kolejnym naturalnym etapem będzie profesura. Jestem współautorem jednej monografii wydanej w języku angielskim, może niebawem uda napisać się kolejną, która przyczyni się do uzyskania tytułu profesora – mówi nagrodzona badaczka.
Nagroda Prezesa Rady Ministrów przyznawana jest co roku w trzech kategoriach – za osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, w tym twórczości artystycznej, za wysoko ocenione osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego oraz za wyróżniającą się rozprawę doktorską. Za rok 2019 otrzymało ją 24 naukowców z uczelni z całej Polski. Wręczenie nagród przez Jarosława Gowina, wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego, odbyło się w Toruniu podczas Gali Nauki Polskiej.
autor zdjęć: www.gov.pl
komentarze