moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czas zmian w Czarnej Dywizji

Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej nastąpiła zmiana na stanowisku dowódcy (11LDKPanc) w Żaganiu. Dotychczasowy dowódca gen. dyw. Stanisław Czosnek został wyznaczony na inne wyższe stanowisko, a na jego miejsce desygnowany został gen. bryg. dr Dariusz Parylak.

Uroczystość przekazania dowodzenia odbyła się 19 marca br. w Sali Tradycji Czarnej Dywizji. Jej przebieg został zaplanowany zgodnie z ceremoniałem wojskowym, jednak ze względu na zaistniałą sytuację w kraju miała ona charakter bardzo skromny i kameralny. Udział w uroczystości wziął gen broni pil. Jan Śliwka I zastępca Dowódcy Generalnego RSZ, a także najbliżsi współpracownicy i podlegli żołnierze dowódcy 11LDKPanc oraz władze samorządowe Żagania.

„Nieubłaganie nadszedł czas zamknięcia jednego z najważniejszych etapów w moim życiu – dowodzenia 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc). Służąc największej pasji mojego życia, wiele się nauczyłem, wiele doświadczyłem i co najważniejsze, poznałem wiele wspaniałych osób – mówił do zebranych generał Czosnek.

Generał Czosnek tuż po przybyciu do Sali Tradycji dokonał wpisu do księgi pamiątkowej, a następnie rozpoczęła się właściwa część uroczystości. Po odczytaniu decyzji i nominacji na nowe stanowiska służbowe, miał miejsce główny punkt uroczystości przekazania sztandaru jednostki wojskowej. Generał Czosnek przekazał sztandar wojskowy jednostki dotychczasowemu zastępcy generałowi Parylakowi, który odtąd pełnił będzie obowiązki dowódcy Czarnej Dywizji.

 

„Dzisiaj, patrząc wstecz na wszystkie chwile spędzone wśród żołnierzy 11DKPanc, sympatyków Czarnej Dywizji i osób zaangażowanych wspólnie z Dywizją w sprawy obronności, pragnę podziękować. Za wszystkie słowa i czyny, za doskonałą, nie zawsze przecież łatwą współpracę. Za każde działanie, które przyczyniło się do rozwoju 11DKPanc i spraw obronności w naszym środowisku. Dziękuję, że dzięki przyjaciołom Czarnej Dywizji udało mi się w trakcie mojej służby w szeregach 11DKPanc dbać o dobre jej imię z dumą podkreślając, kim jestem i kogo reprezentuję – mówił dalej generał Czosnek. Generał Czosnek pożegnał się tym samym ze sztandarem. Pożegnanie ze sztandarem jest dla każdego żołnierza chwilą wyjątkowo doniosłą. Jest wyrazem szacunku dla tradycji, przywiązaniem do jednostki wojskowej, a jednocześnie oddaniem hołdu i czci poprzednikom.

Generał Parylak zwracając się do generała Czosnka mówił: „zaledwie półtora roku temu zaczęła się nasza wspólna służba w Dowództwie 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Twoja maksyma „pracuj mądrze nie ciężko” wyzwalała w nas wszystkich dodatkowe pokłady energii i zaangażowania, zgodnie z zasadą, że „minimum, które musimy zrobić, to dać z siebie maksimum”. Dowódca nigdy nie działa sam, a sukcesy może odnosić dzięki poświęceniu i umiejętnością swoich żołnierzy. Twoje rozkazy, stawianie zadań, stawały się naszym zobowiązaniem do wykonania założonych celów na najwyższym poziomie. Zawsze przy tym okazujesz szacunek dla podwładnych i wysłuchujesz ich zdania.

Wspólnie wykonane ćwiczenia z wojskami i szkolenia dowódczo-sztabowe potwierdzały Twoją pewność w działaniu, a szybkość wybranych wariantów działania decydowała niejednokrotnie o powodzeniu i osiąganiu celów szkolenia – „ czas jest największą wartością i nie marnujemy go na byle co”. Delegowanie odpowiedzialności i samodzielności w działaniu ugruntowała we mnie, jako Dowódcy 10 Brygady Kawalerii Pancernej, pewność, że masz pełne zaufanie do mojego dowodzenia i za to szczególnie Ci dziękuję. Jestem przekonany, że czas naszej wspólnej służby przyczyni się do stawiania czoła nowym wyzwaniom, zgodnie z zasadą „Czarnej Dywizji” – zawsze gotowi, zawsze na czas, ready to fight”.

Tekst: mjr Artur Pinkowski

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
 
Polski dzień strzelania w Rumunii
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Koniec misji niemieckich przeciwlotników
Wojsko w gotowości do ewakuacji Polaków ze Strefy Gazy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwszy polski Homar
Wojsko wraca do Babimostu
RBN o rezultatach szczytu NATO
Judoczka z CWZS-u z brązem mistrzostw Europy
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Sojusz z branżowym liderem
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Ekspresowa pomoc
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Najdłuższa noc
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Abramsy jadą na ukraiński front
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Witkacy – piąty wieszcz?
Fiński debiut w Sojuszu
Podchorążowie świętują
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Solo w FA-50
Do Polski dotarła dostawa uzbrojenia z USA
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Szef MON-u o planach obrony kraju
„Pług” idzie na śmierć
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Zanim wyruszą do Bagdadu
Laureaci cyberkonkursu MON
Sprzęt inżynieryjny dla armii
Nowy batalion czołgów na Podlasiu
Futsal na zakończenie rywalizacji
PKW Orlik gotowy na misję
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Śmiertelny wypadek żołnierza
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Rozkaz do „Burzy”
Biały wywiad nie zawiódł
Unijna pomoc dla Ukrainy
Wojsko pomoże Słoweńcom
Armia Polska w drodze do Europy
Kiedy na kwalifikację?
„Sokół” wylądował
Więcej pieniędzy na nagrody
Narodziny polskich sił morskich
Nowe AWACS-y dla NATO
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Nie ma nowoczesnej armii bez nowoczesnej optoelektroniki
Spotkanie szefa MON-u i sekretarza obrony USA
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Polsko-koreańskie rozmowy
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO