moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zostań w domu i ćwicz!

Filmy z ćwiczeniami, które mają ułatwić kandydatom na podchorążych zdanie egzaminów sprawnościowych przygotowali pracownicy Akademii Marynarki Wojennej. Można je oglądać na kanale YouTube oraz na stronie uczelni. Wkrótce będzie też gotowy podobny film dla pracowników i studentów cywilnych.

Kandydaci na studia wojskowe w gdyńskiej AMW muszą przejść konkurs świadectw maturalnych, w którym punktowane są oceny z matematyki i języka polskiego, odbyć rozmowę kwalifikacyjną oraz zaliczyć test sprawnościowy. – Składa się on z kilku elementów – tłumaczy Dariusz Sapiejka, dyrektor Akademickiego Centrum Sportowego. – Zestaw dla mężczyzn to podciąganie na drążku, bieg na tysiąc metrów, przepłynięcie 50 metrów stylem dowolnym oraz bieg wahadłowy 10x10 – tłumaczy. W przypadku kobiet ćwiczenie na drążku zastąpiono uginaniem ramion na ławeczce.

Problem w tym, że z powodu epidemii koronawirusa zamknięte zostały wszelkie obiekty sportowe, a także lasy, parki i bulwary, które przyciągały wielu biegaczy i ćwiczących. – Siedząc w domu trudno się do takich testów przygotować. Postanowiliśmy jednak zrobić wszystko, by pomóc kandydatom – podkreśla Sapiejka. – Nawet przy założeniu, że nadal nie wiadomo, czy egzaminy sprawnościowe w ogóle się odbędą. A jeśli tak, to jaką formę ostatecznie przybiorą – dodaje.


Film: AMW

Pracownicy akademii przygotowali trzy instruktażowe filmy, które zamieszczone zostały na stronie uczelni i na portalu YouTube. Najkrótszy pokazuje egzaminacyjne konkurencje. Dwa dłuższe zawierają przygotowany przez pracowników zestaw ćwiczeń, które poprawiają wytrzymałość, szybkość i wydolność, a także pomagają doskonalić techniki pływackie. – Wszystkie można wykonać samodzielnie, w domu – podkreśla Sapiejka. – Oczywiście nie zastąpią one regularnego treningu. Stanowią zaledwie jego namiastkę. Jednak w tych trudnych czasach lepiej robić cokolwiek niż siedzieć z założonymi rękami – zaznacza.

Filmy cieszą się sporym zainteresowaniem internautów, dlatego też wuefiści postanowili pójść za ciosem. – Wkrótce udostępnimy kolejny, tym razem z zestawem ćwiczeń przygotowanych specjalnie z myślą o pracownikach i studentach cywilnych. Są one nieco mniej wymagające – zapowiada Sapiejka.


Film: AMW

Dyrektor Akademickiego Centrum Sportowego sam przygotowuje też cykl tekstów i materiałów wideo poświęconych trzynastu studentom AMW, którzy znaleźli się w narodowej reprezentacji akademickiej. Sylwetki będą cyklicznie prezentowane na stronie uczelni. – W tym gronie mamy jednego podchorążego i dwanaście osób studiujących na kierunkach cywilnych. Są koszykarze, żeglarz, bobsleistka czy piłkarka ręczna. Z sukcesami reprezentują Polskę na arenach międzynarodowych, niektórzy mają nawet szansę pojechać na igrzyska olimpijskie – podkreśla Sapiejka. Dodaje, że ten cykl publikacji ma promować uczelnię. – Chcemy pokazać, że można się tutaj rozwijać na różne sposoby. Może dla części potencjalnych kandydatów będzie to stanowić dodatkową zachętę – zaznacza.


Film: AMW

Akademia Marynarki Wojennej to jedyna w Polsce uczelnia, która przygotowuje do służby przyszłych oficerów sił morskich. Kształci też studentów na licznych kierunkach cywilnych. – Mimo ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa przez cały czas prowadzimy nabór kandydatów – informuje kmdr por. Wojciech Mundt, rzecznik AMW. – Na studiach wojskowych termin rejestracji elektronicznej oraz składania wniosków do służby kandydackiej został wydłużony, na razie do 31 maja. Jak dotąd najwięcej chętnych mamy na nawigacji oraz kierunku dotyczącym systemów informacyjnych w bezpieczeństwie – dodaje. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy procedury rekrutacyjne będą finalizowane. – Kluczową sprawą są terminy matur. Musimy też czekać aż wznowią działalność komisje lekarskie, przed którymi stają kandydaci na podchorążych – podsumowuje kmdr por. Mundt.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: AMW

dodaj komentarz

komentarze

~woj
1587578640
Witam, mam takie pytanie czy beda prowadzone w tym roku jakies nabory do słuzby w wojsku na mysli mam żandarmerie wojskowa? Oddział zandarmerii wojskowej w Krakowie?
83-61-D7-DE

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Armia Andersa w operacji „Honker”
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
NATO on Northern Track
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Rajd ku czci saperów
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Na straży nieba
Wioślarze i triatlonistka na podium
Więcej hełmów dla żołnierzy
Serwis K9 w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
I zdobyliśmy!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Pierwsi na oceanie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Układ nerwowy Mieczników
Pytania o europejską tarczę
Abramsy w pętli
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pływacy i maratończycy na medal
W obronie wschodniej flanki NATO
Flota Bayraktarów w komplecie
Ameryka daje wsparcie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Orzeł dla bohaterów
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
„Ta ziemia do Polski należy…”
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Krwawa noc pośród puszczy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Gry wojenne w szkoleniu
Po przeprawie ruszyli do walki
Wojna w świętym mieście, epilog
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojskowe Oscary przyznane!
„Pierwsza Drużyna” na start
Polki pobiegły po srebro!
Mobilne dowodzenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO