moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi gaszą pożar w dolinie Biebrzy

Żołnierze wojsk obrony terytorialnej pomagają strażakom walczyć z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Terytorialsi za pomocą bezzałogowców Fly Eye monitorują kierunek rozprzestrzeniającego się ognia i biorą udział w akcjach gaszenia. Są także gotowi, by pomóc w ewakuacji okolicznych wsi. Szef MON polecił skierowanie nad Biebrzański Park samolotu Bryza i śmigłowców.

Ogień w największym w Polsce parku narodowym pojawił się w niedzielę. Do działania zostali natychmiast skierowani strażacy z Ochotniczej oraz Państwowej Straży Pożarnej natomiast z pokładów samolotów należących do Lasów Państwowych zaczęto robić zrzuty wody. Niestety żywiołu wciąż nie udało się opanować. Dyrekcja Lasów Państwowych szacuje, że ogień zniszczył już trzy tysiące hektarów. Z uwagi na suszę i wiatr ten obszar cały czas się powiększa.

„Strażacy starają się docierać jak najbliżej ognia, ale palą się nieużytki, zarośla wierzbowe i trzcinowiska, do których nie ma dróg dojazdowych, w zajęte przez pożar miejsca trzeba dojść pieszo ze sprzętem. Nawet po powierzchownym ugaszeniu płomieni, na torfowiskach podmuchy wiatru rozdmuchują ogień na nowo. Najgorszym niebezpieczeństwem jest zagrożenie lasów i torfowisk” – informuje w komunikacie dyrekcja Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Minister obrony Mariusz Błaszczak polecił dziś dowódcy generalnemu skierowanie samolotu Bryza oraz śmigłowców nad Biebrzański Park Narodowy. „Żołnierze będą oceniać skutki pożarów oraz kierunek rozprzestrzeniania się ognia. Na miejscu cały czas działa WOT, który wspiera strażaków w akcji gaśniczej” – poinformował szef MON w mediach społecznościowych.

Do pomocy strażakom zostali skierowani żołnierze z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jako pierwsi do akcji wkroczyli terytorialsi z grupy rozpoznania obrazowego wyposażeni w bezzałogowe statki powietrzne Fly Eye. – W poniedziałek i wtorek operatorzy BSP monitorowali obszary zajęte pożarem, a także oceniali, w jakim kierunku rozprzestrzenia się ogień – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

W środę do działań w Biebrzańskim Parku Narodowym zostało skierowanych kolejnych 50 żołnierzy. Tym razem wspierają funkcjonariuszy na lądzie, pomagając im gasić pożar. – Niestety teren zajęty ogniem jest bardzo trudny, nie ma możliwości, aby został tam skierowany ciężki sprzęt. Żołnierze muszą dotrzeć na miejsce pieszo, a podczas działań używają ręcznych tłumic – wyjaśnia por. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy podlaskiej brygady.

Niestety sytuacja w Biebrzańskim Parku Narodowym nadal jest dramatyczna. Z uwagi na to, kolejni żołnierze OT pozostają w gotowości. Wśród nich jest 20 wojskowych wyposażonych w pojazdy transportowo-terenowe, którzy wkroczą do akcji kiedy konieczna będzie ewakuacja mieszkańców okolicznych wsi oraz żołnierze z uprawnieniami pilarzy, którzy mogą wesprzeć strażaków torując im drogę w lesie. Wojsko jest gotowe dostarczyć na miejsce tragedii także cysterny z wodą.

Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego zaapelował o wsparcie finansowe, tak by można było kupić dodatkowy sprzęt dla Ochotniczej Straży Pożarnej. „Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe zapewniają pełne finansowanie walki z pożarem, jednak każdy kto chciałby pomóc, może przekazać datek na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej. Ochotnicy dniem i nocą z narażeniem życia walczą z ogniem w dolinie Biebrzy, ale rozmiar tragedii i liczba wyjazdów powoduje zużycie najpotrzebniejszego sprzętu do gaszenia” – czytamy na stronie internetowej parku. Dzięki pozyskanym w ten sposób środkom, strażacy z OSP będą mogli kupić sprzęt, który wykorzystają do walki z żywiołem, m.in. tłumice do ręcznego gaszenia czy niewielkie motopompy, które będzie można zabrać w trudnodostępny teren.

Nie jest to pierwsza akcja, w której wojska obrony terytorialnej współpracują ze Strażą Pożarną w Biebrzańskim Parku Narodowym. Żołnierze i strażacy wspólnie usuwali skutki trąby powietrznej na Lubelszczyźnie, walczyli także z powodzią na terenie Małopolski, Śląska, Podkarpacia i województwa Świętokrzyskiego. Zasady współdziałania WOT i Straży Pożarnej zostały sformalizowane w lutym tego roku, kiedy gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT i st. bryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, podpisali porozumienie zacieśniające współpracę obu formacji.

Każdy kto chciałby wesprzeć działania OSP może przekazać datek na konto: 

Bank Gospodarstwa Krajowego
SWIFT – GOSKPLPW
IBAN: PL 31 1130 1059 0017 3397 2620 0016
Biebrzański Park Narodowy
Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz
wpłaty tytułem: „Darowizna pożar 2020”

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
 
Kontyngent do zmiany
Wiosłują dla Emily
Plany WB Group
Podwodne centrum przyszłości
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Rusza PKW Islandia
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Nagroda nie tylko od dowódcy
Klauzula: ściśle tajne
Combining Two Worlds
Polak najlepszym podoficerem NATO
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Wilki znów na Mazurach
Abrams – czołg z najwyższej półki
„Zginęli, bo byli Polakami”
Kat warszawskiego getta przed sądem
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
V-2 leci do aliantów
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Desantowanie z transportowego giganta
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Wisła i Narew w Sejmie
Groty dla proobronnych
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Żołnierze bez testów z WF-u
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Afganistan: powrót do domu
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Kurs na dyplomację
Ankona – bitwa po polsku
Afganistan. Czas wracać do domu
Lufy prosto z Huty
Szczyt NATO już w poniedziałek
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Sukcesy żołnierzy na AFN
Misja, która zmieniła polską armię
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Psy (w) WOT
Co ze sprawdzianem z WF?
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Nowe książeczki wojskowe
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Grot – rozwojowa konstrukcja
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Course on Diplomacy
Stalowy człowiek

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO