moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Bieg ku pamięci zdobywców Monte Cassino

To będzie nietypowa edycja biegu poświęconego pamięci zdobywców Monte Cassino. W tym roku, z powodu epidemii COVID-19, uczestnicy imprezy zmierzą się w wersji wirtualnej zawodów. Trasę minimum 10 km będzie można pokonać w Polsce, między 18 a 31 maja. Uczestnicy biegu jednocześnie wesprą budowę memoriału generała Andersa. We Włoszech spotkają się dopiero w 2021 roku.

Początkowo “Bieg na Monte Cassino” miał się odbyć 16 maja 2020 roku. Jak w poprzednich edycjach, biegacze mieli zdobywać historyczne wzgórze. Start wytyczono w centrum Cassino, a metę u stóp klasztoru, znajdującego się na wysokości 591 metrów n.p.m. Niestety, z powodu sytuacji epidemicznej, organizatorzy – Aprocis Organizzazioni (Amatorski Związek Sportowy w Monte Cassino) i Klub Biegacza „Sporting” Międzyzdroje – przełożyli międzynarodowe zawody na maj 2021 roku.

Przygotowaniom do tegorocznego biegu towarzyszyła kampania „Polacy bohaterom Monte Cassino”. Jej celem jest budowa w centrum Cassino memoriału poświęconemu polskim zdobywcom wzgórza – żołnierzom 2 Korpusu Polskiego i ich dowódcy gen. Władysławowi Andersowi. Z inicjatywą wyszły polskie i włoskie stowarzyszenia sportowe, organizujące rocznicowe „Biegi na Monte Cassino” oraz Wojskowy Instytut Wydawniczy, który od kilku lat jest patronem medialnym tych imprez. Pomysł poparły władze miasta Cassino, a patronatem honorowym przedsięwzięcia zostało Ministerstwo Obrony Narodowej. Odsłonięcie memoriału miało się odbyć w tym roku – w ramach obchodów 76. rocznicy zdobycia słynnego wzgórza. Epidemia pokrzyżowała te plany. Według wstępnych ustaleń uroczystość została przesunięta na maj przyszłego roku. Gotowa jest już rzeźba gen. Andersa, która ma być częścią memoriału. Dlatego zdecydowano, że stanie ona tymczasowo w Międzyzdrojach. Posąg, którego autorem jest Igor Duszyński, ma być przewieziony do Włoch w kwietniu 2021 roku. Docelowo pomnik generała będzie umieszczony na tle 12 metrowego muru, na którym zostaną wyryte nazwiska 1057 żołnierzy spoczywających na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino.

1057 to także liczba pakietów startowych, jakie przygotowali organizatorzy biegu upamiętniającego Polaków poległych podczas walk na włoskim wzgórzu. Podczas rejestracji (na stronie www.wirtualny.biegmontecassino.pl) każdy zawodnik może wybrać jednego bohatera spod Monte Cassino i z jego nazwiskiem na numerze startowym wziąć udział w biegu. W tym roku odbędzie się on na wyjątkowych zasadach. Startować można wszędzie, na dowolnie wybranej trasie o długości minimum 10 km. Jedyny warunek – musi się odbyć w jednym ciągu w dowolnie wybranym dniu, pomiędzy 18 a 31 maja.

Opłata startowa wynosi 100 złotych i w całości zostanie przekazana na budowę memoriału gen. Andersa. Numer startowy zawodnicy otrzymają mailem, mogą go wydrukować i przed biegiem przypiąć do ubrania. Organizatorzy liczą na zdjęcia dokumentujące udział w imprezie (można je przesyłać na stronę wydarzenia na facebooku), ale zastrzegają, że nie jest to obowiązkowe.

Natomiast wszyscy muszą – dla potwierdzenia czasu swojego biegu i przebytego dystansu – wysłać na stronę www.wirtualny.biegmontecassino.pl do 31 maja do godz. 17, dane z urządzenia pozwalającego na pomiar czasu i przebytego dystansu. Z kolei do 2 czerwca do godz. 15 na tę samą stronę (poprzez formularz kontaktowy) trzeba przesłać pliki formatu TCX lub GPX z popularnych aplikacji typu Endomondo, Strava, Polar, Garmin, Suunto itp.

Tym razem nie poznamy nazwisk najszybszych zawodników, organizatorzy deklarują jednak, że na miano zwycięzcy zasłuży każdy, kto weźmie udział w biegu. A w nagrodę – w ciągu miesiąca od zakończenia imprezy – otrzyma pamiątkowy medal i koszulkę.

Organizatorami wirtualnego biegu ku pamięci zdobywców Monte Cassino jest Klub Biegacza „Sporting” Międzyzdroje i Wojskowy Instytut Wydawniczy. Wczoraj zostały wysłane zaproszenia do 100 000 osób z bazy zawodników związanych z imprezą „Biegnij Warszawo”, a na Facebooku utworzono wydarzenie, na którym będzie moderowany udział uczestników w biegu.

SZUS

autor zdjęć: Grafika PZ

dodaj komentarz

komentarze


Flota Bayraktarów w komplecie
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Nie szpital, a instytut
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Wojna w świętym mieście, epilog
Nowe zadania szefa SKW
Ostatnia droga Pileckiego
Cień atomowej zagłady
Wioślarze i triatlonistka na podium
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Serwis K9 w Polsce
Zawsze gotowi do pomocy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
They Will Check The Training Results in Combat
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Krwawa noc pośród puszczy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Polki pobiegły po srebro!
Abramsy w pętli
Śladami ojca
Broń Hitlera w rękach AK
By Polska była bezpieczna
„Pierwsza Drużyna” na start
Układ nerwowy Mieczników
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Po śladach polskich bohaterów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pływacy i maratończycy na medal
Na straży nieba
Ameryka daje wsparcie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polska wiktoria na Monte Cassino
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Piedimonte – samobójcza misja
Mobilne dowodzenie
„Grand Quadriga ‘24”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hełmy – nowoczesne i na miarę
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Ryś” z laserem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO