moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Anakonda ’20 – San nie zatrzymał kawalerii pancernej

Żeby pokonać rwący nurt rzeki, żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej musieli nie tylko wykazać się umiejętnościami prowadzenia pojazdów. Wymagało to specjalnego przygotowania oraz współpracy z saperami, JTAC-ami, żołnierzami kawalerii powietrznej, a nawet śmigłowcami. Wcale nie mniej wymagającym przedsięwzięciem było dotarcie na miejsce przeprawy.

Na poligonie w Nowej Dębie 10 Brygada Kawalerii Pancernej bierze udział w ćwiczeniach „Karakal ’20”, będących częścią manewrów „Anakonda ’20”. Ćwiczenia mają sprawdzić pododdziały brygady pod kątem planowania i przemieszczenia się na dużą odległość oraz prowadzenia działań defensywnych i ofensywnych. Pierwszym ważnym zadaniem, któremu musieli stawić czoła żołnierze, była przeprawa przez rzekę San. Oprócz bojowych wozów piechoty BWP-1, przeszkodę wodną pokonały także amfibie PTS, które transportowały żołnierzy desantu, pojazdy ciężarowo-terenowe oraz zaopatrzenie.

– W tym miejscu rzeka jest dość szeroka, jednak najbardziej istotna jest prędkość jej nurtu. Teren został wcześniej sprawdzony przez saperów. Ze względu na panujące warunki zadanie należało jednak do wymagających – mówi płk Rafał Kowalik, dowódca 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

Przeprawa przez San przez cały czas była zabezpieczana przez śmigłowce Mi-24 z 56 Bazy Lotniczej w Inowrocławiu oraz przez zespoły kontrolerów JTAC z Centralnej Grupy Taktycznych Zespołów Kontroli Obszaru Powietrznego w Inowrocławiu. Dzień wcześniej brzeg rzeki został opanowany przez żołnierzy z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

– Po uchwyceniu przyczółków na obu stronach Sanu Szwadronowa Grupa Bojowa wystawiła posterunki obserwacyjne oraz zabezpieczyła ochronę przeciwlotniczą i wsparcie artyleryjskie – tłumaczy mjr Zbigniew Kowalski, szef sekcji szkoleniowej 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Po zakończeniu przeprawy kawalerzyści zostali podebrani przez śmigłowce. – Ze względu na swoją aeromobilność 25 Brygada Kawalerii Powietrznej może prowadzić szybkie działania desantowo-szturmowe na dużych odległościach. Daje to dowódcy możliwość szybkiej reakcji na newralgicznych kierunkach. Później odpowiedzialność za daną strefę mogą przejąć pododdziały pancerne – podkreśla mjr Kowalski.

Łącznie w epizodzie wzięło udział blisko 1000 żołnierzy i 600 jednostek sprzętu.

Przygotowania do przeprawy

Kierowcy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej nie po raz pierwszy musieli pokonać przeszkodę wodną. Wymaga to ścisłej współpracy z żołnierzami znajdującymi się również poza pojazdem. – Kierowca obserwuje otoczenie przez peryskop, jednak jego pole widzenia jest ograniczone. To dowódca załogi oraz pomocnik dowódcy punktu przeprawy na drugim brzegu pomagają mu doprowadzić wóz do celu – tłumaczy kpr. Przemysław Terpiński, dowódca załogi z 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Nim jednak BWP-1 znajdzie się w wodzie, należy pojazd do tego zadania przygotować. – Trzeba sprawdzić stan śrub, uszczelnić włazy desantu oraz wszystkie inne luki pojazdu, sprawdzić działanie falochronów oraz zamontować wyższy peryskop – opowiada kapral Terpiński. Duże znaczenie ma także przygotowanie liny holowniczej. – Jeżeli wóz utknie w rzece i będzie potrzebował pomocy, grupa ewakuacyjna na PTS odholuje go do brzegu – dodaje. Taki scenariusz wydarzeń również znalazł się w planie ćwiczeń.

Kolejne epizody ćwiczeń „Karakal ’20” zostaną przeprowadzone na poligonie w Nowej Dębie, gdzie żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej będą wykonywali zadania bojowe, w tym prowadzili działania w terenie skażonym, dekontaminację pojazdów oraz kierowanie ogniem. Po zakończeniu manewrów ponownie przemieszczą się drogami publicznymi do jednostki macierzystej w Świętoszowie.

Michał Zieliński

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze


Klauzula: ściśle tajne
 
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Afganistan: powrót do domu
Abrams – czołg z najwyższej półki
Sukcesy żołnierzy na AFN
Desantowanie z transportowego giganta
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
Żołnierze bez testów z WF-u
Polscy żołnierze polecą na Islandię
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Plany WB Group
Wilki znów na Mazurach
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Polak najlepszym podoficerem NATO
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Course on Diplomacy
Lufy prosto z Huty
V-2 leci do aliantów
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Co ze sprawdzianem z WF?
Misja, która zmieniła polską armię
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Afganistan. Czas wracać do domu
UE o wspólnym bezpieczeństwie
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Grot – rozwojowa konstrukcja
Nagroda nie tylko od dowódcy
Szczyt NATO już w poniedziałek
Kontyngent do zmiany
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Nowe książeczki wojskowe
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Rusza PKW Islandia
„Zginęli, bo byli Polakami”
Combining Two Worlds
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Kat warszawskiego getta przed sądem
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Ankona – bitwa po polsku
Kurs na dyplomację
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Podwodne centrum przyszłości
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Stalowy człowiek
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Psy (w) WOT
Wisła i Narew w Sejmie
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Wiosłują dla Emily
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Groty dla proobronnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO