moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pułkownik Robert Kasperczuk nowym Komendantem CSŁiI w Zegrzu

Stoimy teraz u progu pewnych zmian w Centrum. Staramy się je przeprowadzić w taki sposób, aby odbyły się z korzyścią dla Centrum i całych sił zbrojnych. Chcemy, aby placówka pełniła rolę centralnego organu, który nie tyle szkoli kandydatów na szeregowych, ale szkoli tak jak to dawniej bywało podoficerów, instruktorów, a docelowo nawet kandydatów na oficerów, tutaj w Zegrzu – podkreślił generał Wiesław Kukuła podczas ceremonii przekazania obowiązków Komendanta Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

Uroczystość odbyła się w dniu 30 czerwca 2020 roku w Sali Tradycji zegrzyńskiego centrum. Sztandar zegrzyńskiego Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki z rąk dotychczasowego Komendanta płk. Ireneusza Fury przejął płk Robert Kasperczuk.

Ceremonia przekazania obowiązków odbyła się w obecności przełożonego - generała dywizji Wiesława Kukuły, dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. Generał przypomniał zasługi ustępującego komendanta. - W sytuacjach wymagających starał się zapewnić Centrum funkcjonowanie godne tego miejsca, godne tradycji i historii – przypomniał generał. Dowódca WOT wyraził także głęboką wdzięczność za dokonania i wybitne dowodzenie. - Chcę Ci wyrazić głęboką wdzięczność, za dowodzenie, pozostaję pod wielkim wrażeniem tego, co udało ci się osiągnąć – podkreślił generał Kukuła.

Przedstawiając sylwetkę nowego komendanta – pułkownika Roberta Kasperczuka, dowódca WOT podkreślił, że jest on kompletnym oficerem, którego doświadczenie efektywnie może zostać wykorzystane na nowym stanowisku.

- Pułkownik Kasperczuk cały czas był w nurcie tego, co dzieje się w łączności. W dużej mierze rozumie potrzeby sił zbrojnych w zakresie kształcenia kadr łączności. Jest oficerem, za którym stoją pewne wartości bliskie każdemu oficerowi – patriocie, który dba o swoich podwładnych – podkreślił generał.

- Centrum dzisiaj pożegna płk Ireneusz Fura, bardzo kompetentny oficer z bardzo wieloma osiągnięciami, a przywita oficer z nową energią, oficer, który misję poprzednika będzie sprawnie kontynuował. Przypomnę, stoimy teraz u progu pewnych zmian w centrum, staramy się je przeprowadzić w taki sposób, aby one się odbyły z korzyścią dla Centrum i z korzyścią dla sił zbrojnych. Chcemy, aby centrum pełniło rolę centralnego organu, które nie tyle szkoli kandydatów na szeregowych, ale szkoli tak jak to dawniej bywało podoficerów, instruktorów, a docelowo nawet kandydatów na oficerów, tutaj w Zegrzu – podkreślił generał Kukuła.

Płk Ireneusz Fura kierował i dowodził Centrum przez osiem lat. Przez ten czas udało się unowocześnić infrastrukturę „kuźni łącznościowców”, ale także wyszkolić wielu specjalistów w dziedzinie łączności i informatyki dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych. W okresie przejścia Centrum w podporządkowanie Dowódcy WOT, udało się zrealizować priorytety funkcjonowania w zmienionej strukturze.

Odchodzący komendant podziękował zebranym za ich służbę i pracę oraz za starania i wysiłek w codziennej służbie dla dobra tego wyjątkowego miejsca. Nowemu komendantowi życzył „spełnienia zawodowego, energii i pomysłów do działania na rzecz Centrum”.

Nowy komendant płk Robert Kasperczuk zwrócił się do zebranych i zaakcentował, że w Zegrzu stawiał swoje pierwsze kroki, jako łącznościowiec. Powiedział także, że jako nowy komendant podejmuje wyzwanie, przed którym stoi dzisiaj całe Wojsko Polskie: - Dzisiejsze siły zbrojne to silny wzrost i dynamizm technologii, a my musimy dopasować się do tego, aby dobrze szkolić nowoczesnych specjalistów, instruktorów, bo każdy rodzaj sił zbrojnych potrzebuje ekspertów z naszej dziedziny – powiedział płk Kasperczuk.

Ceremonię zakończyły podziękowania i życzenia dla komendantów. Co najważniejsze, misja Centrum w strukturze Wojsk Obrony Terytorialnej będzie nadal kontynuowana. Przed Centrum nowe wyzwania i kolejne lata szkolenia i doskonalenia specjalistów dla całego Wojska Polskiego.

*****

Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki z dniem 1 października 2019 r. zmieniło podporządkowanie z podległości Dowództwa Generalnego pod Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zmiana podporządkowania CSŁiI związana była z potrzebą wdrożenia nowej koncepcji funkcjonowania korpusu podoficerskiego. W CSŁiI ma zostać uruchomiony nowy model szkolenia, który będzie w przyszłości implementowany w pozostałych centrach szkolenia sił zbrojnych.

Wprowadzane w CSŁiI zmiany zapewnią wysokie standardy szkoleniowe i pozwolą na zbudowanie efektywnego systemu przygotowania kadr. Centrum będzie rozwijać kompetencje podoficerów, oficerów młodszych (kadry dowódczej) oraz instruktorów. Ciężar kształcenia kompetencji podstawowych będą przejmowały jednostki wojskowe. Działalność CSŁiI zostanie rozszerzona na cyberobronę oraz operacje informacyjne. W Centrum zostaną wdrożone nowe formy kształcenia, kandydaci na podoficerów będą mogli zdobywać kompetencje nie tylko na kursach stacjonarnych, ale i zaocznych, ponadto wszystkie kursy będą otwarte dla żołnierzy zawodowych, OT i rezerwistów – wszystkich obowiązywał będzie jeden standard kształcenia.

Centrum będzie aktywnie działało w ramach międzynarodowej wymiany doświadczeń. W tym obszarze centrum będzie adaptowało sprawdzone rozwiązania sojusznicze. Już zaplanowane są wizyty przedstawicieli Gwardii Narodowej Stanu Illinois w ramach tzw. Staff Assistance Visit.

W perspektywie kolejnych lat na bazie centrum planowane jest utworzenie Center of Excellence o regionalnym charakterze, w którym nauka i nowatorskie rozwiązania opracowane przez środowisko cywilne będą zaimplementowane do wojska.

Centrum będzie bazą do utworzenia nowych form szkolenia tzw. „direct comisioning”, czyli kursów dla oficerów bez kompetencji przywódczych.

Tekst: płk Marek Pietrzak/rzecznik prasowy WOT

red. PZ

autor zdjęć: CSŁiI

dodaj komentarz

komentarze


Przygotowania czas zacząć
 
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zachować właściwą kolejność działań
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Szarża „Dragona”
Sprawa katyńska à la española
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Na straży wschodniej flanki NATO
Ramię w ramię z aliantami
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Charge of Dragon
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Barwy walki
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Kadisz za bohaterów
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Strażacy ruszają do akcji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Szpej na miarę potrzeb
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kolejne FlyEle dla wojska
25 lat w NATO – serwis specjalny
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, część druga
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO on Northern Track
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Święto stołecznego garnizonu
Front przy biurku
Wojna na detale
Głos z katyńskich mogił
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
SOR w Legionowie
Gunner, nie runner
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO