moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przygarnij… wierzchowca!

Magister, Seba, Lir i Marco mają za sobą wiele lat służby i związanych z nią intensywnych treningów. Teraz przyszedł czas na odpoczynek. Wojsko chce przekazać w dobre ręce cztery konie z Pułku Reprezentacyjnego WP. Nabór wniosków od organizacji społecznych, które chciałyby przyjąć konie prowadzi Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego to jedyna jednostka, w której służbę pełnią wierzchowce. Konie można było do tej pory zobaczyć na defiladach czy uroczystościach państwowych. Teraz misja czterech z nich dobiega końca.

Na zasłużoną emeryturę przechodzi siedemnastoletni koń dowódczy Magister, Seba, wyjątkowo spokojny wierzchowiec, który ma za sobą udział w licznych uroczystościach państwowych i pokazach musztry kawaleryjskiej, a także bardzo temperamentni, lecz nie mniej doświadczeni Lir i Marco. Zwierzęta mają za sobą wiele lat pracy, ale nie mogą już kontynuować służby ze względu na wiek, pojawiające się problemy zdrowotne lub po prostu nie są już w stanie trzymać szyku czy przebywać w pobliżu odgłosów salw. Jednak konie są sprawne i mogą jeszcze wykonywać inne zadania. Dlatego żołnierze chcą zapewnić im odpowiednie warunki „na emeryturze”, ale tak, aby można jeszcze wykorzystać potencjał zwierząt. Wojsko zdecydowało się więc przekazać je nieodpłatnie organizacjom pozarządowym, samorządom bądź szkołom.

Zajmie się tym Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, ponieważ procedura nieodpłatnego przekazania mienia ruchomego Skarbu Państwa to jedno z zadań tej jednostki. – W ten sposób wspieramy aktywność organizacji pozarządowych w realizacji współpracy na rzecz aktywizacji społeczeństwa w zakresie obronności, za które odpowiada Biuro – mówi gen. bryg. Artur Dębczak, dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Organizacje zainteresowane przyjęciem do siebie zwierząt powinny złożyć wniosek do biura. Termin składania dokumentów mija 24 lipca. Jeżeli żaden wniosek nie wpłynie, konie prawdopodobnie zostaną sprzedane. Zajmie się tym Agencja Mienia Wojskowego, ale wojsko nie będzie miało wpływu na to, co się stanie ze zwierzętami. – A nam zależy, aby trafiły w dobre ręce, do osób które się nimi właściwie zaopiekują – podkreśla por. Jolanta Maciaszek z Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. To właśnie procedura nieodpłatnego przekazania mienia pozwala na to, aby konie trafiły do organizacji pozarządowej, która w celach statutowych ma wpisaną opiekę nad zwierzętami lub innego podmiotu, który prowadzi działalność związaną z jeździectwem.

W ubiegłym roku tak właśnie się stało. Cztery konie zostały przekazane do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Mistrzostwa Sportowego im. Heleny Spoczyńskiej w Lipinach, a dwa kolejne wierzchowce do Stowarzyszenia Oddział Kawalerii Ochotniczej „Wierzawice”.

Jak złożyć wniosek? Należy to zrobić za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej Platformy Usług Administracji Publicznej Ministerstwa Obrony Narodowej (ePUAP) lub w formie tradycyjnej. Wówczas należy go skierować na adres: Dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, ul. Nowowiejska 28a, 00-911 Warszawa. Z dopiskiem „Wniosek o nieodpłatne przekazanie mienia ruchomego”.

Po zakończeniu naboru wszystkie dokumenty zostaną przeanalizowane przez Komisję do spraw Przekazywania Mienia Ruchomego Skarbu Państwa. Decyzja o tym, gdzie trafią konie, zapadnie w ciągu 60 dni i zostanie ogłoszona na portalu gov.pl.

Więcej informacji znajduje się na ministerialnej stronie internetowej.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. szer. Michał Wójcik

dodaj komentarz

komentarze

~Bolo
1630644840
Jesień 2001 SK WP :) Pozdro
5C-14-75-30

Sukcesy reprezentantek CWZS-u
 
Pokazali bojowego ducha
NATO on Northern Track
Honor weteranom misji!
Ameryka daje wsparcie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
They Will Check The Training Results in Combat
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ostatnia droga Pileckiego
Polki pobiegły po srebro!
Broń Hitlera w rękach AK
Podróż po AWACS-ie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wszystkie misje AWACS-a
Mobilne dowodzenie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAM wraca po latach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Piedimonte – samobójcza misja
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
„Ryś” z laserem
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Flota Bayraktarów w komplecie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Cień atomowej zagłady
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ratownicy na medal
„Pierwsza Drużyna” na start
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Nie szpital, a instytut
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Po śladach polskich bohaterów
WAT-owskie eksperymenty na ISS
By Polska była bezpieczna
Wojna w świętym mieście, epilog
Nowe zadania szefa SKW
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Przysięga w Limanowej
Serwis K9 w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Grand Quadriga ‘24”
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO