moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kawalerzyści wjadą do Łazienek

Ponad 20 kawalerzystów, pokazy musztry konnej i władania bronią białą, wystawa poświęcona dziejom 3 Pułku Szwoleżerów, zawody strzeleckie oraz zmagania w ujeżdżaniu i skokach przez przeszkody. To tylko niektóre atrakcje VII Warszawskich Dni Kawaleryjskich. Organizatorzy zapraszają do Łazienek Królewskich w weekend 1 i 2 sierpnia.

– Dzięki Warszawskim Dniom Kawaleryjskim mieszkańcy stolicy i turyści będą mogli przenieść się w czasie i poczuć magiczny klimat przedwojennej Warszawy – mówi st. szwol. kaw. och. Konrad Opałko ze Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich, organizator imprezy.

Dni Kawaleryjskie odbędą się w stolicy już po raz siódmy. – W tym roku dodatkową okazją do świętowania jest setna rocznica powstania i wyruszenia na front 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich – dodaje st. szwol. Opałko. W weekend 1-2 sierpnia w Łazienkach Królewskich kawalerzyści-ochotnicy będą prezentować kunszt jeździecki, biegłość we władaniu bronią białą, galowe mundury i piękne konie.

Konie i lance

Główną atrakcją będzie pokaz musztry konnej i władania bronią białą w wykonaniu Szwadronu Honorowego 3 Pułku zorganizowany na terenach zielonych za Ermitażem w Łazienkach. Weźmie w nim udział 25 jeźdźców. – Pokażemy elementy przedwojennego wyszkolenia kawaleryjskiego: musztry konnej oraz władania lancą i szablą – zapowiadają organizatorzy.

Natomiast w niedzielę 2 sierpnia w kościele Świętego Ducha w Warszawie odbędzie się msza w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych żołnierzy 3 Pułku Szwoleżerów oraz odsłonięta zostanie poświęcona im tablica. Po południu na tarasie Pałacu na Wyspie w Łazienkach, podczas uroczystego apelu, zasłużeni dla 3 Pułku Szwoleżerowie i żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, która dziedziczy tradycje jednostki, zostaną uhonorowani odznaczeniami.

Uroczystości będzie towarzyszyć otwarcie wystawy plenerowej poświęconej dziejom 3 Pułku. Natomiast dla dzieci przygotowano grę edukacyjno-historyczną i konkursy związane z kawalerią i wojskiem. Organizatorzy zapraszają też wszystkich chętnych do spróbowania swoich sił podczas kawaleryjskich zawodów strzeleckich o Puchar 100-lecia 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich. Zawody odbędą się w piątek i sobotę na strzelnicy nieopodal Umiastowa.

Dniom Kawaleryjskim będą towarzyszyć, jak co roku, Mazowieckie Klasyfikacje Kawaleryjskich Mistrzostw Polski Militari. W zmaganiach, które swoją tradycją nawiązują do zawodów hipicznych organizowanych w okresie międzywojennym, weźmie udział kilkudziesięciu współczesnych kawalerzystów z całej Polski. Zmierzą się w kilku konkurencjach. W piątek i sobotę w Jeździeckim Klubie Sportowym Umiastów odbędzie się ujeżdżanie, cross i skoki przez przeszkody. Natomiast w sobotę w Łazienkach zobaczymy zmagania we władaniu lancą i szablą.

Szwoleżerowie z Mazowsza

Ochotniczy 201 Pułk Szwoleżerów Mazowieckich powstał w 1920 roku. Sformowano cztery szwadrony liniowe, szwadron techniczny, ckm i pluton łączności. Dowódcą pułku został mjr Stefan Hanka-Kulesza, uczestnik pierwszego patrolu kawalerii legionowej, tzw. siódemki Beliny z 1914 roku.

Na wojnę z bolszewikami pułk wyruszył 2 sierpnia. Prowadził walki osłonowe, wsławił się w zagonie na Korosteń, gdzie rozbił Sowietów zamykających drogę w kierunku Słuczy. Podczas trzymiesięcznych walk 52 żołnierzy pułku poległo lub zmarło z ran. Za męstwo 32 oficerów i szwoleżerów odznaczono Krzyżem Virtuti Militari.

Po zakończeniu wojny oddział przemianowano na 3 Pułk Szwoleżerów i zakwaterowano w Suwałkach. Patronem jednostki został płk Jan Kozietulski, dowódca szarży pod Somosierrą w 1808 roku. Pułk zakończył swoją historię biorąc udział w ostatniej batalii wojny obronnej 1939 roku – bitwie pod Kockiem. Dziś tradycje jednostki kontynuuje 1 Batalion Zmechanizowany Szwoleżerów Mazowieckich 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz ochotniczy konny Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich.

AD

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Broń Hitlera w rękach AK
 
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
They Will Check The Training Results in Combat
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Piedimonte – samobójcza misja
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Zawsze gotowi do pomocy
„Ryś” z laserem
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
NATO on Northern Track
Polki pobiegły po srebro!
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Grand Quadriga ‘24”
Serwis K9 w Polsce
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Krwawa noc pośród puszczy
Śladami ojca
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Abramsy w pętli
By Polska była bezpieczna
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ameryka daje wsparcie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Pierwsza Drużyna” na start
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Nie szpital, a instytut
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Bohater odtrącony
Flota Bayraktarów w komplecie
Układ nerwowy Mieczników
Po śladach polskich bohaterów
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wojna w świętym mieście, epilog
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Na straży nieba
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Nowe zadania szefa SKW
Mobilne dowodzenie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO