moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Terytorialsi zawsze gotowi do pomocy

Zenon Kasprzak, ps. „Wilk”, to jeden z siedmiorga żyjących w Szczecinie powstańców warszawskich. Kilka dni temu żołnierze tamtejszej brygady wojsk obrony terytorialnej odwiedzili kombatanta z okazji rocznicy wybuchu walk o stolicę. Po raz kolejny udowodnili także, że hasło „Zawsze gotowi, zawsze blisko” ma wymiar nie tylko militarny.

Delegacja 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, z jej dowódcą płk. Grzegorzem Kaliciakiem na czele, odwiedziła Zenona Kasprzaka „Wilka” kilka dni przed rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Tego typu spotkania to stały element pracy wychowawczej w WOT, która to formacja dziedziczy tradycje Armii Krajowej. Pamięć o kombatantach i opieka nad nimi to jedne z codziennych zadań żołnierzy tego rodzaju sił zbrojnych. – Wzruszenie odbiera mi mowę. Bardzo się cieszę, że Wojsko Polskie o nas pamięta – mówi poruszony powstaniec.

Zenon Kasprzak wstąpił do „Szarych Szeregów” już po wybuchu powstania i był w jego trakcie listonoszem poczty polowej. Zbierał także materiały palne na potrzeby produkcji powstańczej broni. – Pewnego razu w uliczkę, w której byliśmy, wjechał czołg. Razem z bratem ukryliśmy się na górnym piętrze kamienicy. Chciałem się jednak lepiej przyjrzeć wrogiej maszynie i nierozważnie podszedłem do okna i rozsunąłem stojące na parapecie kwiaty. Brat rozkazał mi natychmiast się cofnąć, ale nie zdążyłem. Usłyszałem huk i posypał się na nas tynk. Patrzę na brata i dziwię się, że on nic nie mówi. To jednak nie on nie mógł mówić, to ja na chwilę ogłuchłem – wspomina walki w powstaniu „Wilk”.

Po kapitulacji powstania Zenon Kasprzak opuścił Warszawę z ludnością cywilną i trafił do obozu pracy w Żaganiu. Po wyzwoleniu obozu wraz z rodziną znalazł się w amerykańskiej strefie okupacyjnej, gdzie dostał propozycję wyjazdu do Kanady lub Brazylii. Zdecydowali się jednak wrócić do Polski – najpierw do Przemkowa, potem Głogowa, a w końcu do Szczecina. Pracował w Polskim Związku Motorowym i testował produkowane w byłych zakładach Stoewera motocykle „Junak”. Jeden egzemplarz ma do dziś w domu.

Mieszka bardzo skromnie, na parterze przedwojennego domu w Szczecinie. Pokój z pamiątkami rodzinnymi, prosta sypialnia, w której obok łóżka stoi „Junak”, malutka łazienka. Właśnie takim ludziom wsparcie żołnierzy WOT jest najbardziej potrzebne. – Nasza brygada od początku działalności, dzięki Światowemu Związkowi Żołnierzy Armii Krajowej, jest w stałym kontakcie z byłymi żołnierzami AK. W czasie lockdownu kombatanci mogli liczyć na pomoc naszych żołnierzy w zakupach, dostaniu się do lekarza czy załatwieniu spraw urzędowych – mówi ppłk Mirosław Radwan, zastępca dowódcy 14 ZBOT.

W trakcie rozmowy z „Wilkiem” terytorialsi dowiedzieli się, że on także boryka się z pewnym problemem. – Gdyby była taka możliwość, potrzebowałbym pomocy w ogrodzie – powiedział Kasprzak. Okazało się, że rosnąca obok domu czereśnia rozrosła się do tego stopnia, że jej gałęzie zasłaniają okna i zagrażają konstrukcji dachu. Sędziwy kombatant nie był w stanie samodzielnie poradzić sobie z drzewem.

Decyzja dowódcy była natychmiastowa. Do pracy wysłano żołnierzy 14 ZBOT przeszkolonych przez strażaków w pracach z piłą mechaniczną na wysokościach. Po kilku godzinach pracy drzewo przestało zagrażać domowi „Wilka”.

– Kontakt z żołnierzami AK, powstańcami warszawskimi jest dla nas bardzo cenny. Są dla naszych żołnierzy wzorem, a możliwość pomocy im nasi terytorialsi odbierają jako wyróżnienie. To, co zrobiliśmy dla „Wilka”, to trochę nietypowa praca, ale potrzeby są przecież różne. Kombatanci to osoby starsze, często mogą liczyć tylko na siebie i dobrze, by wiedzieli, że mogą liczyć także na żołnierzy obrony terytorialnej – dodaje ppłk Radwan.

W Szczecinie żyje jeszcze sześcioro powstańców warszawskich. To Zofia Cykalewicz, Ameila Korycka ps. „Mela”, Kazimierz Lachiewicz, Krystyna Łyczywek ps. „Iga”, Janina Ostrowska-Kin, Zbigniew Piasecki ps. „Czekolada” i Edward Zamiara ps. „Hrabia”.

Marcin Górka

autor zdjęć: 14 ZBOT

dodaj komentarz

komentarze


Po śladach polskich bohaterów
 
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Pierwsza Drużyna” na start
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojna w świętym mieście, epilog
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Cień atomowej zagłady
By Polska była bezpieczna
Wszystkie misje AWACS-a
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Nowe zadania szefa SKW
Pływacy i maratończycy na medal
Serwis K9 w Polsce
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Układ nerwowy Mieczników
Abramsy w pętli
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Zawsze gotowi do pomocy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Grand Quadriga ‘24”
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Flota Bayraktarów w komplecie
Bohater odtrącony
They Will Check The Training Results in Combat
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Pytania o europejską tarczę
Polki pobiegły po srebro!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
NATO on Northern Track
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Na straży nieba
Śladami ojca
Krwawa noc pośród puszczy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO