moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Festyn Komandosa” w rocznicę Cudu nad Wisłą

Dziwnów już po raz jedenasty na trzy dni został opanowany przez ludzi w mundurach. Wszystko za sprawą „Festynu Komandosa”, czyli spotkania byłych i obecnych żołnierzy wojsk specjalnych. Choć ograniczenia towarzyszące pandemii wpłynęły na organizację wydarzenia, nadmorska miejscowość znów przyciągnęła wszystkich tych, którzy interesują się tym rodzajem sił zbrojnych. 

– Festyn na trwałe wpisał się już w dziwnowskie, regionalne, ale i krajowe świętowanie. Wielu z gości i turystów tak planuje swój kalendarz, by pod koniec sierpnia odwiedzić Dziwnów. Myślę, że jesteśmy już markowym produktem turystycznym – mówi Witold Brzozowski, dyrektor „Festynu Komandosa”, w przeszłości żołnierz dziwnowskiej jednostki specjalnej. – W tym roku festyn odbywał się w stulecie Bitwy Warszawskiej i chcieliśmy, by wydarzenia z 1920 roku były klamrą spinającą wszystkie zaplanowane wydarzenia, stąd wystawy i inscenizacje poświęcone Cudowi nad Wisłą. To nasza cegiełka w budowaniu pamięci historycznej – dodaje.

Bitwie Warszawskiej poświęcona była sceneria festynu, a dzięki rekonstruktorom z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz” z Trzebiatowa, odwiedzający imprezę mogli obejrzeć epizod z tego starcia. Ubrani w błękitne mundury polscy żołnierze stoczyli bitwę i pokonali sowietów w dziwnowskim parku. – W ramach naszej grupy odtwarzamy zarówno wojska napoleońskie, 36 pułk piechoty Legii Akademickiej z września 1939 roku, legionistów Józefa Piłsudskiego czy Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie, np. 1 Samodzielną Brygadę Spadochronową – mówi Jerzy Nowak, z GRH Nałęcz, na co dzień kierownik klubu wojskowego w Trzebiatowie. – Na „Festynie Komandosa” odtworzyliśmy fragment z Bitwy Warszawskiej, bo chcieliśmy przypomnieć rodakom, że była to największa bitwa Polaków, w której nasi żołnierze bronili ojczyzny i Europy przed masą sowiecką, dla której Warszawa i Polska miały być tylko przystankiem w podboju Europy. Cała Europa wstrzymała wówczas oddech czekając, czy damy sobie radę. Daliśmy, bo Polacy potrafią się zjednoczyć i zawalczyć o ojczyznę – dodaje Nowak.

Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Południe” wiernie odtworzyła natomiast umundurowanie i wyposażenie żołnierzy 1 Batalionu Szturmowego z Dziwnowa. Gościem specjalnym ich stoiska były dzieci – wychowankowie Domu Dziecka w Nagłowicach. W ubiegłym roku członkowie GRH „Południe” oddali na licytację swoje najcenniejsze militarne pamiątki, by podopieczni tej placówki mogli w tym roku wyjechać na kolonie nad morze.

Podobnie jak na poprzednich edycjach „Festynu Komandosa” nie zabrakło również żołnierzy współczesnych jednostek wojsk specjalnych, z gen. bryg. Sławomirem Drumowiczem, dowódcą Komponentu Wojsk Specjalnych, na czele. Na swoich stoiskach specjalsi prezentowali sprzęt charakterystyczny dla swojej formacji i specyfiki jednostek specjalnych. Komandosi z jednostki Nil mieli ze sobą m.in. bezzałogowe statki powietrzne typu Fly Eye oraz ScanEagle czy też najnowocześniejszy, używany przez nich dopiero od tego roku, spadochron desantowy Dedal Ad-95M serii 3. Sprzęt posiada zmodernizowany system składania, służy do wykonywania skoków szkolnych, szkolno-treningowych, szkolno-bojowych i bojowych. Pozwala na stateczne opadanie, daje możliwość obracania się wokół własnej osi i przemieszczania się w poziomie.

Operatorzy z Formozy zaprezentowali m.in. pojazd podwodny DPD, który charakteryzuje się dużą zwrotnością pod powierzchnią wody. Wykonany jest z materiału odpornego na działanie słonej wody i umożliwia nurkom bojowym skryte przemieszczanie się na duże odległości. Komandosi mieli ze sobą także aparat nurkowy Amphora, który może być używany z wykorzystaniem czystego tlenu w obiegu zamkniętym lub z wykorzystaniem mieszanin gazowych w obiegu półzamkniętym.

Tegoroczną nowością był udział wojsk obrony terytorialnej. Swój namiot wystawili żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy zachęcali uczestników festynu do wstępowania do swojej formacji. – Nie jesteśmy tu przypadkowo – wyjaśniał ppłk Mirosław Radwan, zastępca dowódcy 14 ZBOT. – Tak jak żołnierze wojsk specjalnych, dziedziczymy tradycje Armii Krajowej, a Dziwnów znajduje się w naszym stałym rejonie odpowiedzialności. Jesteśmy, by zaprezentować naszą specyfikę, a może i przyciągnąć do 14ZBOT kolejnych ochotników – dodał oficer.

– Przyjechałem tu z przyjemnością po raz kolejny – mówi poseł Michał Jach (PiS), przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej. – To, co organizatorzy festynu robią dla wojska i dla jego tradycji jest godne największego uznania. Można tylko pogratulować organizatorom. Liczę na spotkanie za rok.

To nie przypadek, że spotkania żołnierzy wojsk specjalnych odbywają się właśnie w Dziwnowie. To w tej miejscowości w latach 1964-1986 funkcjonował 1 Batalion Szturmowy (nr 4101) – pierwsza w powojennej Polsce tajna jednostka komandosów. Specjalsi z Dziwnowa szkoleni byli do wykonywania różnorodnych zadań, m.in. prowadzenia szybkich akcji desantowych, dywersji, rozpoznania, minowania i wysadzania nieprzyjacielskich portów. Z 1 Batalionu wywodzą się dzisiejsze jednostki specjalne.

Marcin Górka

autor zdjęć: Marcin Górka

dodaj komentarz

komentarze


„Grand Quadriga ‘24”
 
Nowe zadania szefa SKW
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ostatnia droga Pileckiego
Serwis K9 w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Abramsy w pętli
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
They Will Check The Training Results in Combat
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Piedimonte – samobójcza misja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Cień atomowej zagłady
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
NATO on Northern Track
Krwawa noc pośród puszczy
Polki pobiegły po srebro!
„Ryś” z laserem
Po śladach polskich bohaterów
Nie szpital, a instytut
Bohater odtrącony
Mobilne dowodzenie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Układ nerwowy Mieczników
Broń Hitlera w rękach AK
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Śladami ojca
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pływacy i maratończycy na medal
Na straży nieba
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Pierwsza Drużyna” na start
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Wszystkie misje AWACS-a
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Flota Bayraktarów w komplecie
Ameryka daje wsparcie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO