moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Hołd obrońcom Westerplatte!

W 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej na Westerplatte uczczono pamięć obrońców półwyspu. – To miejsce szczególne, a dzielność walczących tu żołnierzy ma charakter legendarny – podkreślali politycy i kombatanci. W uroczystościach uczestniczył m.in. prezydent Andrzej Duda i minister obrony Mariusz Błaszczak.

O 4:45 na Westerplatte zawyły syreny alarmowe, przypominając, że 1 września 1939 roku Niemcy rozpoczęli o świcie bombardowanie półwyspu z pancernika „Schleswig-Holstein”. – To miejsce jest symbolem bohaterstwa polskich żołnierzy, a dla całego świata przestrogą przed tym, co oznacza imperializm i brutalna polityka prowadząca do wojny. To także ostrzeżenie, aby takie wydarzenia nigdy się nie powtórzyły – mówił prezydent Andrzej Duda przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte.

Uroczystości 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej po raz pierwszy w Gdańsku zorganizowało Wojsko Polskie. Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej odegrała również specjalnie skomponowany na tę okazję Marsz Bohaterów Westerplatte. Szczególnym momentem było zapalenie Znicza Pokoleń przez kombatantów, harcerzy, weteranów, żołnierzy i uczniów klas mundurowych.

Podczas wystąpienia prezydent Andrzej Duda przypomniał, że obrońcy polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej walczyli przez siedem dni. – To były wielkie chwile polskiego oręża, które przeszły do historii wojskowości – podkreślił zwierzchnik sił zbrojnych. Dodał, że drugim miejscem, które stało się symbolem wybuchu II wojny, jest Wieluń, gdzie niemieccy lotnicy zrzucili bomby na śpiące miasto. – Dziś oddajemy hołd wszystkim, którzy wówczas zginęli – mówił prezydent.

Minister obrony Mariusz Błaszczak w swoim wystąpieniu bohaterstwo obrońców Westerplatte stawiał za wzór obecnym żołnierzom. – To miejsce szczególne, polska reduta, a dzielność jego obrońców ma charakter legendarny. Ich postawa jest wzorem do naśladowania dla dzisiejszych żołnierzy, a obrona Westerplatte to lekcja patriotyzmu i oddania ojczyźnie do końca – zaznaczył szef MON.

Z kolei sędzia mjr Bogusław Nizieński, były żołnierz Armii Krajowej i przewodniczący Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych mówił, że obrońcy Westerplatte swoją walką dowiedli wielkiej miłości do Polski. – Załoga składnicy została wystawiona na największą próbę i przez siedem dni przeciwstawiała się niemieckiej nawale z morza, lądu i powietrza – podkreślał kombatant.

Podczas uroczystości prezydent Duda wręczył noty identyfikacyjne rodzinom pięciu żołnierzy poległych na Westerplatte, których szczątki zostały odnalezione w czasie prac archeologicznych. Noty odebrali najbliżsi: kpr. Bronisława Peruckiego, kpr. Jana Gembury, st. strz. Władysława Okrasy, leg. Józefa Kity i plut. Adolfa Petzelta.

Szczątki dziewięciu obrońców półwyspu odnaleźli na terenie dawnej składnicy archeologowie podczas badań prowadzonych w ubiegłym roku przez Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jak zapowiedział Andrzej Duda, identyfikacja wszystkich odkrytych szczątków nastąpi w ciągu dwóch lat, wtedy też powstanie na Westerplatte nowy cmentarz poległych.

Uroczystość dopełniło odczytanie Apelu Pamięci, oddanie salutu armatniego, modlitwa, złożenie kwiatów przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, a także przelot Zespołu Akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry z Dęblina. Wcześniej prezydent Duda złożył kwiaty na Cmentarzu Poległych Obrońców Westerplatte, gdzie spoczywa m.in. pierwszy dowódca Wojskowej Składnicy mjr Henryk Sucharski.

W tym roku uroczystości rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte organizowało Wojsko Polskie, ponieważ teren, na którym znajdują się willa oficerska, wartownia nr 3 i Pomnik Obrońców Wybrzeża na mocy decyzji wojewody pomorskiego przeszedł na własność Skarbu Państwa. Przekazany obszar będzie zarządzany przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W przyszłości powstanie tu Muzeum Westerplatte.

Dziś uroczystości rocznicowe odbyły się także w Wieluniu, mieście, które o świcie 1 września 1939 roku zbombardowali Niemcy. – Tu objawił się barbarzyński zamysł Niemców, ludobójstwo i eksterminacja – powiedział premier Mateusz Morawiecki w Wieluniu. W nalocie Luftwaffe zginęło według różnych szacunków od ok. 1,2 tys. do 2 tys. mieszkańców miasta.

 

 

 

 

Z okazji 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej przygotowaliśmy specjalne wydanie „Polski Zbrojnej”. Będzie można je otrzymać podczas uroczystości 1 września na Westerplatte. Jednodniówka będzie też dostępna w Muzeach: Wojska Polskiego, Katyńskim, II Wojny Światowej w Gdańsku, Żołnierzy Wyklętych.

Mecenasem jednodniówki jest Polska Spółka Gazownictwa.

Zapraszamy do lektury!

 

 

 

 

 

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Jakub Szymczuk / KPRP, MON

dodaj komentarz

komentarze


Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
 
Centrum Szkolenia WOT świętuje
NATO on Northern Track
Cień atomowej zagłady
Pływacy i maratończycy na medal
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Zawsze gotowi do pomocy
Pokazali bojowego ducha
Serwis K9 w Polsce
„Ryś” z laserem
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wojna w świętym mieście, epilog
„Pierwsza Drużyna” na start
Ameryka daje wsparcie
Broń Hitlera w rękach AK
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Nowe zadania szefa SKW
Polki pobiegły po srebro!
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Nie szpital, a instytut
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Flota Bayraktarów w komplecie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Podróż po AWACS-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
„Grand Quadriga ‘24”
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAM wraca po latach
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
By Polska była bezpieczna
Przysięga w Limanowej
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ostatnia droga Pileckiego
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Piedimonte – samobójcza misja
Po śladach polskich bohaterów
Wszystkie misje AWACS-a
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO