moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zidentyfikowano szczątki pięciu bohaterów z Westerplatte

Dzięki badaniom genetycznym udało się ustalić tożsamość pięciu polskich żołnierzy poległych na Westerplatte, których szczątki odnaleziono rok temu na terenie półwyspu. Prace archeologiczne prowadzili wówczas specjaliści z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Żołnierze zostaną pochowani na nowym cmentarzu, który zostanie zbudowany na Westerplatte.

Szczątki polskich żołnierzy z załogi Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, którzy stawili opór Niemcom w 1939 roku, odkryto w czasie badań archeologicznych prowadzonych na terenie półwyspu. Pierwsze od czasu wojny kompleksowe prace archeologiczne tego terenu prowadzą od 2016 roku eksperci z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Jesienią 2019 roku w pobliżu Cmentarza Poległych Obrońców Westerplatte badacze odnaleźli dziewięć szkieletów oraz kości prawdopodobnie dziesiątej osoby. Obok nich odkryto m.in. guziki od munduru i inne elementy polskiego umundurowania wojskowego, a także fragmenty amunicji i broni.

Na podstawie odnalezionych szczątków specjaliści z Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zidentyfikowali pięciu polskich żołnierzy: plutonowego Adolfa Petzelta, kaprala Bronisława Peruckiego, kaprala Jana Gęburę, starszego strzelca Władysława Okrasę i legionistę Józefa Kitę. W większości zginęli oni w Wartowni nr 5 zbombardowanej przez Niemców 2 września. Noty identyfikacyjne rodzinom poległych wręczył 1 września prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości na Westerplatte z okazji 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Tożsamość Polaków ustalono dzięki porównawczym badaniom genetycznym. Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej odnaleźli krewnych większości z typowanych żołnierzy i pobrali od nich materiał DNA. – Identyfikacja plut. Petzelta była możliwa dzięki zgodzie rodziny na ekshumację brata żołnierza – podaje prokurator Tomasz Jankowski, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku, która prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa polskich żołnierzy na Westerplatte. – W ramach śledztwa dążymy nie tylko do identyfikacji szczątków, ale też ustalenia przyczyny śmierci Polaków – dodaje prokurator.

Jak podkreślił dr hab. n. med. Andrzej Ossowski, kierownik Zakładu Genetyki Sądowej PUM, identyfikacja poległych żołnierzy z Westerplatte jest wyjątkowym wydarzeniem. „Są to jedni z pierwszych żołnierzy Września ‘39 zidentyfikowani metodami genetycznymi. Polska dzięki tym badaniom wchodzi do elitarnego grona państw takich jak USA czy Wielka Brytania, które poszukują i identyfikują swoich poległych, mimo że od zakończenia II wojny światowej upłynęło 70 lat” – napisał w komunikacie dr Ossowski. Cały czas trwają prace nad identyfikacją pozostałych szczątków odnalezionych na Westerplatte.

Według różnych źródeł, gdy wybuchły walki, w polskiej składnicy służyło 210-240 żołnierzy. Nie jest znana liczba poległych, szacuje się, że zginęło co najmniej 15 Polaków. W 1963 roku podczas prac związanych z budową nabrzeża na Westerplatte odnaleziono przypadkowo szczątki jednego z żołnierzy. – Na podstawie odkrytych przy nim przedmiotów został zidentyfikowany jako kapral Andrzej Kowalczyk i pochowany na Cmentarzu Poległych Obrońców Westerplatte obok dowódcy polskiej placówki majora Henryka Sucharskiego – podaje prokurator Jankowski.

Podczas konferencji „Polegli na Westerplatte”, zorganizowanej 1 września w MIIWŚ, pracownicy placówki zapewniali, że prace poszukiwawcze miejsc pochówków ofiar obrony składnicy będą kontynuowane.

Z kolei Jarosław Sellin, wiceminister kultury, zapowiedział, że uroczysty pogrzeb polskich obrońców z Westerplatte odbędzie się najprawdopodobniej w 2022 roku. Zostaną pochowani na cmentarzu, który chce zbudować na półwyspie Muzeum II Wojny Światowej. 10 sierpnia placówka ogłosiła w tej sprawie konkurs architektoniczno-urbanistyczny. Zainteresowani mogą składać prace do 12 grudnia, ogłoszenie wyników zaplanowano na 22 grudnia. Cmentarz ma mieć ok. 5,5 tys. mkw. powierzchni i objąć m.in. teren, na którym znaleziono szczątki polskich żołnierzy.

AD

autor zdjęć: IPN

dodaj komentarz

komentarze


Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
 
Gry wojenne w szkoleniu
Zapraszamy na Festiwal
Zmiany w dodatkach stażowych
Serwis K9 w Polsce
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Pływacy i maratończycy na medal
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wiosenna burza nad Estonią
Treningi z wojskiem wracają
„Pierwsza Drużyna” na start
Rajd ku czci saperów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Pytania o europejską tarczę
Po przeprawie ruszyli do walki
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Pierwsi na oceanie
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Wojna w świętym mieście, epilog
Ameryka daje wsparcie
NATO na północnym szlaku
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Układ nerwowy Mieczników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sztuka ochrony zabytków
W obronie wschodniej flanki NATO
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Krwawa noc pośród puszczy
Bohater odtrącony
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Skrzydła IT dla cyberwojsk
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Uwaga, transformacja!
Abramsy w pętli
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Flota Bayraktarów w komplecie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polki pobiegły po srebro!
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Pierwszy polski technik AH-64
Armia Andersa w operacji „Honker”
Na straży nieba
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Wielka droga” dostępna online
Husarz na straży nieba
Polska wiktoria na Monte Cassino
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojskowe Oscary przyznane!
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Mobilne dowodzenie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO