moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko wybuduje most na Wiśle

Żołnierze z wojsk inżynieryjnych włączą się do akcji związanej z usuwaniem awarii w warszawskiej Oczyszczalni Ścieków „Czajka”. Saperzy zbudują most pontonowy na Wiśle, po którym zostanie poprowadzony awaryjny rurociąg. Prace mają rozpocząć się wkrótce, a wszelkie koszty związane z działaniami wojska poniesie stołeczny ratusz.

Do awarii w warszawskiej Oczyszczalni Ścieków „Czajka” doszło 29 sierpnia. W wyniku rozszczelnienia układu przesyłowego do Wisły wpływa trzy tysiące litrów ścieków na sekundę. Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy zwrócił się do rządu o pomoc w usunięciu awarii. Zgodnie z ustaleniami między władzami miasta, przedstawicielami Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji z Michałem Dworczykiem, szefem Kancelarii Premiera, do działania zostanie zaangażowane wojsko.

Zadanie otrzymali już żołnierze z 2 Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia i 2 Pułku Saperów z Kazunia. Na Wiśle zbudują most pontonowy, którym zostanie poprowadzony awaryjny rurociąg ścieków. Podczas prac wykorzystają mosty pontonowe PP-64, które umieszczą na rzece, a następnie połączą je za pomocą specjalnych zacisków. Płk Artur Talik z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych mówi, że takie działania żołnierze ćwiczą regularnie. – Samo położenie mostu nie jest skomplikowane, jednak w tym przypadku musimy wziąć pod uwagę jego przeznaczenie. Zazwyczaj służy on żołnierzom i ich pojazdom do przemieszczania się, tym razem ma być platformą nośną dla rurociągu – mówi oficer. Dodaje, że wyzwaniem może okazać się utrzymanie konstrukcji na Wiśle. A ta może być potrzebna nawet do listopada. – Żołnierze przez 24 godziny na dobę będą musieli kontrolować stan mostu, a także monitorować poziom wody i dopilnować, aby nie zbliżyły się do niego jakieś obiekty, np. konary drzew, które mogłyby go uszkodzić – wyjaśnia.

Termin rozpoczęcia prac nie jest jeszcze znany. – Wojsko może położyć taki most w ciągu trzech dni. Jednak zanim żołnierze zostaną zaangażowani do działania, konieczne będzie przygotowanie projektu, zorganizowanie odpowiednich pozwoleń, a także wstrzymanie ruchu żeglugowego na Wiśle. Za ten etap jest odpowiedzialne miasto – informuje ppłk Marek Pawlak, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Równolegle będą trwać prace mające na celu usunięcie awarii. Rozważana jest między innymi budowa nowych rurociągów, które miałyby znajdować się pod dnem rzeki.

Rozłożenie mostu pontonowego na Wiśle to nie pierwsza taka akcja, w którą angażuje się wojsko. Rok temu – wówczas awarii w „Czajce” uległ jeden z kolektorów – żołnierze rozłożyli na rzece 240-metrowy most pontonowy. Wtedy do działania było zaangażowanych 170 wojskowych, którzy zabezpieczali konstrukcję przez dwa miesiące.

Jak wyjaśnia prezydent Warszawy, tegoroczna awaria nie powstała w wyniku zaniedbań podczas usuwania usterek z 2019 roku, lecz w miejscu, które do tej pory nie było remontowane.

Miasto będzie musiało pokryć wszelkie koszty związane z zaangażowaniem armii do pomocy. – Koszt zbudowania samej przeprawy będziemy mogli oszacować, gdy ta powstanie, a całej operacji, kiedy zostanie ona zakończona – mówi rzecznik DGRSZ. Jednak, jak zapowiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, wycena będzie uwzględniała koszt eksploatacji sprzętu czy paliwa, natomiast praca żołnierzy nie zostanie przeliczona na tzw. roboczogodziny.

MM

autor zdjęć: Mateusz Włodarczyk/Forum

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
„Grand Quadriga ‘24”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wojna w świętym mieście, epilog
By Polska była bezpieczna
Krwawa noc pośród puszczy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Flota Bayraktarów w komplecie
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Pierwsza Drużyna” na start
Mobilne dowodzenie
Pytania o europejską tarczę
Polki pobiegły po srebro!
Pływacy i maratończycy na medal
They Will Check The Training Results in Combat
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Premier odwiedził WZZ Podlasie
W obronie wschodniej flanki NATO
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Układ nerwowy Mieczników
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Zawsze gotowi do pomocy
Abramsy w pętli
Więcej hełmów dla żołnierzy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Gry wojenne w szkoleniu
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Nowe zadania szefa SKW
Serwis K9 w Polsce
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Po przeprawie ruszyli do walki
Bohater odtrącony
Orzeł dla bohaterów
Ameryka daje wsparcie
Na straży nieba
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO