moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.

Zwyciężyły filmy: „Wieczna zima”, „Draugen” oraz „Orzech – zawsze chciałem być wśród ludzi”. To laureaci najważniejszych nagród na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni. Za całokształt twórczości uhonorowano dokumentalistkę Alinę Czerniakowską. Konkursom towarzyszyły dyskusje artystów, historyków oraz świadków najnowszej historii.

– Na festiwalu ważni są świadkowie historii. Zaczynamy się mierzyć z tym, że ciągle odchodzą, a przecież musimy ich upamiętnić. W tym roku w symboliczny sposób uhonorowaliśmy hallerczyków, którzy oddali swe życie w wojnie 1920 roku oraz bohaterów Grudnia ’70 – powiedział Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor i pomysłodawca festiwalu. Podkreślił, że w tym roku festiwal zyskał międzynarodowy charakter, gdyż po raz pierwszy odbył się Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych.

 

Festiwal miał dwa oblicza. Projekcje odbywały się w Gdyńskim Centrum Filmowym i Teatrze Muzycznym oraz w innych miejscach, uzupełniane projekcjami NNW Live – telewizji festiwalowej nadającej online. Cztery festiwalowe dni (24–27.09.2020 r.) wypełniły pokazy filmów, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne, a także wystawy i promocje książek. Ponad sto tytułów rywalizowało w pięciu kategoriach konkursowych. Oprócz filmów dokumentalnych polskich i międzynarodowych, także 13 filmów fabularnych z całego świata.

Platynowy Opornik za całokształt twórczości otrzymała polska dokumentalistka Alina Czerniakowska, autorka ponad stu filmów dokumentalnych i reportaży. – Gdy dostaję nagrody za swoją twórczość, zawsze sobie myślę, że wykonuję po prostu swój zawód. Robię to, co do mnie należy, najlepiej jak potrafię. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Swoją zasługę upatruję natomiast w tym, że nigdy nie zmieniłam poglądów i zawsze uparcie walczyłam o prawdę – mówiła Alina Czerniakowska.

W ramach debiutującej kategorii, czyli w Międzynarodowym Konkursie Filmów Fabularnych, pokazano obrazy z Francji, Węgier, Ukrainy, Iranu i Japonii. Był wśród nich m.in. „Kurier” w reżyserii Władysława Pasikowskiego oraz „Oficer i szpieg” Romana Polańskiego. Wygrał film z Węgier „Wieczna zima” (Örök Tél) w reżyserii Attili Szásza, opowiadający o węgierskich robotnikach skazanych na przymusowe roboty w donieckich kopalniach i ich walce o zachowanie, w tych koszmarnych warunkach, ludzkiej godności. – To bardzo piękny film. Ciężki i mroczny o czasach wojny. Świetne kino – ocenił przewodniczący jury konkursu Lech Majewski.

W Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych o Nagrodę im. Rotmistrza Witolda Pileckiego rywalizowały 23 produkcje. Wygrał „Draugen” w reżyserii Dagmary Drzazgi, którego bohaterem jest Wojciech Bógdoł. Mimo że został wcielony do Wehrmachtu i wysłany do Norwegii, podjął walkę w konspiracji, bo jeszcze w Polsce poprzysiągł, że „nie będzie służyć Niemcom”.

W Konkursie Filmów Polskich widzowie obejrzeli 26 obrazów. Główną nagrodę – Złoty Opornik zdobył „Orzech – zawsze chciałem być wśród ludzi”, który wyreżyserowali Magdalena Piejko i Damian Żurawski. Bohaterem tego filmu jest ksiądz Stanisław Orzechowski, duszpasterz akademicki oraz ludzi pracy i Solidarności z Wrocławia.

Najlepszym dokumentem radiowym okazał się materiał „Sześciu z Żagania” Kamila Hypkiego o najsłynniejszej ucieczce z czasów II wojny światowej. Uczestniczyło w niej sześciuset lotników, w tym sześciu Polaków. Natomiast w konkursie na najlepszy wideoklip dotyczący historii najnowszej wyróżniono teledysk „Auschwitz” Norberta Smolińskiego i Gabrysi Ostrowskiej.

Nagroda im. Błogosławionego ks. Władysława Bukowińskiego, przyznawana za umiejętne opowiadanie historii w literaturze, trafiła do Bronisława Wildsteina. Nagrodę zaś im. Janusza Krupskiego otrzymali: Dariusz Walusiak za film „Prawo do Polski” oraz Krzysztof Brożek za „Raport z Auschwitz”. Ten ostatni obraz nagrodził także dyrektor festiwalu za artystyczne przełożenie historii na język filmu.

Od kilku lat nagrodę na Festiwalu NNW przyznaje prezes Telewizji Polskiej. W tym roku otrzymał ją film „Konspirator” Sławomira Koehlera poświęcony, pozostającym w cieniu, działaczom Solidarności.

Wręczono także liczne wyróżnienia, m.in. Drzwi do Wolności. Otrzymali je: pośmiertnie prezes IPN w latach 2005–2010 Janusz Kurtyka, białoruski opozycjonista Aleksander Milinkiewicz, historyk prof. Nikołaj Iwanow oraz Maciej Łopiński – dziennikarz, polityk, jeden z bliskich współpracowników prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Patronat nad XII Międzynarodowym Festiwalem NNW objął prezydent RP Andrzej Duda, który w liście do jego uczestników napisał: „Zainteresowanie artystów historią narodową to świadectwo tego, jak bardzo ważna jest ona dla nas”.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: materiały organizatora

dodaj komentarz

komentarze


Dodatkowe siły do ochrony granicy
 
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Ryś” z laserem
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Podróż po AWACS-ie
WAM wraca po latach
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ratownicy na medal
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Serwis K9 w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ostatnia droga Pileckiego
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
They Will Check The Training Results in Combat
Flota Bayraktarów w komplecie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Polki pobiegły po srebro!
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Pokazali bojowego ducha
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Piedimonte – samobójcza misja
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Nie szpital, a instytut
Honor weteranom misji!
By Polska była bezpieczna
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ameryka daje wsparcie
Cień atomowej zagłady
Mobilne dowodzenie
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Broń Hitlera w rękach AK
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wszystkie misje AWACS-a
Po śladach polskich bohaterów
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Nowe zadania szefa SKW
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przysięga w Limanowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO