moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kombatanci na parkiecie

Ostatni dzień wczasów w Ryni był dla 80 kombatantów szczególny. Zanim wszyscy wyruszyli do domów, wzięli udział w uroczystym bankiecie. Zabawie, tańcom i wzruszeniom nie było końca. Henryk Filipski, powstaniec warszawski, z okazji 100. urodzin otrzymał w prezencie szablę. Również wczasowicze mieli niespodziankę dla organizatora Wakacji dla Bohatera.

80 kombatantów – żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, maczkowców i powstańców warszawskich – spędziło tydzień nad Jeziorem Zegrzyńskim. Na zakończenie wczasów wzięli udział w uroczystym bankiecie na ich cześć. – Ten wieczór należy do was, macie świetnie się bawić i uśmiechać! – mówił mł. chor. rez. Tomasz Sawicki, prezes Stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera”, organizator wypoczynku.

Jednak zanim zabawa się rozpoczęła, urlopowicze postanowili podziękować Sawickiemu. – Nie mamy słów, aby wyrazić naszą wdzięczność za opiekę. Dlatego chcielibyśmy wręczyć panu kombatanckie odznaczenie – Gwiazdę Pamięci. Jednak to wszystko mało w porównaniu z tym, co pan robi dla społeczności kombatantów – mówił Janusz Maksymowicz, wiceprezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Gwiazda Pamięci przyznawana jest weteranom walk o niepodległość, a także osobom zasłużonym dla utrwalania tradycji walk o wolną Polskę.

Pamiątkowy medal przyznał Tomaszowi Sawickiemu także Światowy Związek Żołnierzy AK – Okręg Szczecin. „To za budowanie sztafety pokoleń, dar serca i uśmiech przywracający radość życia w trudnym okresie pandemii” – napisała w liście Jolanta Szyłkowska, prezes organizacji.

– Wyróżnienia te są nie tylko dla mnie, bo za tymi wszystkimi przedsięwzięciami stoi cała grupa osób, wolontariuszy, sponsorów oraz tych, którzy nas wspierają – mówił Tomasz Sawicki. Sam postanowił także wręczyć jednemu z kombatantów upominek. Pamiątkowa szabla trafiła do Henryka Filipskiego, powstańca warszawskiego, który niedawno skończył 100 lat. – Dziś jest wieczór spełniania marzeń. A wiem, że pan Henryk zawsze marzył o szabli, więc musiałem mu ją wręczyć – podkreślał Sawicki. – Będę jej strzegł do końca życia – mówił wzruszony powstaniec.

Prezes Stowarzyszenia przypomniał, że na Wakacje dla Bohatera kombatanci mogli wyjechać po raz czwarty. – W pierwszym wyjeździe wzięło udział 36 weteranów. 18 z nich już z nami nie ma. Wielu odeszło także w ostatnich miesiącach. Podczas wyjazdu, który miał się odbyć w kwietniu [został odwołany z powodu obostrzeń związanych z koronawirusem – przyp. red.] miało być 11 osób więcej niż jest dziś z nami. Oddajmy im wszystkim hołd minutą ciszy – mówił Sawicki.

Uczczenie pamięci kolegów było ostatnim smutnym i nostalgicznym momentem tego wieczoru. Potem wczasowicze już tylko się bawili. Najpierw zjedli wystawną kolację i zatańczyli poloneza. Zabawa na parkiecie trwała do późnych godzin. Organizator zadbał, aby także w przerwach nie zabrakło niespodzianek. Kombatanci mogli chwilę odsapnąć, oglądając na przykład pokazy tańca czy występy zespołu artystycznego, który przygotował show z wykorzystaniem ognia i laserów.


Film: Michał Niwicz

Tak się zakończył tydzień Wakacji dla Bohatera, których program był po brzegi wypełniony atrakcjami. Kombatanci brali udział w zajęciach artystycznych, słuchali koncertów, spacerowali. Mogli także podreperować swoje zdrowie dzięki licznym zabiegom rehabilitacyjnym. Przez cały czas urlopowiczami opiekowało się 22 wolontariuszy. Kilku z nich to pracownicy Wojskowego Instytutu Wydawniczego. – Wspieramy Stowarzyszenie „Paczka dla Bohatera” od kilku lat, przekazując między innymi drobne upominki na aukcje charytatywne, pisząc artykuły, przekazując wydawnictwa. Tym razem przyjechaliśmy do Ryni, aby opiekować się kombatantami – mówi Piotr Zarzycki, kierownik Wydziału Marketingu i Promocji WIW-u, wolontariusz. – Dla nas to było niesamowite doświadczenie, bo nasi podopieczni nie tylko na każdym kroku okazywali nam wdzięczność, lecz także dzielili się z nami opowieściami o swoim życiu. Tych historii nie da się przeczytać w żadnej książce – zaznacza.

Jak mówi mł. chor. rez. Tomasz Sawicki, aby wyjazd mógł się odbyć, konieczne było zebranie odpowiedniej puli pieniędzy. W tym roku było to aż 250 tys. zł. Jak co roku udało się je pozyskać dzięki darczyńcom i sponsorom.

„Wakacje dla Bohatera” to niejedyna inicjatywa Stowarzyszenia. Organizacja troszczy się o swoich podopiecznych przez cały rok. Wolontariusze regularnie dostarczają weteranom artykuły pierwszej potrzeby, wręczają świąteczne paczki, a nawet remontują ich mieszkania. Takie działania były prowadzone nawet w trakcie „Wakacji dla Bohatera”. – Jeden z naszych podopiecznych, por. Romuald Jankowski, powstaniec warszawski, zdradził nam, że ma problemy z poruszaniem się, a jego łazienka nie jest przystosowana do aktualnych potrzeb starszego mężczyzny. Zabraliśmy go więc na wakacje, a w tym samym czasie w jego mieszkaniu działali wolontariusze i firma remontowa, która nie tylko wymieniła glazurę, ale także zamontowała prysznic i specjalne uchwyty, dzięki czemu funkcjonowanie w pomieszczeniu będzie łatwiejsze – mówi Sawicki. Zdradza, że kombatant, o całej operacji dowiedział się, gdy był już w Ryni. – Codziennie z wielkim przejęciem oglądał zdjęcia z przebiegu prac, ale swoją nową łazienkę w całej okazałości zobaczył dopiero gdy wrócił z wakacji. To był moment pełen emocji. Wzruszenia nie krył zarówno powstaniec, jaki i osoby, które przeprowadzały remont – opowiada.

Każdy, kto chciałby wesprzeć inicjatywę Stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera”, może wziąć udział w licytacjach charytatywnych prowadzonych na facebookowym profilu: Bazarek Paczka dla Bohatera lub przekazać darowiznę za pośrednictwem portalu: zrzutka.pl.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Po śladach polskich bohaterów
 
Ratownicy na medal
NATO on Northern Track
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
They Will Check The Training Results in Combat
Podróż po AWACS-ie
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Nowe zadania szefa SKW
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Pierwsza Drużyna” na start
WAM wraca po latach
Piedimonte – samobójcza misja
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Broń Hitlera w rękach AK
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ameryka daje wsparcie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pokazali bojowego ducha
„Grand Quadriga ‘24”
Przysięga w Limanowej
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wojna w świętym mieście, epilog
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Cień atomowej zagłady
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Mobilne dowodzenie
Wszystkie misje AWACS-a
Flota Bayraktarów w komplecie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Zawsze gotowi do pomocy
Ostatnia droga Pileckiego
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
By Polska była bezpieczna
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO