moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Studenci WAT rozpoczynają rok akademicki

Wojskowa Akademia Techniczna jest uczelnią cieszącą się dużym prestiżem, która kształci specjalistów niezwykle ważnych dla funkcjonowania sił zbrojnych – mówił dziś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef MON wziął udział w inauguracji roku akademickiego na WAT. Pierwszy rok studiów rozpoczęło tu 850 podchorążych i 2600 cywilów.

– Tym, którzy rozpoczynają dziś naukę, życzę, aby za pięć lat mogli być dumni z tego, że są absolwentami jednej z najlepszych polskich uczelni – mówił w czwartek minister Mariusz Błaszczak podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2020/2021 na Wojskowej Akademii Technicznej. Szef MON wręczył indeksy studentom i podchorążym, którzy w czasie rekrutacji na uczelnię osiągnęli najlepsze rezultaty. Przypominał, że w tym roku mury WAT opuściło 244 podchorążych, a dziś naukę rozpoczyna 850 kolejnych. – Te liczby pokazują, jak rozwija się nie tylko Wojskowa Akademia Techniczna, lecz także Wojsko Polskie – przekonywał.

Minister Błaszczak zaznaczył również, że istotną działalnością WAT jest kształcenie przyszłych specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, nie tylko na kierunkach związanych z kryptologią, lecz także w działającym przy uczelni liceum informatycznym. – Cyberataki to wyzwanie XXI wieku, a my na nie odpowiadamy, kształcąc kadry i przygotowując żołnierzy do tego, aby mogli strzec bezpieczeństwa naszej ojczyzny – mówił. – Tym, którzy rozpoczynają dziś naukę, życzę, aby za pięć lat mogli być dumni z tego, że są absolwentami jednej z najlepszych polskich uczelni – podkreślał minister obrony.

List do pracowników WAT oraz studentów rozpoczynających rok akademicki napisał prezydent Andrzej Duda. – To czas zdobywania wiedzy i nowych umiejętności. To czas pracy dydaktycznej i realizowania nowych projektów badawczych, ale w uczelniach wojskowych to także czas przygotowania do służby Polsce. Jako zwierzchnik sił zbrojnych pragnę za tę gotowość wszystkim państwu podziękować – napisał prezydent Duda. – Życzę wszystkim studentom Wojskowej Akademii Technicznej satysfakcji z nauki i poczucia dobrze wykorzystanej szansy, jaką niewątpliwie są studia na tej prestiżowej uczelni – podkreślił.


Film: MON

Słowa „rok akademicki 2020/2021 uważam za rozpoczęty” wypowiedział płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak, rektor-komendant WAT. – Inauguracja roku akademickiego to najważniejsze wydarzenie w życiu społeczności każdej uczelni. Dziś rozpoczynamy rok wytężonej nauki, intensywnego rozwoju i szlifowania umiejętności – mówił. – Drodzy studenci, to wy jesteście głównymi bohaterami tego wydarzenia. Życzę wam, abyście twórczo i efektywnie wykorzystali czas studiów na naukę, rozwój, podnoszenie swoich kwalifikacji, a także na życie studenckie, które będziecie wspominać przez lata. Od dziś Wojskowa Akademia Techniczna jest waszą „alma mater” – dodał.

Podczas uroczystości wręczono także dyplomy 18 osobom, które uzyskały stopień doktora, oraz 13 osobom, które od dziś będą posługiwać się stopniem naukowym doktora habilitowanego.

Wojskowa Akademia Techniczna powstała w 1951 roku. Jej głównym zadaniem jest kształcenie kadry dowódczej Wojska Polskiego. W tym roku akademickim naukę rozpoczęło 850 przyszłych oficerów. Uczelnia ma także ofertę dla cywilów. W tym roku zdecydowało się z niej skorzystać 2600 osób. W sumie w murach WAT kształci się obecnie 10 tysięcy studentów. Uczelnia prowadzi też działalność badawczą oraz współpracuje z zagranicznymi ośrodkami naukowymi.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Husarz na straży nieba
Pierwsi na oceanie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Premier odwiedził WZZ Podlasie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Serwis K9 w Polsce
W obronie wschodniej flanki NATO
Gry wojenne w szkoleniu
„Wielka droga” dostępna online
Pierwszy polski technik AH-64
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Uwaga, transformacja!
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Zapraszamy na Festiwal
Bohater odtrącony
Zmiany w dodatkach stażowych
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Pierwsza Drużyna” na start
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Flota Bayraktarów w komplecie
Układ nerwowy Mieczników
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Ameryka daje wsparcie
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Na straży nieba
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Treningi z wojskiem wracają
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po przeprawie ruszyli do walki
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojna w świętym mieście, epilog
Polki pobiegły po srebro!
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wiosenna burza nad Estonią
Armia Andersa w operacji „Honker”
Pytania o europejską tarczę
Sztuka ochrony zabytków
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pływacy i maratończycy na medal
Wojskowe Oscary przyznane!
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Więcej hełmów dla żołnierzy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Skrzydła IT dla cyberwojsk
Mobilne dowodzenie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Rajd ku czci saperów
Krwawa noc pośród puszczy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO