moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Buzdygan wraca do gry!

Siedem licytacji i ponad 30 tys. zł przekazanych na cele charytatywne – to bilans dotychczasowych aukcji, podczas których można było zdobyć Buzdygan. A wszystko za sprawą płk. Szczepana Głuszczaka, który zdecydował się oddać swoją nagrodę, by wesprzeć potrzebujących. Rusza właśnie ósma licytacja! Weź w niej udział i pomóż Brunowi, synowi byłego żołnierza JW Formoza.

Pułkownik Szczepan Głuszczak, dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, a także pomysłodawca i organizator „Projektu Wojownik”, zajęć, podczas których weterani trenują walkę wręcz pod okiem mistrzów, nagrodę od czytelników „Polski Zbrojnej” otrzymał wiosną 2019 roku. I choć zatrzymanie dla siebie statuetki Buzdygana mogło być kuszące, płk Głuszczak postanowił przekazać ją na cele charytatywne. – Już kiedy obierałem tę nagrodę, wiedziałem, że nie dopuszczę do tego, aby po prostu stała na półce i zbierała kurz. Wiedziałem, że Buzdygan może zrobić jeszcze wiele dobrego, stąd pomysł, by zorganizować licytację – tłumaczy oficer.

Ideę podchwyciły osoby, które wygrywały kolejne aukcje – po zdobyciu Buzdygana oddawały go inicjatorowi akcji. Tak postąpił także zwycięzca ostatniej licytacji – Kamil Klimowski. Uczeń klasy mundurowej VII Liceum Ogólnokształcącego z Sosnowca za „wojskowego Oskara” zaoferował 4 tys. zł. Kwota ta została następnie przeznaczona na pomoc Piotrowi Ziębakowskiemu „Ziębie”, żołnierzowi, który w pożarze swojego domu został ciężko poparzony i stracił część dobytku. Pieniądze trafiły do potrzebującego, a sam Buzdygan wrócił do gry. Dzięki temu płk Głuszczak mógł zorganizować ósmą już licytację.

Aukcja wystartowała właśnie na facebookowym profilu oficera. Cała kwota, jaką uda się tym razem zgromadzić, zostanie przeznaczona na leczenie Bruna, syna żołnierza Jednostki Wojskowej Formoza. Chłopiec urodził się z rozszczepem kręgosłupa, wodogłowiem i niedowładem nóżek. Aby mógł prowadzić normalne życie, niezbędna jest długa i kosztowna rehabilitacja. – Wierzę, że także tym razem uda się pomóc rodzinie żołnierza, dlatego zachęcam do licytacji – mówi płk Głuszczak. – Dobro to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli – zaznacza.

Licytacja potrwa do 23 października, do godz. 9. Osoba, która zaoferuje najwyższą sumę, nie tylko pomoże rodzinie Bruna, ale też stanie się częścią prawdziwej sztafety dobra. Jako pierwsi znaleźli się w niej żołnierze z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy zwyciężyli w kwietniu 2019 roku. Dzięki nim konto Stowarzyszenia Rodzin Poległych Żołnierzy „Pamięć i Przyszłość” zostało zasilone kwotą 2 tys. zł. Drugą licytację wygrał Jerzy Ciszewski, były sportowiec (5 tys. zł). Kolejną – płk Hubert Iwoła, komendant Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej, który zaoferował 7 tys. zł. Te pieniądze trafiły do rodziny żandarma, który zginął w wypadku motocyklowym. Kolejne 4,5 tys. zł na rzecz Stowarzyszenia „Pamięć i Przyszłość” uzyskano dzięki st. sierż. Maciejowi Szpirowi, policjantowi z Poznania. Do sztafety dobra dołączyła również Krystyna Hebda, która wygrała aukcję, oferując za nagrodę czytelników „Polski Zbrojnej” 3700 zł. Zgodnie z jej prośbą kolejna licytacja była prowadzona na rzecz bliskich saperów, którzy zginęli w trakcie rozbrajania niewybuchu w Kuźni Raciborskiej. Kwotą 6 tys. zł wygrał ją Krzysztof Baranowski.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: arch. płk. Szczepana Głuszczaka

dodaj komentarz

komentarze


Wszystkie misje AWACS-a
 
Serwis K9 w Polsce
Śladami ojca
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
They Will Check The Training Results in Combat
Pływacy i maratończycy na medal
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Grand Quadriga ‘24”
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wojna w świętym mieście, epilog
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Ryś” z laserem
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Na straży nieba
Broń Hitlera w rękach AK
Układ nerwowy Mieczników
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Mobilne dowodzenie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wioślarze i triatlonistka na podium
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Polska wiktoria na Monte Cassino
By Polska była bezpieczna
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Nowe zadania szefa SKW
Polki pobiegły po srebro!
Krwawa noc pośród puszczy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO