moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Galowy na półkę. Polowy to podstawa!

Żołnierze służący w dowództwach i sztabach będą mieli mniej mundurów wyjściowych, piloci otrzymają nowe kurtki, a szeregowi dłużej będą musieli poczekać na mundur galowy. To tylko kilka ze zmian w przepisach przygotowanych przez MON. Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 stycznia 2021 roku.

Propozycje zmian w przepisach mundurowych zostały przygotowane przez Szefostwo Służby Mundurowej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych RP. Celem jest przede wszystkim zmiana systemu zaopatrywania żołnierzy w umundurowanie i wyekwipowanie. – Zmieniający się charakter zadań, w tym współpraca z sojusznikami i zaangażowanie w ćwiczenia międzynarodowe, formowanie nowych jednostek wojskowych, a także rosnąca liczba polskich kontyngentów wojskowych, to wszystko sprawia, że zwiększają się potrzeby żołnierzy, jeśli chodzi o wykorzystanie mundurów, w tym szczególnie polowych, ćwiczebnych i specjalnych. Stąd konieczne było określenie nowych regulacji w tym zakresie – wyjaśnia płk Witold Fedejko, szef Szefostwa Służby Mundurowej IWsp SZ.

Projekt rozporządzenia w sprawie umundurowania i wyekwipowania żołnierzy zawodowych i żołnierzy pełniących służbę kandydacką jest już gotowy, a zawarte w nim rozwiązania mają zacząć obowiązywać od stycznia 2021 roku. Co to oznacza dla żołnierzy?

Polowo i ćwiczebnie

Według nowych przepisów wszyscy wojskowi, niezależnie od miejsca pełnienia służby, będą otrzymywać taki sam zestaw mundurów z takim samym wyznaczonym okresem używania. Dotychczas żołnierze służący w dowództwach i sztabach od szczebla korpusu wzwyż dostawali np. mniej mundurów polowych i ćwiczebnych. Różne będą natomiast okresy używalności części ekwipunku, np. zasobników piechoty górskiej czy szelek do przenoszenia oporządzenia. Elementy te są bowiem przez sztabowców wykorzystywane znacznie rzadziej niż przez żołnierzy z jednostek liniowych. – Żołnierze będą więc otrzymywali takie samo wyposażenie, ale okresy używalności go będą różne, w zależności od miejsca pełnienia służby – mówi oficer.

Projekt przewiduje też zmianę dotyczącą wyposażania żołnierzy w mundury polowe, mundury polowe letnie oraz mundury ćwiczebne Marynarki Wojennej RP wzór 2010 i mundury ćwiczebne letnie MW wzór 2010. Po zmianach żołnierz będzie otrzymywał komplet mundurów tylko przy powołaniu do zawodowej służby wojskowej. Następnie, od drugiego roku służby, będzie mu przysługiwał ekwiwalent pieniężny na zakup kompletu mundurów (polowego i polowego letniego lub ćwiczebnego oraz ćwiczebnego letniego marynarki wojennej wzór 2010). Dotychczas mundury żołnierze dostawali z wojska.

Zmian jest więcej. Marynarze zamiast koszuli ćwiczebnej marynarskiej dostaną koszulkę ćwiczebną, otrzymają też czapkę zimową MW i rękawice zimowe w kolorze czarnym. Natomiast piloci kurtkę skórzaną z podpinką zamienią na wodoszczelne i trudnopalne kurtki pilota oraz kurtki pilota tropikalne w nowych wzorach. Dzięki ocieplaczowi typu „flyers”, który może być noszony samodzielnie w cieplejsze dni, nowe kurtki sprawdzą się we wszystkich strefach klimatycznych.

Na galowo i wyjściowo

Zmiany zakładają, że podstawowymi ubiorami żołnierzy podczas wykonywania zadań służbowych będą ubiory polowy i ćwiczebny. Mundury wyjściowe i galowe będą więc siłą rzeczy noszone sporadycznie, dlatego mają mieć dłuższy okres użytkowania. W przypadku munduru wyjściowego wydłuży się on z trzech do czterech lat, a płaszcza – z czterech nawet do sześciu. Z tego samego powodu żołnierze, którzy pełnią służbę w dowództwach i sztabach od szczebla korpusu wzwyż, nie będą otrzymywać dodatkowych ubiorów wyjściowych, tzw. sztabowych. Chodzi np. o spodnie wyjściowe i tzw. koszulobluzy.

Szeregowi zawodowi i marynarze zawodowi z kolei dostaną mundury galowe i wyjściowe po pięciu latach służby. Obecnie otrzymują je po dwóch latach.

Nowe regulacje zakładają też, że wszyscy żołnierze (od stycznia 2023 roku) otrzymają m.in. okulary przeciwsłoneczne, kapelusz polowy, koszulobluzy pod kamizelkę ochronną i nakolanniki.

Zmienić się ma także sposób rozliczania żołnierzy zwalnianych ze służby zawodowej z wydanych im przez armię części wyekwipowania, które nie przechodzą na własność. Chodzi m.in. o śpiwory, zasobniki piechoty górskiej czy nakolanniki. Jeśli nie minął jeszcze okres ich używalności, zwalniany ze służby wojskowej będzie musiał je zwrócić albo za nie zapłacić.

Zaproponowane zmiany wpłyną na wysokość i sposób wypłat corocznych „mundurówek” dla żołnierzy, zmienią się także zasady noszenia mundurów. Dlatego w MON-ie jednocześnie trwają prace nad nowelizacją przepisów dotyczących wypłaty „mundurówek” oraz zmianą tzw. przepisów ubiorczych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Arkadiusz Czernicki

dodaj komentarz

komentarze

~Ramzes
1603380420
Celem zmian w systemie zaopatrywania żołnierzy jest obciążenie kosztami żołnierza oraz upadek wzorowego wizerunku żołnierza polskiego. Dlaczego? Jeżeli wypłata ekwiwalentu za mundury polowe odbywać się będzie na tej samej zasadzie jak wypłata za zaległe mundury z lat 2017,2018 czyli wartość niewydanych mundurów była ogromnie zaniżona do realnych cen (cen MON-skich) to nic dobrego to nie wróży. Wtedy żołnierzy musiał dołożyć ze swojego uposażenia aby zakupić nowy mundur na Allegro. Cel jest jeden zaoszczędzić pieniądze. Wygląd żołnierza spada na boczny tor. Skoro nowe regulacje wejdą od 1 stycznia 2021 r. to czy RBLog-i posiadają wykaz sklepów gdzie ten żołnierz będzie mógł nabyć ten mundur? To przecież zaledwie za trzy miesiące? Jeśli zakup ma się odbywać w magazynach WOG to jest to bardzo słabe. Nikt nie zamierza stać cały dzień w kolejce do magazynu (przepustowość magazynu 20 osób/godz. - real 15WOG ) za mundurem za który będzie płacił z własnej kieszeni. Trudno uwierzyć w to, że wojsko wypłaci żołnierzowi za mundury polowe 750 zł. (całoroczny 400 zł, letni 350 zł - cena z dnia dzisiejszego z Wojskowego Przedsiębiorstwa Handlowego). Reasumując: jeśli żołnierz nie otrzyma całej kwoty i nie będzie miał gwarancji, iż mundur zakupi w sklepie w swoim garnizonie to munduru nie kupi. Będzie go cerował przeszywał guziki a nie kupi. Będzie tak samo jak z mundurami wyjściowymi. Ten ma za krótkie rękawy, tamten nie dopina się w pasie, a tamten znów pod szyią. Obraz nędzy i rozpaczy. Jednak jest jeden plus - "wojsko" będzie to kosztowało taniej, a że będzie wyglądała armia powstańcza. No cóż produkt uboczny, ponadto w dobie COVID-19 defilad się nie robi.
91-E3-45-1D
~Wogosław
1603302300
Z mojego doświadczenia można tylko przypuszczać, że zmiany te nic ciekawego nie przyniosą. Propozycja wypłaty ekwiwalentu za mundury polowe w drugim roku służby spowoduje iż wojsko polskie będzie wyglądało jak wojsko powstańcze po zakończonej wojnie. Sprane dziurawe i kolorowe od różnych styli i wzorów mundurów. Jeśli ekwiwalent będzie wypłacany jak ten za niewydane PUiW za lata 2017, 2018, czyli połowę realnej wartości mundurów to już 2022 r. większość żołnierzy będzie pisała wniosek o dofinansowanie na zakup munduru polowego, gdyż trudno uwierzyć aby wartość otrzymanego ekwiwalentu odpowiadała realnej cenie. Dodatkowo znalezienie oficjalnego sklepu będzie graniczyło z cudem. Kto nie otrzyma dofinansowania będzie naklejał łatkę na dziurę i do przodu aż do totalnego rozkładu munduru. Już dziś szef kompani do wojskowej asysty honorowej nie dobiera żołnierzy pod względem jego wyszkolenia /wartości bojowych/ tylko na podstawie stanu jego munduru bo jeden dostał mundur letni drugi ma tylko zimowy ten ma buty tylko czarne a tamten brązowe. Ten ma za długą brodę a tamten za długie tipsy.
91-E3-45-1D
~prastarzec
1603262700
Przywróćcie rogatywki! wygodne, wykoane z nowoczesnych materiałów (ale bazujące na doskonałym wzorze 37) na pewno spotkałyby się z uznaniem żołnierzy. Poza tym to nawiązanie do tradycji.. Inne armie nie rezygnują z tradycyjnych wzorów. inna sprawa że WOT mają rogatywki do munduru polowego, a do galowego już nie... Dla WOT powinno się wprowadzić rogatywki do galowego z orzełkiem WOT, ewentualnie z otokiem w kolorze oliwkowym.
2F-8B-69-0A

Front przy biurku
 
Gunner, nie runner
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Zachować właściwą kolejność działań
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Święto stołecznego garnizonu
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kolejne FlyEye dla wojska
NATO na północnym szlaku
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Charge of Dragon
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
SOR w Legionowie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kadisz za bohaterów
Zmiany w dodatkach stażowych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wytropić zagrożenie
Wojna na detale
Wojna w świętym mieście, epilog
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Italii, za wolność waszą i naszą
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sandhurst: końcowe odliczanie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ramię w ramię z aliantami
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Sprawa katyńska à la española
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażacy ruszają do akcji
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Szpej na miarę potrzeb
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pod skrzydłami Kormoranów
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Przygotowania czas zacząć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO