moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Złóż wniosek i zdobądź sprzęt do rehabilitacji

Ruszył program „Rowerowa odnowa – dla Weterana” realizowany przez Fundację Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. Sprzęt ma pomóc w rehabilitacji oraz aktywizacji sportowej żołnierzy, którzy stracili zdrowie podczas służby na misjach. Wnioski można składać do 25 listopada 2020 roku.

– Od początku naszej działalności współpracujemy ze środowiskiem weteranów, udzielając tej grupie pomocy w różnej formie. Wsparcie weteranów poszkodowanych jest jednym z naszych priorytetów – mówi Karina Chabowska, przedstawiciel Fundacji PGZ. Zainaugurowany w listopadzie program „Rowerowa odnowa – dla Weterana” jest kolejnym przykładem takiego współdziałania.

W ramach programu Fundacja przekaże weteranom poszkodowanym w formie darowizny sprzęt sportowy ułatwiający rehabilitację. Będą to lekkie rowery ze wspomaganiem elektrycznym, rowery rekreacyjne i ergometry wioślarskie dostosowane do stopnia niepełnosprawności weterana.

– Od kilku lat przy realizacji różnych projektów, które ułatwiają nam rehabilitację, korzystamy ze wsparcia Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA oraz Fundacji PGZ. Doceniamy tę pomoc – mówi Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju.

Poszkodowani na misjach żołnierze mogą liczyć na indywidualne darowizny, ale wsparcie dostała również drużyna Invictus Poland, która reprezentuje Polskę na zawodach weteranów organizowanych przez fundację założoną przez księcia Harry’ego. – Fundacja PGZ pomogła nam także w organizacji turnusów rehabilitacyjnych czy zakupie specjalistycznego fotela rehabilitacyjnego dla naszego ciężko poszkodowanego na misji kolegi – dodaje Tomasz Kloc.

Od kilku lat Stowarzyszenie kupuje dla swoich członków rowery w ramach innej akcji („Rower dla weterana”), którą prowadzi samodzielnie. Dotychczas z własnych środków oraz pieniędzy zebranych od sponsorów udało się przekazać około 80 rowerów, w tym także specjalistyczne oraz z napędem elektrycznym. Jeden z takich rowerów otrzymał kpt. mar. Witold Kortyka. Poważnie ranny w Iraku w 2005 roku (uszkodzone: staw skokowy i łokciowy oraz kręgosłup i bark) wymaga systematycznej rehabilitacji. – Z roweru korzystam zazwyczaj podczas weekendu. Wówczas wraz z synem przejeżdżamy kilkanaście kilometrów. Po takiej wyprawie zawsze zmniejsza się ból w stawach – opowiada weteran. Teraz Witold Kortyka postanowił zgłosić się do programu „Rowerowa odnowa – dla Weterana” i wystąpić o ergometr. – Mam także problem ze stawem barkowym, więc liczę na to, że wiosłowanie wzmocni moje mięśnie, dzięki czemu zmniejszą się dolegliwości bólowe – zauważa.

Z wnioskiem o przyznanie sprzętu sportowo-rehabilitacyjnego mogą wystąpić osoby, które spełnią kilka warunków. Muszą mieć status weterana poszkodowanego i mieć co najmniej 15-procentowy uszczerbek na zdrowiu. Ogólny stan zdrowia musi też pozwalać na korzystanie ze sprzętu rehabilitacyjnego i sportowego.

Wnioski można składać do 25 listopada 2020 roku. Wzory dokumentów są dostępne na stronie internetowej Fundacji PGZ w zakładce „Rowerowa Odnowa 2020”. Decyzję o tym, kto otrzyma sprzęt, podejmie komisja, w skład której wejdą przedstawiciele Fundacji PGZ i Stowarzyszenia. Projekt potrwa do końca 2020 roku.

– Jeśli okaże się, że zainteresowanie weteranów sprzętem sportowym i rehabilitacyjnym było duże, nie wykluczamy kontynuacji programu – zapewnia Karina Chabowska z Fundacji PGZ.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: st. chor. sztab. Waldemar Młynarczyk / CC DO RSZ

dodaj komentarz

komentarze


Na straży nieba
 
Pływacy i maratończycy na medal
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polki pobiegły po srebro!
Wioślarze i triatlonistka na podium
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
W obronie wschodniej flanki NATO
Pytania o europejską tarczę
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Ameryka daje wsparcie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Rajd ku czci saperów
Armia Andersa w operacji „Honker”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Flota Bayraktarów w komplecie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Układ nerwowy Mieczników
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Ta ziemia do Polski należy…”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Serwis K9 w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojna w świętym mieście, epilog
Po przeprawie ruszyli do walki
Bohater odtrącony
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojskowe Oscary przyznane!
Uwaga, transformacja!
Krwawa noc pośród puszczy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Śladami ojca
Abramsy w pętli
I zdobyliśmy!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Gry wojenne w szkoleniu
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
NATO on Northern Track
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Pierwsi na oceanie
Mobilne dowodzenie
Orzeł dla bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO