moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wolontariusze z „Paczki dla Bohatera” znów w akcji

Ambitny plan wolontariuszy Stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera” – chcą wręczyć świąteczne paczki aż dwóm tysiącom kombatantów walk o niepodległość. By było to jednak możliwe, konieczne jest nasze wsparcie. Można pomóc, przekazując datki pieniężne, środki czystości czy żywność z długim terminem ważności lub biorąc udział w aukcjach internetowych.

Stowarzyszenie „Paczka dla Bohatera” już od dziesięciu lat opiekuje się kombatantami walk o niepodległość. Wolontariusze organizują dla podopiecznych wyjazdy rehabilitacyjne, pomagają remontować ich mieszkania. W razie konieczności robią im też zakupy lub dostarczają leki. Co roku tuż przed świętami odwiedzają każdego z nich, aby wręczyć świąteczne upominki. Tegoroczna akcja ma być przeprowadzona z wyjątkowym rozmachem.

Świąteczne paczki, które przygotowujemy, nie zaspokoją oczywiście wszystkich potrzeb naszych podopiecznych, ale na pewno sprawią im wiele radości. To taki nasz mały pretekst do wywołania uśmiechu na ich twarzach, a także forma podziękowania za to, co kiedyś zrobili dla ojczyzny. Mimo upływu wielu lat pamiętamy o tym i jesteśmy im za to wdzięczni – mówi mł. chor. Tomasz Sawicki, pomysłodawca akcji i prezes Stowarzyszenia.

Wolontariusze Stowarzyszenia chcieliby w tym roku obdarować dwa tysiące osób. By było to jednak możliwe, konieczne jest wsparcie inicjatywy. A pomóc może każdy. Wystarczy przelać dowolną kwotę na konto bankowe akcji lub zrobić zakupy na internetowym bazarku Stowarzyszenia. Można też kupić produkty dla kombatantów, następnie przekazać je wolontariuszom. Stowarzyszenie prosi przede wszystkim o artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia, takie jak: kawa, herbata, słodycze, owoce i warzywa w puszce, konfitury, konserwy, płatki śniadaniowe, cukier, olej, syropy, witaminy, kasze, bakalie, soki, makarony, sery. Mogą być także środki chemiczne: kremy, szampony, płyny do kąpieli, płyny i proszki do prania, żele pod prysznic, pasty do zębów, środki czystości, jak również koce, prześcieradła czy ręczniki. Wszystkie produkty można przekazywać do punktów zbiórek, które znajdują się na terenie całego kraju, a także w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Brukseli i Holandii. Jednak ze względu na pandemię koronawirusa należy się wcześniej skontaktować z koordynatorem akcji w danym regionie. Produkty można także wysłać za pośrednictwem poczty.

Specjalną prośbę Stowarzyszenie kieruje do najmłodszych. Chodzi o przygotowanie świątecznych kartek z życzeniami, które trafią do weteranów. – Takie małe dzieła zawsze bardzo cieszą kombatantów – zauważa Sawicki.

Dystrybucja upominków odbywa się zazwyczaj tuż przed świętami. – Jednak – jak mówi Tomasz Sawicki – w tym roku akcja rozpocznie się prawdopodobnie wcześniej. Zależy nam bowiem na tym, aby dotrzeć do jak największej liczby osób, a grono wolontariuszy jest ograniczone. Zaznacza, że podczas wizyty u kombatantów wszyscy będą przestrzegać zasad bezpieczeństwa, jakie obowiązują podczas pandemii. – Zawsze ważnym elementem naszych działań była rozmowa z podopiecznymi. Często witali nas ciastem, zapraszali na herbatę. W tym roku z wielkim żalem musimy z tego zrezygnować, nie będziemy wchodzić do domów podopiecznych, bo nie możemy ich narażać. Ich zdrowie jest dla nas najważniejsze – zapewnia.

Sawicki wyjaśnia, że wszystkie zebrane środki trafią do kombatantów. Podkreśla także, że osoby zaangażowane w pomoc działają na zasadzie wolontariatu. Nikt nie pobiera wynagrodzenia. – Serdecznie zachęcam do przyłączenia się do naszej akcji. Kiedyś oni walczyli dla nas, dziś my zawalczmy dla nich – apeluje.

Wszelkie informacje dotyczące sposobów wsparcia kombatantów oraz przebiegu akcji można znaleźć na Facebooku.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Stowarzyszenie Paczka dla Bohatera

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W obronie wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Orzeł dla bohaterów
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polki pobiegły po srebro!
Serwis K9 w Polsce
Wszystkie misje AWACS-a
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Gry wojenne w szkoleniu
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Nowe zadania szefa SKW
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Zawsze gotowi do pomocy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Mobilne dowodzenie
Układ nerwowy Mieczników
Po przeprawie ruszyli do walki
Pływacy i maratończycy na medal
Bohater odtrącony
Pytania o europejską tarczę
Broń Hitlera w rękach AK
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wioślarze i triatlonistka na podium
Krwawa noc pośród puszczy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
NATO on Northern Track
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Śladami ojca
Polska wiktoria na Monte Cassino
Na straży nieba
Więcej hełmów dla żołnierzy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ameryka daje wsparcie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Pierwsza Drużyna” na start
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Flota Bayraktarów w komplecie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wojna w świętym mieście, epilog
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Grand Quadriga ‘24”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO