moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

By nie zostawić bohaterów w potrzebie

Ruszyła druga edycja akcji „Obiady dla bohaterów”, w ramach której żołnierze i wolontariusze dostarczają posiłki kombatantom i ich bliskim. Tego rodzaju pomocą ma zostać objętych ponad 150 seniorów. Po raz pierwszy kampanię zorganizowano podczas wiosennej fali epidemii COVID-19. Wówczas rozdano prawie 42 tysiące posiłków.


Akcja „Obiady dla bohaterów” wystartowała na początku listopada. – Nasza inicjatywa ma na celu wsparcie osób starszych, dla których zakażenie się koronawirusem jest szczególnie niebezpieczne. Dlatego, aby zminimalizować to ryzyko, codziennie w porze obiadowej wolontariusze dostarczają im, a jeśli jest taka konieczność, także ich opiekunom, dwudaniowe posiłki – wyjaśnia Krzysztof Krzemiński, koordynator akcji.

 

Posiłki, przygotowane przez lokalnych restauratorów, przynoszą seniorom wolontariusze. Gdy zajdzie potrzeba, robią im również zakupy i realizują recepty. Zawsze upewniają się, że starsza osoba na pewno potrzebuje pomocy. – Zdarzają się różne sytuacje. Podczas jednej z wizyt okazało się, że starsza pani po upadku nie mogła się poruszyć. Żołnierze, którzy byli na miejscu, zaalarmowali bliskich, a także medyków – opowiada Krzemiński.

Organizatorem akcji jest stowarzyszenie „Odra–Niemen”, wspiera ją także Fundacja „Nie zapomnij o nas, powstańcach warszawskich” oraz wielu wolontariuszy. Wśród tych ostatnich jest pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, a także funkcjonariusze Służby Więziennej i żołnierze. Na Mazowszu posiłki roznoszą m.in. wojskowi z Dowództwa Garnizonu Warszawa, a w województwie warmińsko-mazurskim – terytorialsi z 4 Brygady OT. – Zespół ds. Kombatantów i żołnierze każdego z batalionów są zaangażowani w dostarczanie posiłków dla naszych bohaterów w całym województwie. Jesteśmy również otwarci na indywidualne potrzeby kombatantów. Są to osoby starsze, o których szczególnie musimy zadbać – mówi mjr Bogumił Krupiński, koordynator Zespołu ds. Kombatantów w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Pierwsze fundusze na organizację akcji pochodziły ze zbiórki internetowej. Środki finansowe przekazał także Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, spółki należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej: Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne i Wojskowe Zakłady Uzbrojenia, a także Polska Fundacja Narodowa. Wsparcie PFN pozwoliło organizatorom „Obiadów dla bohatera” na zwiększenie zakresu pomocy. Dzięki środkom uzyskanym od PFN wkrótce 19 kombatantów będzie mogło skorzystać z darmowych zabiegów rehabilitacyjnych. – Wszystkie zabiegi będą się odbywały w domach naszych podopiecznych. O liczbie zabiegów i ich rodzaju zdecyduje rehabilitant. Oczywiście zostaną przeprowadzone w pełnym reżimie sanitarnym. Jesteśmy przekonani, że takie działanie pozwoli na ograniczenie przebywania kombatantów w miejscach publicznych, środkach transportu, tym samym zminimalizuje ryzyko transmisji wirusa – mówi Krzemiński. – Ta inicjatywa wpisuje się w naszą intencję docierania do grup najwyższego ryzyka, których warunki bytowe i zdrowotne, a także aktywność w kontaktach społecznych pogorszyły się w wyniku reżimu sanitarnego. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Odra–Niemen, Fundacją „Nie zapomnij o nas, powstańcach warszawskich” i żołnierzami mamy możliwość dotarcia z pomocą do liczniejszego grona potrzebujących – dodaje dr Marcin Zarzecki, prezes zarządu PFN.

Obecnie wolontariusze dostarczają posiłki 80 osobom, ale wkrótce akcją zostaną objęci kolejni – łącznie 152 osoby.
To druga edycja akcji „Obiady dla bohaterów”. Pierwsza odbyła się podczas wiosennej fali epidemii koronawirusa. Wówczas przez 101 dni żołnierze i wolontariusze dostarczyli 350 kombatantom i ich bliskim prawie 42 tysiące obiadów.

MM

autor zdjęć: DWOT, DGW, Grzegorz Jakubowski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Broń Hitlera w rękach AK
 
Na straży nieba
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Krwawa noc pośród puszczy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wszystkie misje AWACS-a
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Śladami ojca
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO on Northern Track
Flota Bayraktarów w komplecie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
By Polska była bezpieczna
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Wioślarze i triatlonistka na podium
Nie szpital, a instytut
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polska wiktoria na Monte Cassino
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Zawsze gotowi do pomocy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Ryś” z laserem
Układ nerwowy Mieczników
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Po śladach polskich bohaterów
Bohater odtrącony
Abramsy w pętli
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Nowe zadania szefa SKW
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Pierwsza Drużyna” na start
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Serwis K9 w Polsce
Polki pobiegły po srebro!
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Wojna w świętym mieście, epilog
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Mobilne dowodzenie
Piedimonte – samobójcza misja
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Cień atomowej zagłady
Pływacy i maratończycy na medal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO