moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Opracuj logo lotniczej służby ratowniczej

Zostań autorem logo służby ratownictwa lotniczego! Powinno być proste, symboliczne i łatwo rozpoznawalne. Konkurs na opracowanie znaku Służby Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ASAR ogłosiły właśnie Dowództwo Operacyjne RSZ i Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Na laureata czekają atrakcyjne nagrody. Prace można wysyłać do 29 stycznia 2021 roku.

Zadaniem Służby Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ASAR jest pomoc osobom poszkodowanym w zdarzeniach lotniczych, a także pomaganie w walce z koronawirusem. Teraz można opracować logo tej służby. – Powinno być prostym i rozpoznawalnym symbolem, łatwym do identyfikacji – mówi płk Marcin Szafraniec, zastępca kierownika Cywilno-Wojskowego Ośrodka Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego Służby Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego ASAR. – Logo powinno jednoznacznie wskazywać na charakter służby ASAR i łączyć dwa jej elementy: aspekt lotniczy oraz ratownictwa medycznego – dodaje płk Szafraniec.

Logo znajdzie się na emblematach noszonych przez żołnierzy i cywilnych koordynatorów ASAR, będzie także umieszczane na materiałach promocyjnych i dokumentach, możliwe, że zostanie wymalowane na statkach powietrznych pełniących służbę w ramach ASAR.

Ogólnopolski konkurs na opracowanie znaku graficznego tej służby ogłosiło Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, któremu podlegają wojskowe struktury ASAR, wraz z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej. Rywalizacja ma charakter otwarty. Prace można wysyłać do 29 stycznia 2021 roku. Oceni je komisja konkursowa, która przy wyborze najlepszego projektu weźmie pod uwagę m.in. czytelność oraz walory estetyczne i kompozycyjne. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 12 lutego 2021 roku.

Na laureata czekają atrakcje. – Poza nagrodą finansową, wynoszącą 2000 zł, zwycięzca będzie miał możliwość spędzenia dwóch dni w obiektach PAŻP-u, gdzie pozna funkcjonowanie poszczególnych służb ruchu lotniczego, oraz na dyżurze LZPR-u, gdzie zobaczy specyfikę naszej pracy – zachęca płk Szafraniec.

Szczegóły konkursu znajdziemy w regulaminie: www.wojsko-polskie.pl/dorsz/articles/aktualnosci-w/2020-11-18b-konkurs-na-logo-suzby-poszukiwania-i-ratownictwa-lotniczego-asar

Lotniczy ratunek

Podstawą działania Służby Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (Aeronautical Search and Rescue – ASAR) są ustawa „Prawo lotnicze” z 2002 roku oraz postanowienia międzynarodowe, w tym „Konwencja o międzynarodowym lotnictwie cywilnym” z 1944 roku. Zadaniem ASAR jest poszukiwanie statków powietrznych znajdujących się w niebezpieczeństwie w polskiej przestrzeni powietrznej, a także niesienie pomocy pasażerom, załogom i innym osobom poszkodowanym w zdarzeniach lotniczych bez względu na ich przynależność państwową.

Koordynacją zadań ratowniczych zajmuje się Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (Aeronautical Rescue Coordination Centre – ARCC). W jego skład wchodzą: główny ośrodek koordynacji RCC (Rescue Coordiantion Centre), mieszczący się w warszawskiej siedzibie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, oraz dwa podległe wojskowe ośrodki zlokalizowane w strukturze Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwie Komponentu Powietrznego w Warszawie i Centrum Operacji Morskich – Dowództwie Komponentu Morskiego w Gdyni.

Do dyspozycji ARCC pozostają rozmieszczone w siedmiu bazach na terenie Polski wojskowe lotnicze zespoły poszukiwawczo-ratownicze (LZPR), dysponujące śmigłowcami oraz samolotem M28 Bryza. Dowodzenie LZPR-ami w ramach służby ASAR należy do dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych.

Obecnie, na mocy decyzji ministra obrony, LZPR-y stanowią wsparcie dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w walce z koronawirusem. Śmigłowce są wykorzystywane do transportu chorych, lekarzy i sprzętu potrzebnego do walki z pandemią.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek / CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
 
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Nie szpital, a instytut
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Cień atomowej zagłady
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Nowe zadania szefa SKW
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Podróż po AWACS-ie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pokazali bojowego ducha
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Mobilne dowodzenie
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
They Will Check The Training Results in Combat
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Honor weteranom misji!
Dodatkowe siły do ochrony granicy
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Przysięga w Limanowej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
By Polska była bezpieczna
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ostatnia droga Pileckiego
„Ryś” z laserem
Polki pobiegły po srebro!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Po śladach polskich bohaterów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Flota Bayraktarów w komplecie
WAM wraca po latach
„Pierwsza Drużyna” na start
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Grand Quadriga ‘24”
Piedimonte – samobójcza misja
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ratownicy na medal
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ameryka daje wsparcie
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO