moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Aplikacja WIM zdobywa uznanie

Najpierw aplikacja „COVID-19” służyła pracownikom szpitala przy ul. Szaserów, teraz zainteresowały się nią prywatne firmy. Aplikację opracowali specjaliści Wojskowego Instytutu Medycznego, by monitorować stan zdrowia pracowników. Po kilku miesiącach została rozbudowana, a na jej podstawie powstała platforma telemedyczna dla przedsiębiorstw i instytucji „SYGMO for COVID-19”.

Nawet jeden zakażony COVID-19 pracownik może szybko zakazić wielu członków personelu i zachwiać funkcjonowaniem firmy. W przypadku placówki służby zdrowia jest to szczególnie niebezpieczne. – W Wojskowym Instytucie Medycznym już w pierwszych dniach pandemii COVID-19 uświadomiliśmy sobie, że podstawowym warunkiem bezpieczeństwa epidemiologicznego szpitala i utrzymania płynności jego działalności jest trafne i szybkie zidentyfikowanie osób podejrzanych o zakażenie koronawirusem – mówi płk dr hab. med. Paweł Krzesiński, kierownik Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych WIM.

Dlatego jeszcze w marcu w WIM opracowano Medyczną Kartę Samokontroli, czyli aplikację „COVID-19”. W prototypowej aplikacji na początku kwietnia zarejestrowanych było 785 pracowników WIM. – Dziś korzysta z niej ponad 2 tys. osób, pracowników i współpracowników szpitala przy Szaserów, a liczba przesłanych raportów telemedycznych przekroczyła 110 tys. – wylicza autor aplikacji płk dr inż. Piotr Murawski, szef Oddziału Teleinformatyki WIM.

Aplikacja jest prosta w obsłudze. Po jej pobraniu i zainstalowaniu każdy użytkownik otrzymuje indywidualne hasło. Potem raz na dobę wypełnia krótką ankietę, odpowiadając na pytania dotyczące swojego samopoczucia. Wśród nich jest np. pytanie o temperaturę, ból głowy, trudności w oddychaniu, bóle mięśniowe. O konieczności wypełnienia ankiety przypomina sms.

Teraz pomysł specjalistów WIM został rozwinięty. – Kwestionariusz, poza pytaniami o typowe dolegliwości i objawy, zawiera dodatkowo pytania, które umożliwiają wczesną identyfikację osób zakażonych, np. czy miało się kontakt z kimś zarażonym lub czy dana osoba przebywała na kwarantannie – podaje płk Murawski. Informacje podawane przez użytkowników trafiają do działu epidemiologii WIM. Tam system automatycznie je analizuje i w razie podejrzenia infekcji COVID-19 informuje o tym obsługujących aplikację lekarza epidemiologa i pielęgniarki epidemiologiczne. Pracownicy centrum monitorującego, po przeanalizowaniu ankiety, interweniowali ponad 100 razy. Kiedy system wskazał osoby, u których pogorszył się stan zdrowia, zespół epidemiologiczny dzwonił do tych pracowników z dalszymi pytaniami i w zależności od sytuacji kierował na badania, konsultacje z lekarzem lub zapadała decyzja o hospitalizacji.

– Zastosowane w aplikacji algorytmy wspierające analizę danych podlegają stałej weryfikacji i doskonaleniu na podstawie najnowszych wyników badań naukowych, obowiązujących przepisów oraz opinii ekspertów – zaznacza płk Murawski. Dodaje, że system był testowany na pacjentach na Śląsku i okazał się skuteczny, wychwycił bowiem wszystkie osoby, u które występowały symptomy choroby.

Teraz produktem WIM zainteresowały się firmy prywatne. We współpracy z Grupą casusBTL, firmą działającą na rynku edukacyjno-medycznym, system został rozbudowany i udostępniony na rynku komercyjnym. – WIM zaprosił naszą firmę do współpracy w zakresie rozwoju i komercjalizacji projektu i tak powstała platforma telemedyczna „Symptoms Guard Monitor (SYGMO) for COVID-19” – mówi Adrian Szulczyński, prezes zarządu Grupy casusBTL.

Licencję na nową platformę telemedyczną wykupiło już Centrum Nowoczesnej Medycyny Enterna Medica, które z wykorzystaniem własnego Centrum Telemedycyny i Telemonitoringu oferuje przedsiębiorstwom i instytucjom pakiet medyczny minimalizujący ryzyko rozprzestrzenienia się choroby wirusowej w zakładach pracy. System tworzą: aplikacja z ankietą samokontroli, platforma telemedyczna wspierającą analizę występowania symptomów choroby oraz zespół lekarzy specjalistów oceniających ryzyko zakażenia i pełniących rolę konsultantów.

Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Kalarus, członek zarządu Enterna Medica, podkreśla, że aplikację WIM wyróżnia szeroki zakres analizowanych danych, w tym potencjalnych symptomów infekcji, a wskazania algorytmu dodatkowo weryfikuje wykwalifikowany medycznie konsultant. – Cieszymy się, że aplikacją, która powstała w wojskowym szpitalu dla ochrony naszych pracowników, zainteresowały się prywatne firmy i na jej bazie opracowano produkt dla innych przychodni i centrów telemedycznych minimalizujący ryzyko rozprzestrzenienia się choroby wśród pracowników – dodaje płk Murawski.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: WOT; grafika: WIM

dodaj komentarz

komentarze


Wszystkie misje AWACS-a
 
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Śladami ojca
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Mobilne dowodzenie
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
W obronie wschodniej flanki NATO
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wojna w świętym mieście, epilog
Abramsy w pętli
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ameryka daje wsparcie
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Zawsze gotowi do pomocy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Orzeł dla bohaterów
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Broń Hitlera w rękach AK
Układ nerwowy Mieczników
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Pytania o europejską tarczę
NATO on Northern Track
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Pierwsza Drużyna” na start
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Na straży nieba
By Polska była bezpieczna
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polska wiktoria na Monte Cassino
Nowe zadania szefa SKW
Po przeprawie ruszyli do walki
„Grand Quadriga ‘24”
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Flota Bayraktarów w komplecie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Gry wojenne w szkoleniu
Serwis K9 w Polsce
Polki pobiegły po srebro!
Krwawa noc pośród puszczy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO