moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Plany AMW na 2021 rok

Ponad 950 mln zł wyniesie w przyszłym roku dotacja MON-u dla Agencji Mienia Wojskowego. Choć to nieco mniej niż obecnie, większą pulę środków AMW przeznaczy na wypłatę m.in. świadczeń mieszkaniowych dla około 75 tys. żołnierzy zawodowych. Dzięki inwestycjom Agencji wielu wojskowych będzie też mogło w 2021 roku wprowadzić się do nowo wybudowanych bloków.

Agencja Mienia Wojskowego zajmuje się sprzedażą nieruchomości, uzbrojenia i sprzętu zbędnego armii. Ale jednym z podstawowych zadań tej instytucji jest zadbanie o zakwaterowanie żołnierzy. Ci w służbie stałej mogą wybierać między kwaterą służbową, internatem lub wypłacanym co miesiąc świadczeniem mieszkaniowym. Kontraktowi natomiast w pierwszej kolejności otrzymują lokal mieszkalny, a dopiero w przypadku jego braku, mogą zdecydować się na którąś z dwóch pozostałych możliwości.

 

Świadczenia, mieszkania i internaty

Jak przyznają przedstawiciele AMW, od kilku lat żołnierze coraz chętniej decydują się na świadczenie mieszkaniowe. Otrzymywane z wojska pieniądze przeznaczają najczęściej na wynajem mieszkania na cywilnym rynku lub spłatę kredytu zaciągniętego na kupno własnego lokum. W 2020 roku kwota zaplanowana na wypłatę świadczeń wyniesie 555,5 mln zł. Tylko w listopadzie z tego uprawnienia skorzystało 69 193 wojskowych, a AMW przeznaczyła na ten cel w sumie 47 mln zł.

– Żołnierze otrzymują świadczenie mieszkaniowe w wysokości uzależnionej od garnizonu, w którym służą. Obecnie to kwota od 360 do 900 zł – mówi Małgorzata Weber, rzeczniczka prasowa AMW. Czy w nowym roku stawki się zmienią, tego jeszcze nie wiadomo. – Przeprowadziliśmy analizę cen rynkowych najmu lokali mieszkalnych w garnizonach w całym kraju, a wnioski przekazaliśmy do resortu pod koniec listopada. Decyzja o tym, czy oraz o ile stawki świadczenia zostaną zmienione, należy do MON-u – dodaje rzeczniczka. Jednak według planów cała pula na świadczenia mieszkaniowe w 2021 roku wzrośnie o około 40 mln zł w porównaniu z rokiem obecnym.

Świadczenia nie dotyczą natomiast żołnierzy, którzy mieszkają w służbowych kwaterach, w tym roku to 11 650 wojskowych. Agencja takich kwater ma prawie 26 tys. Wojskowi mieszkają jednak nie tylko w lokalach wybudowanych przez AMW, ale też takich, które Agencja kupiła lub wynajęła na cywilnym rynku. – Kiedy tylko możemy, zawsze w pierwszej kolejności prowadzimy inwestycje własne. Bywa jednak, że na danym terenie nie mamy swoich gruntów lub budowa całego bloku jest nieuzasadniona. Wtedy decydujemy się na kupno lub wynajem – mówi Małgorzata Weber.

Do końca tego roku Agencja Mienia Wojskowego na potrzeby zakwaterowania żołnierzy pozyska w ten sposób niemal 50 mieszkań w Siedlcach, Olsztynie i Grudziądzu. A już w przyszłym roku wojskowi będą mogli zamieszkać w mieszkaniach wybudowanych przez AMW w Zamościu, Elblągu, Przasnyszu i Jarocinie.

Podobne plany inwestycyjne ma AMW, jeśli chodzi o internaty. – W przyszłym roku oddamy do dyspozycji żołnierzy nowe miejsca w internatach m.in. w Lublińcu, Krakowie, Ciechanowie, Warszawie – zapowiada rzeczniczka AMW.

Obecnie do dyspozycji żołnierzy jest 61 internatów (a w nich ponad 10 tys. miejsc) oraz ponad 3 tys. kwater internatowych, które znajdują się najczęściej w wynajętych przez AMW lokalach, niekiedy także w hotelach. Według stanu na 31 października tego roku Agencja oferowała żołnierzom 866 takich miejsc, najwięcej w Krakowie, Lublinie i Warszawie. Według danych instytucji z końca września z tej formy zakwaterowania korzystało w sumie 8278 żołnierzy.

Dotacja dla AMW

Jak podkreśla rzeczniczka Agencji, pieniądze na inwestycje budowlane AMW pozyskuje m.in. ze sprzedaży powojskowych nieruchomości, a utrzymanie lokali służbowych, internatów oraz wypłaty świadczeń i odpraw mieszkaniowych są finansowane z corocznej dotacji z MON-u. Ta w przyszłym roku ma wynieść o około 70 mln zł mniej niż w 2020 – w sumie 951,6 mln zł. Ponad 70 mln zł z tej kwoty zostanie przeznaczonych na utrzymanie miejsc internatowych, a ponad 595 mln zł – na wypłatę świadczeń dla około 75 tys. żołnierzy zawodowych. Odprawy mieszkaniowe dla odchodzących z armii pochłoną ponad 258 mln zł. Według szacunków uprawnionych do nich ma być 1122 żołnierzy.

Nie wiadomo jednak, na ile szacunki te pozostaną aktualne. W tym roku bowiem, na wypłatę odpraw mieszkaniowych dla 1015 świadczeniobiorców pierwotnie zaplanowano 210,8 mln zł. Z uwagi jednak na większą niż zakładano liczbę odchodzących z armii, plan finansowy został zmieniony i środki zostały zwiększone do kwoty ponad 367,8 mln zł. Do końca października wypłacono w sumie 1320 odpraw mieszkaniowych na kwotę 297,7 mln zł.

Liczba żołnierzy zawodowych, na rzecz których działa AMW, systematycznie rośnie. O ile w roku 2015 było ich 73 tysiące, w 2017 – 84 tys., to w tym roku jest już niemal 89 tys. Z racji większej liczby uprawnionych z każdym rokiem wzrasta też kwota dotacji, przeznaczonej na zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych żołnierzy. Największe kwoty są przeznaczane na wypłaty świadczeń i odpraw mieszkaniowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: OR AMW Lublin

dodaj komentarz

komentarze


By Polska była bezpieczna
 
Nie szpital, a instytut
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Flota Bayraktarów w komplecie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polki pobiegły po srebro!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Piedimonte – samobójcza misja
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ostatnia droga Pileckiego
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Po śladach polskich bohaterów
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Cień atomowej zagłady
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pływacy i maratończycy na medal
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
„Pierwsza Drużyna” na start
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Hełmy – nowoczesne i na miarę
WAM wraca po latach
Mobilne dowodzenie
Zawsze gotowi do pomocy
„Ryś” z laserem
Nowe zadania szefa SKW
NATO on Northern Track
Pokazali bojowego ducha
Ameryka daje wsparcie
Ratownicy na medal
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Przysięga w Limanowej
They Will Check The Training Results in Combat
„Grand Quadriga ‘24”
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Wojna w świętym mieście, epilog
Podróż po AWACS-ie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO