moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rusza e-liga klas

Dziś startuje pierwszy Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Wojsku Polskim. Niemal 300 uczniów z certyfikowanych wojskowych klas mundurowych oraz oddziałów przygotowania wojskowego będzie się mierzyć z pytaniami dotyczącymi m.in. historii polskiego wojska czy sprzętu, z jakiego korzysta nasza armii. Mistrza EkstraKLASY Wojskowej poznamy w styczniu.

Rywalizacja uczniów w ramach Międzyszkolnego Turnieju Wiedzy o Wojsku Polskim rozpoczyna się w poniedziałek 14 grudnia. Turniej został zorganizowany z myślą uczniach klas o profilu wojskowym, uczących się w szkołach, które realizują programy „Oddziały przygotowania wojskowego” (OPW) i „Certyfikowane wojskowe klasy mundurowe” (CWKM). Oba są koordynowane przez Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” (Bds.PZŻR). Szkoły zainteresowane udziałem w rozgrywkach mogły zgłaszać swój akces do 25 listopada. Każda z nich musiała wyłonić trzyosobową reprezentację uczniów. Jak się to odbywało? – Przygotowaliśmy test wiedzy on-line, w którym wzięły udział 54 osoby. W skład reprezentacji weszło trzech uczniów, którzy zdobyli największą liczbę punktów – mówi Sławomir Szczerkowski, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu, nauczyciel wychowania fizycznego, edukacji dla bezpieczeństwa i przysposobienia obronnego.

Nieco inaczej swoich reprezentantów wybrały szkoły mundurowe prowadzone przez Centrum Naukowo-Biznesowe Feniks SC. – We wszystkich naszych ośmiu szkołach prowadzimy webinaria, na podstawie których organizujemy testy, np. z wiedzy policyjnej i przygotowania wojskowego. Ich wyniki przełożyły się na wybór reprezentacji szkolnych. W sumie w turnieju bierze udział pięć naszych zespołów ze szkół w: Kętrzynie, Olsztynie, Płocku, Gdańsku i Pułtusku – mówi Mariusz Gierula, wicedyrektor gdańskiego I Liceum Ogólnokształcącego CN-B Feniks im. Polskich Spadochroniarzy.

Dodaje, że młodzież ucieszyła się z możliwości udziału w turnieju. – Wprowadzona w marcu nauka zdalna dla wszystkich była nowością. Początkowo uczniowie chętnie brali udział w lekcjach on-line, ale teraz zauważamy, że oczekują od nauczycieli nowych pomysłów na prowadzenie zajęć. Organizujemy więc webinaria, konsultacje w małych grupach, pokazujemy filmy szkoleniowe. Taki turniej, zawierający element rywalizacji, doskonale wpisuje się w obecne potrzeby uczniów. Staje się też dodatkową okazją, by zdobyć wiedzę – dodaje Mariusz Gierula.

O laury walczy 99 teamów

Wyłonione na szczeblu szkół reprezentacje otrzymały dostęp do specjalnej platformy z materiałem do samokształcenia. – Zdając sobie sprawę z tego, jak szeroki jest zakres wymaganej wiedzy, rozpoczęliśmy przygotowania tuż po szkolnych eliminacjach, zanim poznaliśmy materiały opublikowane na platformie. W trakcie zajęć on-line oraz dodatkowych konsultacji w szkole określiliśmy z uczniami, na co w pierwszej kolejności powinni położyć nacisk – mówi dyrektor nowosądeckiej szkoły. I dodaje, że wśród zagadnień pojawiły się zarówno historia wojskowości w latach 1918–1939, najważniejsze wydarzenia II wojny światowej, jak i tematy dotyczące współczesnych sił zbrojnych, w tym liczebności armii, jej struktury, wyposażenia i udziału żołnierzy w misjach zagranicznych.

Ostatecznie do dzisiejszego etapu eliminacyjnego przystąpiło niemal 300 uczniów z 99 szkół z całej Polski. Obok młodzieży z Nowego Sącza i szkół Feniksa także uczniowie z m.in. XIV Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Zbigniewa Herberta w Lublinie oraz Zespołu Szkół Akademickich im. Obrońców Wisły 1920 r. we Włocławku.

– Uczniowie odpowiadają dziś na pytania testu, potem punkty reprezentacji zostaną zsumowane. Jest to etap eliminacyjny, co oznacza, że tylko 16 najlepszych zespołów przejdzie dalej, do rozgrywek EkstraKLASY Wojskowej – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Bds.PZŻR. Rozpoczną się one tuż po feriach zimowych i będą prowadzone w systemie pucharowym. Najpierw reprezentacje szkół wylosują swoich rywali, a potem, po następnym teście, lepsza drużyna przejdzie do kolejnego etapu. W ten sposób reprezentacje dojdą aż do meczu o I miejsce. – Im bliżej finału, tym poprzeczka będzie coraz wyżej ustawiona, a pytania coraz trudniejsze – zapowiada ppłk Krzyżanowski.

Kto zostanie mistrzem?

Sam finał będzie relacjonowany na żywo. Zwycięzca turnieju zdobędzie tytuł mistrza EkstraKLASY Wojskowej oraz puchar przechodni. Będą też nagrody rzeczowe od MON-u dla zdobywców I, II i III miejsca.

Przedstawiciele szkół, które przystąpiły do turnieju, podkreślają, że takie przedsięwzięcie to doskonała okazja do integracji uczniów. – Co roku braliśmy udział w centralnym zlocie klas mundurowych w Żaganiu, ale wydarzenie, podobnie jak inne tego typu zawody, z powodu pandemii zostało odwołane. W takiej sytuacji każde działanie, które aktywizuje uczniów, przyjmujemy z otwartością. Dla młodzieży to też szansa na sprawdzenie się i wykazanie wiedzą – mówi Sławomir Szczerkowski.

„Oddziały przygotowania wojskowego” i „Certyfikowane wojskowe klasy mundurowe” to programy zainicjowane przez MON. Ich celem jest propagowanie edukacji obronnej w społeczeństwie, ale też przygotowanie młodych ludzi do służby wojskowej i zwiększenie rezerw osobowych polskiej armii. Obecnie w OPW i CWKM, które są prowadzone w 184 szkołach, uczy się 10 921 uczniów.

Portal polska-zbrojna.pl jest patronem medialnym turnieju.

Paulina Glińska

autor zdjęć: grafika: Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w dodatkach stażowych
 
Na straży nieba
Wojskowe Oscary przyznane!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
NATO on Northern Track
Gry wojenne w szkoleniu
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
I zdobyliśmy!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ameryka daje wsparcie
Orzeł dla bohaterów
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Układ nerwowy Mieczników
Armia Andersa w operacji „Honker”
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Rajd ku czci saperów
Bohater odtrącony
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Pływacy i maratończycy na medal
Mobilne dowodzenie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wojna w świętym mieście, epilog
Pytania o europejską tarczę
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Flota Bayraktarów w komplecie
„Pierwsza Drużyna” na start
„Ta ziemia do Polski należy…”
W obronie wschodniej flanki NATO
Krwawa noc pośród puszczy
Polki pobiegły po srebro!
Po przeprawie ruszyli do walki
Abramsy w pętli
Pierwsi na oceanie
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO