moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierskie wsparcie na święta

Tych planów pandemia nie pokrzyżowała – żołnierze, jak co roku, zorganizowali w całym kraju zbiórki świątecznych prezentów dla najmłodszych. Zebrane zabawki, gry planszowe i słodycze trafią do podopiecznych domów dziecka, najmłodszych pacjentów hospicjów i rodzin w trudnej sytuacji finansowej. Do akcji prowadzonych przez mikołajów w mundurze może dołączyć każdy z nas.

Zaangażowanie żołnierzy w zbiórki charytatywne i świąteczne akcje wsparcia to już tradycja. Mimo pandemii i wprowadzonych ograniczeń wojskowi nie chcą zostawiać w tym roku najmłodszych bez gwiazdkowych prezentów. W całym kraju trwają zbiórki świątecznych podarunków. Przykład? Żołnierze 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie, którzy wpadli na pomysł akcji nazwanej „MoroMikołaje”. Zbierają przede wszystkim słodycze, gry, puzzle i zabawki edukacyjne dla dzieci i młodzieży z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Mój Dom” w Ornecie. – Wcześniej pomagaliśmy większym placówkom, np. w Elblągu, teraz postanowiliśmy wspomóc niewielki „Mój Dom”. Mieszka tam czternaścioro naprawdę fajnych dzieci w wieku od roku do 18 lat – mówi kpr. Krzysztof Caban z 43 Batalionu. Dodaje, że zbiórka spotkała się z dużym zainteresowaniem. Póki co, najwięcej jest łakoci. – Większość osób przynosi słodycze, bo to prezent neutralny i można go wręczyć niezależnie od wieku dziecka. Ale zebraliśmy również sporo zabawek, które podzielimy między maluchy, przedszkolaki i młodzież szkolną – mówi kpr. Caban. Do paczki „MoroMikołaja”, która będzie przekazana dla podopiecznych „Mojego Domu”, można wrzucić też artykuły higieniczne oraz pielęgnacyjne. Chodzi o wszelkiego rodzaju szampony, żele pod prysznic i balsamy. Akcja trwa do 20 grudnia, dwa dni później prezenty zostaną przekazane.

 

Świąteczną zbiórkę dla najmłodszych prowadzą żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej. Tu do worków z prezentami trafiają zabawki, przedmioty i przybory szkolne oraz słodycze. – Ubiegłoroczna akcja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Mieliśmy do rozdania ponad tysiąc zabawek i jeszcze w ostatniej chwili szukaliśmy dodatkowych placówek, do których mogliśmy przekazać podarunki – mówi mjr Przemysław Lipczyński, oficer prasowy 18 Dywizji.

W tym roku do akcji zachęcili żołnierzy sami mieszkańcy Siedlec, którzy pytali o nią już w listopadzie. Wojskowi nie byli jednak pewni, czy zbiórka, z racji obostrzeń związanych z epidemią, będzie mogła się odbyć. Dlatego o opinię poprosili siedlecki sanepid. – Otrzymaliśmy informację, że możemy ją przeprowadzić, pod warunkiem że po zakończeniu zbiórki, a przed przekazaniem podarunków dzieciom, zebrane rzeczy pozostaną przez 48 godzin w kwarantannie – dodaje major.

Zbiórka potrwa do 20 grudnia. Każdy, kto chce się do niej przyłączyć, może przynieść prezent do otwartego całą dobę biura przepustek 18 Dywizji. W przyszłym tygodniu podarunki zostaną wręczone dzieciom z ubogich rodzin, domów dziecka oraz małoletnim pacjentom placówek medycznych w Siedlcach.

Niektóre jednostki zdążyły już przekazać zebrane przez siebie rzeczy. Tak stało się np. w Krakowie, gdzie żołnierze i pracownicy wojska 5 Batalionu Dowodzenia obdarowali Małopolskie Hospicjum dla Dzieci. Do placówki trafiły najpotrzebniejsze rzeczy, w tym chusteczki higieniczne i nawilżane, pampersy, środki pielęgnacyjne, kremy hipoalergiczne. Najmłodsi pacjenci otrzymali natomiast gry edukacyjne, zabawki i słodycze. – Hospicjum to miejsce szczególne, tym bardziej gdy jego pacjentami są bardzo małe dzieci. Dlatego po raz drugi postanowiliśmy wesprzeć akurat tę placówkę – mówi ppor. Zbigniew Czapik z 5 bdow.

Świąteczną akcję przeprowadzili także żołnierze 15 Mazurskiego Batalionu Saperów. Wraz ze Stowarzyszeniem „Saper Orzysz zbierali niezbędne produkty higieniczne i spożywcze dla podopiecznych Hospicjum Domowego NZOZ w Olsztynie. Podarunki przekazywali nie tylko żołnierze, lecz także prywatni darczyńcy i lokalni przedsiębiorcy. Później wojskowi przetransportowali paczki do Olsztyna.

Gwiazdkowe upominki otrzymali już podopieczni Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Słoneczny Dom” w Radomiu i Placówki Socjalizacyjnej „Panda” w Kozienicach. Żołnierze 62 Batalionu Lekkiej Piechoty w Radomiu przekazali, przygotowane we współpracy z Radomskim Bankiem Żywności, paczki i słodycze. Z kolei żołnierze 64 Batalionu Lekkiej Piechoty już na początku grudnia wsparli akcję „MoroMikołajów” w Płocku. Żołnierze zbierali m.in. słodycze. Wraz z innymi prezentami trafiły one do dzieci z placówek opiekuńczych, rodzinnych domów dziecka, rodzin zastępczych i oddziału pediatrycznego Szpitala Miejskiego św. Trójcy w Płocku.

Żołnierze nie zapomnieli również o mikołajkach dla najmłodszych. 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej i Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych wspólnie urządzili imprezę mikołajkową dla dzieci z Domu Dziecka nr 2 w Poznaniu. Kilka tygodni wcześniej wielkopolscy terytorialsi pojawili się w placówce, by przez krótki czas zastąpić opiekunów dzieci, przebywających na kwarantannie lub zwolnieniach lekarskich z powodu COVID-19. Czworo żołnierzy WOT-u zapewniło całodobową opiekę, w tym także pomoc w nauce i zabawę. Później dzieci zostały zaproszone do poznańskiego centrum szkolenia, by z bliska zobaczyć jak wygląda wojskowa służba. Małoletni goście żołnierzy dostali też świąteczne upominki.

Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” zorganizowało z kolei akcję zachęcają do pomocy innym. Uczestnicy wyzwania mieli przysłać zdjęcia z prowadzonych przez siebie działań pomocowych. Warunek był taki, aby fotografia przedstawiała osobę ubraną w czapkę Mikołaja. – Okres przedświąteczny sprzyja pomaganiu. Zachęcaliśmy więc do dzielenia się dobrem i pokazania, jak ważna jest troska o innych. Otrzymaliśmy m.in. zdjęcia z działań na rzecz seniorów, a także dzieci niepełnosprawnych – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej.”

Paulina Glińska

autor zdjęć: 18 DZ, 5 Batalion Dowodzenia, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, st. szer. Emilia Antoniak

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
 
Bohater odtrącony
Wojna w świętym mieście, epilog
„Grand Quadriga ‘24”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
By Polska była bezpieczna
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Mobilne dowodzenie
Śladami ojca
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Ta ziemia do Polski należy…”
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Abramsy w pętli
Więcej hełmów dla żołnierzy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Serwis K9 w Polsce
Zawsze gotowi do pomocy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polska wiktoria na Monte Cassino
Pływacy i maratończycy na medal
Flota Bayraktarów w komplecie
Nowe zadania szefa SKW
Orzeł dla bohaterów
Gry wojenne w szkoleniu
Wszystkie misje AWACS-a
Po przeprawie ruszyli do walki
NATO on Northern Track
Układ nerwowy Mieczników
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Pierwsza Drużyna” na start
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Na straży nieba
They Will Check The Training Results in Combat
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pytania o europejską tarczę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO