moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
IBCS dla Polski

US Army zakończyła prace badawczo-rozwojowe nowego systemu dowodzenia i kierowania walką o nazwie IBCS, a Pentagon dał zielone światło do uruchomienia wstępnej produkcji tej broni. To dobre wieści dla Polski, bo chodzi o uzbrojenie, które ma być stosowane w bateriach Patriot kupionych dla Sił Zbrojnych RP. Dwie baterie z IBCS powinny być przekazane Polsce w 2022 r.

IBCS, czyli Integrated Air and Missile Defense Battle Command System, to nowy system kierowania i dowodzenia obroną powietrzną. Został on opracowywany na zlecenie US Army przez koncern zbrojeniowy Northrop Grumman. IBCS daje możliwość zarządzania jednym systemem dowodzenia różnego typu zestawami przeciwlotniczymi i przeciwrakietowymi, które mają otrzymywać informacje o celach ze wszystkich dostępnych w danym rejonie radarów (z każdego rodzaju sił zbrojnych).

W praktyce ma to wyglądać tak, że dzięki IBCS dowódca, np. baterii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych systemów Patriot (do których nowy system ma trafić w pierwszej kolejności), będzie mógł zniszczyć wykryty obiekt pociskami z podległych mu jednostek ogniowych albo innym, znajdującym się w pobliżu, typem broni, np. pociskami bardzo krótkiego zasięgu czy lufową artylerią przeciwlotniczą.

Prace nad IBCS ruszyły pięć lat temu i wszystko wskazuje na to, że toczą się zgodnie z planem. W połowie stycznia tego roku Departament Obrony USA formalnie zakończył fazę badawczo-rozwojową nad systemem i zgodził się na produkcję małoseryjną IBCS-a. Od wejścia systemu do służby w amerykańskiej armii dzielą go już tylko testy operacyjne (IO T&E, czyli Initial Operational Test and Evaluation). Ma je wykonać w tym roku 43 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej US Army. Jeśli testy wypadną pozytywnie, to w 2022 roku rozpocznie się wdrażanie systemu przez US Army.

Amerykańscy wojskowi są zadowoleni z dotychczasowych efektów prac. – Decyzja o przejściu IBCS z etapu badawczo-rozwojowego do wstępnej produkcji jest wyrazem przekonania o dojrzałości systemu i jego gotowości do badań operacyjnych prowadzących do stwierdzenia wstępnej gotowości operacyjnej – oświadczył gen. dyw. Rob Rasch, dyrektor programu „Missiles and Space” amerykańskich wojsk lądowych.

Polska Wisła czeka

Postępy w pracach nad IBCS mają ogromne znaczenie dla polskiej armii. A dokładnie dla realizacji programu „Wisła”. W 2018 roku Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało umowę na dostawę dwóch baterii systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot w wersji PAC 3+, czyli wyposażonej w IBCS. Kontrakt, na który musiał wydać zgodę Pentagon, przewiduje dostawę baterii Patriot do końca 2022 roku. I wygląda na to, że termin ten nie jest zagrożony.

14 stycznia tego roku Northrop Grumman poinformował, że zaczął integrację przeznaczonych dla SZ RP stanowisk dowodzenia i kierowania walką (ang. EOC – Engagement Operations Centers), czyli specjalistycznych kontenerów dowódczo-sztabowych, w których zostanie zainstalowany system IBCS.
Testami zbudowanych na potrzeby naszej armii EOC zajmie się na przełomie 2021 i 2022 roku amerykańska armia, która zgodnie z zapisami kontraktu z 2018 roku jest odpowiedzialna za właściwe działanie zamówionych dla SZ RP baterii Patriot.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Airman 1st Class Debbie Lockhart U.S.A.F.

dodaj komentarz

komentarze

~Piotrr
1611311580
Takie zarządzanie całościowe systemem powoduje, że bardzo łatwo zainstalować tam taki sprytny zdalny "guziczek" wyłączający obronę powietrzną. Ja tam się nie znam, ale sojusze się zmieniają, tym bardziej interesy. A USA ma tylko interesy. Jedynym sojusznikiem USA jest zawsze UK. Oby tylko nas nie przehandlowali Putinowi, gdy do gry wejdzie kwestia sojuszu przeciwko Chinom.
48-4C-84-F0

W Jachrance o skokach spadochronowych
 
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Polska przystań brytyjskich jeńców
Mocny sygnał od NATO
Abramsy pod dobrą opieką
Zamiana po włosku
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Priorytety dla armii
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Którą drogą do armii?
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Air Show ’25 – do zobaczenia
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Wojenny bohater na szubienicy
Palmiry – miejsce kaźni
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Tajna misja polskiej agentki
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Telefon zaufania dla żołnierzy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Nowoczesna łączność dla armii
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Pamiętamy o Niezłomnych
Lotnictwo i kobiety
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Leopardy jadą na poligon
Zachód przeciwko „korsarzom”
Offset dla „Wisły”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Wielki test w West Point coraz bliżej
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Sztandar dla Dowództwa WOT
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Eurofightery znowu w Polsce
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Będzie za co kupić koreańską broń
Dobrowolsi – czas start!
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Lista trupich główek
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Nowy szef CWCR
Kleszcze dla wojska
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Przerwany lot „Orlika”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Rusza morski „Dragon”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO