moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Elitarny program cyberklas

Od września tego roku 16 szkół z całej Polski rozpocznie pilotażowy program MON „CYBER.MIL z klasą”. W każdym z oddziałów o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne” naukę będzie mogło rozpocząć maksymalnie 15 uczniów. – Znaleźliśmy się w szesnastce najlepszych szkół w kraju. To dla nas duże wyróżnienie – mówi Stanisław Stefańczyk, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Świdniku.

 

MON-owski program „CYBER.MIL z klasą”, ruszył w kwietniu 2020 roku. Jego głównym celem jest edukacja przyszłych ekspertów od bezpieczeństwa cybernetycznego, w tym także specjalistów – żołnierzy dla tworzących się wojsk obrony cyberprzestrzeni. Szkoły średnie, zainteresowane udziałem w programie, mogły składać wnioski do końca maja. Wymagania, jakie postawił resort obrony były bardzo wyśrubowane. Poza prowadzeniem klas z rozszerzonymi profilami nauczania matematyki i informatyki lub fizyki, a także działalności dydaktyczno-wychowawczej w zakresie obronności państwa, dana szkoła musiała też współpracować z jednostką NCBC oraz uczelnią wyższą. Liczyły się także średnie wyniki egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym z matematyki w ciągu ostatnich trzech lat. – Poprzeczkę faktycznie ustawiliśmy dosyć wysoko, ale dało nam to gwarancję, że do programu przystąpią najlepsi z najlepszych – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem RP”.

Ostatecznie w lipcu, spośród kilkudziesięciu zgłoszonych wniosków, MON wybrał 16 szkół, które po wakacjach otworzą klasy o profilu „Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”. Na liście tej są m.in. I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Stargardzie, Zespół Szkół Technicznych w Pile, II Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Bolesławcu i I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Świdniku.

Ta ostatnia placówka nie miała problemów, by zakwalifikować się do programu. Może się bowiem pochwalić m.in. Srebrną Tarczą zdobytą w rankingu prowadzonym przez portal edukacyjny „Perspektywy”, a tworzonym na podstawie wyników egzaminów maturalnych oraz sukcesów uczniów w olimpiadach. – Trafiliśmy do najlepszej szesnastki. To dla nas bardzo duże wyróżnienie, prestiż, a także szansa na pozyskanie najzdolniejszej młodzieży. Dla uczniów z kolei to szersza oferta edukacyjna i możliwość zdobycia konkretnych umiejętności i cennej wiedzy – mówi Stanisław Stefańczyk, dyrektor świdnickiego liceum.

Nabór do cyberklas ruszy w maju. Przy rekrutacji uczniów będą brane pod uwagę m.in. oceny z matematyki, informatyki, fizyki oraz języka angielskiego. – Nie ma co ukrywać, to oferta dla najlepszych uczniów, którzy z ocen na świadectwie i egzaminu ósmoklasisty otrzymają minimum 150 punktów na 200 możliwych. Konkurencja na pewno będzie więc spora, tym bardziej że i liczebność każdej z klas nie będzie przekraczała 15 osób – mówi Stanisław Stefańczyk. W sumie szansę na naukę w 16 takich klasach otrzyma zaledwie 240 uczniów z całej Polski.

Cyberklasy rozpoczną funkcjonowanie 1 września 2021 roku. Każda ze szkół biorących udział w programie otrzyma finansowe wsparcie wojska oraz merytoryczną pomoc kadry z jednostek patronackich. Realizację programu, koordynowanego przez BdsPZŻ RP, nadzorować będą Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie i Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

Praca dla specjalistów

„CYBER.MIL z klasą” będzie prowadzony przez pierwsze trzy lata nauki w liceum lub technikum. Program nauczania obejmie m.in.: historię i podstawy kryptografii, podstawy algorytmiki i cyberbezpieczeństwa, zarządzanie bezpieczeństwem danych i informacji. Uczniowie będą brać udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych, także specjalistycznych i laboratoryjnych. Czekają ich też wizyty studyjne w jednostkach MON, instytutach naukowych oraz firmach z branży cyberbezpieczeństwa.

Przedstawiciele wojska podkreślają, że ukończenie cyberklasy nie będzie oznaczało dla absolwentów obowiązku podjęcia służby wojskowej lub pracy w resorcie obrony. – Każda z tych młodych osób sama zdecyduje, co chce dalej robić. Niemniej jednak liczymy, że w gronie absolwentów znajdą się tacy, którzy pasję do informatyki będą chcieli połączyć z pasją do wojska i munduru – mówi ppłk Krzyżanowski.

Dyrektor Stefańczyk jest przekonany, że innowacyjny projekt MON doskonale wpisuje się w potrzeby współczesnego rynku pracy. – Walka z zagrożeniem w cyberprzestrzeni jest wyzwaniem, dlatego zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie będzie rosnąć. To zawód przyszłości, stąd cieszę się, że będziemy mieli swój udział w kształceniu przyszłych cyberkadr – mówi dyrektor liceum w Świdniku.

Program „CYBER.MIL z klasą” to jeden z elementów edukacyjnych uruchomionego przez MON w 2019 roku programu cyber.mil.pl. Ma on na celu rozbudowę i wzmocnienie zdolności w zakresie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni naszego kraju. W ramach programu powstało m.in. Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC), obecnie trwa też budowa wojsk obrony cyberprzestrzeni.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Biuro do spraw Programu Zostań Żołnierzem RP

dodaj komentarz

komentarze


Abramsy w pętli
 
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
They Will Check The Training Results in Combat
Mobilne dowodzenie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Serwis K9 w Polsce
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Polska wiktoria na Monte Cassino
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Po śladach polskich bohaterów
Wszystkie misje AWACS-a
Wioślarze i triatlonistka na podium
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Krwawa noc pośród puszczy
Więcej hełmów dla żołnierzy
Broń Hitlera w rękach AK
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
NATO on Northern Track
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Na straży nieba
Bohater odtrącony
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Śladami ojca
Pytania o europejską tarczę
Ameryka daje wsparcie
Polki pobiegły po srebro!
Pływacy i maratończycy na medal
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wojna w świętym mieście, epilog
„Ryś” z laserem
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Zawsze gotowi do pomocy
Cień atomowej zagłady
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Dwie dekady ulepszania Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO