Na Politechnice Rzeszowskiej powstanie „RoboLAB”, czyli pracownia, w której uczniowie szkół ponadpodstawowych będą mogli spróbować swych sił jako konstruktorzy robotów i dronów. Zajęcia będą prowadzone pod okiem naukowców z rzeszowskiej uczelni oraz inżynierów z firmy Pratt&Whitney Rzeszów. Patronami projektu są Stowarzyszenie „Dolina Lotnicza” i województwo podkarpackie.
Pracownia RoboLAB ma być miejscem, w którym młodzież ze szkół ponadpodstawowych będzie się uczyć m.in. elektroniki, elektromechaniki czy optoelektroniki. Zdobytą wiedzę wykorzystają do budowy różnego typu robotów i dronów, w tym lądowych i latających. Powstałe konstrukcje nie trafią „na półkę”, lecz ich możliwości będą sprawdzane podczas międzynarodowych konkursów i zawodów. Pierwsze zajęcia zostały zaplanowane na listopad.
Szansę spróbowania swych sił jako konstruktorzy dostaną w pierwszej kolejności uczniowie ze szkół średnich, ale z czasem pracownia ma być udostępniona również nieco starszym pasjonatom robotyzacji, automatyzacji i programowania.
Porozumienie dotyczące realizacji projektu „RoboLab” zostało podpisane w marcu przez Władysława Ortyla, marszałka województwa podkarpackiego; prof. dr. hab. inż. Piotra Koszelnika, rektora Politechniki Rzeszowskiej oraz Marka Dareckiego, szefa Zarządu Stowarzyszenia „Dolina Lotnicza” i jednocześnie prezesa Pratt&Whitney Rzeszów. Spółka Pratt&Whitney Rzeszów jest częścią koncernu zbrojeniowego Raytheon Technologies Corporation, który w ramach umów offsetowych, związanych z pozyskaniem przez polską armię zestawów rakietowych Patriot, realizuje w naszym kraju nie tylko inwestycje infrastrukturalne, ale również społeczne, takie jak RoboLAB.
Jak podkreślają organizatorzy, projekt „RoboLAB” ma nie tylko uczyć, jak budować roboty i drony, ale stać się dla młodych ludzi także „szkołą życia”. – Ideą tego projektu jest zarówno rozwój umiejętności technicznych, jak i tzw. umiejętności miękkich, takich jak praca zespołowa, umiejętność komunikacji interpersonalnej, nieszablonowe myślenie, budowanie alternatywnych scenariuszy i wiele innych – mówi Marek Darecki, prezes Stowarzyszenia „Dolina Lotnicza” i prezes Pratt&Whitney Rzeszów. – Połączenie umiejętności technicznych i kompetencji interpersonalnych jest fundamentem przyszłych stanowisk pożądanych przez pracodawcę – dodaje Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.
Jak przekonuje Marek Darecki, rzeszowski RoboLAB to dopiero początek. Stowarzyszenie „Dolina Lotnicza” i firma Pratt&Whitney Rzeszów chciałyby w najbliższych latach utworzyć podobne pracownie na innych polskich uczelniach technicznych.
autor zdjęć: Pratt & Whitney Rzeszów
komentarze