moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dla tych, którzy przegrali z pandemią

Ponad 200 osób z różnych stron świata – instrumentaliści, wokaliści i tancerze – przygotowuje wspólnie utwór w hołdzie ofiarom pandemii COVID-19. Z inicjatywą wyszli żołnierze z Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy. Wykonywaną przez orkiestry uwerturę „Eschatofonia” uzupełni chóralny śpiew oraz występ baletu. Utwór ma być gotowy do połowy kwietnia.

– Niemal każda osoba ma w swojej rodzinie lub wśród znajomych kogoś, kto zachorował na COVID-19 lub przegrał walkę z nim, z pandemią, która dotknęła ludzi na całym świecie – mówi mjr Dominik Sierzputowski, dowódca-kapelmistrz Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy, pomysłodawca i reżyser nagrania utworu w hołdzie osobom, które zmarły na COVID-19. Aby uczcić ofiary pandemii, których na świecie jest już ponad 2,68 mln, powstała uwertura „Eschatofonia”, skomponowana przez Romana I. Drozda, dyrygenta i kompozytora, autora m.in. kantaty na mistrzostwa Europy w piłce nożnej Euro 2012. Utwór przeznaczony jest dla orkiestry symfonicznej i dętej oraz zespołów wokalnych. Chórzyści powtarzają krótką frazę „requiem aeternam” (z łac. wieczny odpoczynek) w swoim ojczystym języku. – Sekwencja ta była wielokrotnie muzycznie opracowana przez rozmaitych kompozytorów i kojarzona jest z mszą żałobną – wyjaśnia dyrektor bydgoskiej orkiestry.

 

Nie jest to jedyny projekt muzyczny związany z pandemią, w który zaangażowali się żołnierze wojskowej orkiestry. Jesienią zeszłego roku mjr Sierzputowski skomponował, a muzycy wykonali specjalny utwór zachęcający ozdrowieńców do oddawania osocza. Z kolei rok temu, na początku pandemii, nagrali „Koronatango” zachęcające do zostania w domu.

Teraz do projektu udało się zaprosić zespoły z całego świata. Biorą w nim udział: Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy, kwintet smyczkowy i artyści baletu z Opery Nova w Bydgoszczy, kwartet smyczkowy z Edmonton Symphony Orchestra w Kanadzie, męski chór Homin ze Lwowa, chór ResonArt Vocal Ensemble z Barcelony, chór Opery Nova, dziewczęcy chór Canzona z Murowanej Gośliny, grupa muzyczna z Zanzibaru oraz sekstet wokalny z Nowego Jorku. Efektem międzynarodowej współpracy artystycznej ponad 200 osób będzie trwający 6 minut i 40 sekund klip. Nagrania, na których występują zespoły i chóry powstawały m.in. w Bydgoszczy na scenie Opery Nova, a także w Dolinie Śmierci – wąwozie w bydgoskiej dzielnicy Fordon, który był miejscem masowego mordu Polaków jesienią 1939 roku, poza tym we Lwowie, w Barcelonie, Zanzibarze, Edmonton i Nowym Jorku. Dyrektorem zdjęć jest młody filmowiec Adam Nurek.

W klipie znajdą się także sceny baletowe w wykonaniu międzynarodowego zespołu baletowego z Opery Nova. – Ruch inspirowany jest życiem codziennym w czasie pandemii, a zawarte w tańcu przesłanie wyraża nadzieję na powrót do czasów sprzed jej wybuchu – tłumaczy major. Choreografię ułożyli tancerze baletowi oraz choreografowie Katarzyna Zielonka i Jarosław Staniek. Nagrania uzupełnią animacje komputerowe w technice 3D, które tworzy Marcin Roszczyniała ze studia animacji 25frames.

– Wszystkie nagrania są już gotowe, teraz jesteśmy na etapie postprodukcji – podsumowuje mjr Sierzputowski. Zapowiada, że utwór powinien być gotowy do połowy kwietnia. Będzie można go wtedy obejrzeć i posłuchać na kanale YouTube.

Projekt „Eschatofonia” wsparli m.in. finansowo: Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, i Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, zaangażował się w niego również Maciej Figas, dyrektor Opery Nova. Wydarzenie patronatem honorowym objął Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski. Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy jest jedną z 19 orkiestr podległych Dowództwu Garnizonu Warszawa.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: plut. Michał Szmyd/ OW Bydgoszcz, DGW

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Ryś” z laserem
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wioślarze i triatlonistka na podium
Abramsy w pętli
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wszystkie misje AWACS-a
Po śladach polskich bohaterów
Polki pobiegły po srebro!
By Polska była bezpieczna
Pytania o europejską tarczę
Układ nerwowy Mieczników
Ameryka daje wsparcie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Serwis K9 w Polsce
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Śladami ojca
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Grand Quadriga ‘24”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Mobilne dowodzenie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Flota Bayraktarów w komplecie
Zawsze gotowi do pomocy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Krwawa noc pośród puszczy
Broń Hitlera w rękach AK
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Pływacy i maratończycy na medal
„Pierwsza Drużyna” na start
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Więcej hełmów dla żołnierzy
Bohater odtrącony
Na straży nieba
They Will Check The Training Results in Combat
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO