moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

Wykazywali się niebywałą odwagą, współczuciem i miłosierdziem, jednak ich historie rzadko kończyły się dobrze. Dziś, w rocznicę zamordowania rodziny Umlów, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Polacy są najliczniejszą grupą narodową uhonorowaną medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznawanym przez izraelski Instytut Yad Vashem.

– Wspominamy dziś Polaków, którzy podczas niemieckiej okupacji nieśli pomoc Żydom. Ich historie rzadko kończyły się dobrze. Znacznie częściej ginęli – oni oraz Żydzi, których wspierali. Bez sądu, bez obrony, na miejscu. Dzisiaj, dzięki działalności wielu instytucji kultury, przywracamy im imię, przywracamy im miejsce w historii, pamięć o nich – napisał Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Został on ustanowiony z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. To hołd, jak czytamy w uzasadnieniu ustawy wprowadzającej nowe święto, oddany „Polakom – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów”.

Data – 24 marca – została wybrana nieprzypadkowo. Nawiązuje do rocznicy śmierci ośmioosobowej rodziny Ulmów z Markowej na Podkarpaciu, rozstrzelanej przez Niemców. Tragiczny los Ulmów jest wstrząsającym przykładem represji wobec Polaków niosących pomoc Żydom. Ale równie tragiczne historie stały się udziałem tysięcy polskich rodzin.

Cisi, wielcy bohaterowie

Józef Ulma urodził się w Markowej w 1900 r. Podobnie jak jego rodzice, był rolnikiem. Miał jedynie hektar ziemi. Mając 35 lat ożenił się z młodszą o 12 lat Wiktorią Niemczak. Mieli sześcioro dzieci: Stanisławę, Barbarę, Władysława, Franciszka, Antoniego, Marię. Józef walczył w wojnie obronnej 1939 roku. Podczas okupacji prawdopodobnie był żołnierzem miejscowych Batalionów Chłopskich. W 1942 roku w domu Ulmów znalazło schronienie ośmioro Żydów: Saul Goldman, jego czterej dorośli synowie oraz dwie córki i wnuczka Chaima Goldmana. Nie wiadomo, kto i dlaczego doniósł Niemcom o ukrywającej się grupie Żydów. W każdym razie w nocy z 23 na 24 marca 1944 r. u Ulmów rozegrała się tragedia. Grupa niemieckich funkcjonariuszy, żandarmów i dwóch tzw. granatowych policjantów (Policja Polska Generalnego Gubernatorstwa) podeszła pod dom. Padły strzały. Pierwsi zginęli Żydzi. Potem wyprowadzono przed dom Józefa i Wiktorię Ulmów. Kobieta była w zaawansowanej ciąży, w czasie egzekucji rozpoczął się poród. Dzieci Ulmów płakały. Dowódca funkcjonariuszy por. Eilert Dieken wydał rozkaz zastrzelenia wszystkich. Ciała zamordowanych zakopano w dwóch dołach. Wbrew zakazowi mieszkańcy wydobyli ciała polskiej rodziny i zakopali ponownie w trumnach. W styczniu 1945 r. przeniesiono je na miejscowy cmentarz, a szczątki Żydów dwa lata później na cmentarz w Jagielle-Niechciałkach.

Losy oprawców były różne. We wrześniu 1944 r. podziemne siły zbrojne wykonały wyrok śmierci na granatowym policjancie Józefie Lesiu. Porucznik Eilert Dieken uniknął odpowiedzialności za zbrodnię i po wojnie służył w policji w zachodnich Niemczech. W 1957 r. w Czechosłowacji rozpoznano kolejnego oprawcę – Josefa Kokotta. Przekazany polskim władzom, rok później stanął przed sądem w Rzeszowie pod zarzutem pojedynczych i zbiorowych zbrodni. Skazany na śmierć skorzystał z prawa łaski – karę zamieniono mu na dożywocie, a później, w związku ze zmianą przepisów, na 25 lat pozbawienia wolności. Kokott zmarł w więzieniu w 1980 r.

Instytut Yad Vashem w 1995 r. przyznał Wiktorii i Józefowi Ulmom medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Obecnie trwa w Watykanie proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów. W 2016 roku w Markowej otwarto Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów. Historia rodziny Ulmów pokazywana jest także na świecie. Przykładem jest choćby działalność Instytutu Polskiego w Delhi, który w latach 2019 i 2020 organizował wystawy poświęcone polskim bohaterom. Były one pokazywane m.in. na uniwersytecie Jindal w stolicy Indii.

Nie tylko Ulmowie

Polaków, którzy w nieludzkich czasach, nie bacząc na własne bezpieczeństwo ratowali swoich żydowskich sąsiadów, było znacznie więcej. Na tak heroiczną postawę decydowali się, mimo że w Europie Wschodniej, w tym właśnie w Polsce, za ukrywanie Żydów okupanci wymierzali najsurowszą karę. Dziś trudno oszacować, ilu Polaków udzieliło pomocy prześladowanym Żydom. Natomiast od 1963 roku izraelski Instytut Yad Vashem przyznaje medale Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Do 1 stycznia 2020 roku wyróżnił 27 712 osób, w tym 7 112 Polaków, którzy tworzą największą grupę Sprawiedliwych spośród obywateli 51 państw świata. W gronie odznaczonych znaleźli się m.in. Irena Sendlerowa, Jan i Antonina Żabińscy, Jan Karski, Władysław Bartoszewski, Igor Abramow-Newerly, Jarosław i Anna Iwaszkiewiczowie, Aleksander Kamiński, Eryk Lipiński.

JT

autor zdjęć: muzeumulmow.pl, Kancelaria Sejmu / Aleksander Zieliński

dodaj komentarz

komentarze


NATO on Northern Track
 
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Nowe zadania szefa SKW
Pytania o europejską tarczę
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Mobilne dowodzenie
Abramsy w pętli
W obronie wschodniej flanki NATO
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Krwawa noc pośród puszczy
They Will Check The Training Results in Combat
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Układ nerwowy Mieczników
Śladami ojca
Ameryka daje wsparcie
Bohater odtrącony
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Flota Bayraktarów w komplecie
„Ta ziemia do Polski należy…”
„Pierwsza Drużyna” na start
Po przeprawie ruszyli do walki
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polska wiktoria na Monte Cassino
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Orzeł dla bohaterów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polki pobiegły po srebro!
Wojna w świętym mieście, epilog
Zawsze gotowi do pomocy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Gry wojenne w szkoleniu
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Grand Quadriga ‘24”
Wszystkie misje AWACS-a
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO