moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kwalifikacja? Może w czerwcu

Zwiększona zachorowalność i wskaźniki epidemiczne wskazują jednoznacznie, że przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej będzie dużym wyzwaniem. Dlatego podjęliśmy decyzję o możliwym przesunięciu terminu jej rozpoczęcia na 1 czerwca – zapowiedział wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. To już kolejna zmiana terminów w tej sprawie, którą wymusza pandemia COVID-19.

Plany zakładały, że kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 25 stycznia i potrwa do końca kwietnia. Jednak, podobnie jak w ubiegłym roku, epidemia przekreśliła ten harmonogram. Ministrowie obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji znowelizowali więc rozporządzenie i zapisali, że cała procedura może odbyć się między 7 kwietnia a 23 lipca oraz 9 sierpnia i 19 listopada.

Oznacza to, że pierwsze powiatowe komisje lekarskie mogłyby zacząć pracę już za dwa tygodnie. Czy tak się stanie? – Śledzimy sytuację w kraju, zwiększona zachorowalność i wskaźniki epidemiczne jednoznacznie wskazują, że kwalifikacja będzie trudna do zrealizowania. Dlatego po konsultacji ze Sztabem Generalnym Wojska Polskiego i służbami sanitarnymi zdecydowaliśmy, że pierwsza tura kwalifikacji mogłaby rozpocząć się nie 7 kwietnia, a 1 czerwca i trwać do 23 lipca – zapowiedział wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz, podczas ostatniego posiedzenia senackiej Komisji Obrony Narodowej. Taką informację wiceszef MON-u przekazał także na odprawie z wojewodami.

REKLAMA

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę z problemów, jakie mogą się pojawić przy organizacji kwalifikacji wojskowej. Może np. zabraknąć lekarzy w powiatowych komisjach, którzy cały czas są przecież zaangażowani w działania w walce z pandemią. Dlatego przesunięcie terminu to nie tylko rekomendacja, ale i zalecenie – wyjaśnia Wojciech Skurkiewicz w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl. Wiceminister dodaje, że nowy termin uwzględnia też okres matur. – Chcemy by młodzi ludzie skupili się na tym, żeby je zdać i nie stresowali się niepotrzebnie obowiązkiem stawienia się przed komisją – zapewnia przedstawiciel MON-u.

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, ostateczną decyzję w sprawie terminu rozpoczęcia kwalifikacji wojskowej na terenie poszczególnych województw będą podejmować wojewodowie. Na podstawie tego samego dokumentu, drugi termin kwalifikacji ma zostać ogłoszony w lipcu. Wówczas można zostać wezwanym przed komisję lekarską w okresie od 9 sierpnia do 19 listopada.

W tym roku obowiązek stawienia się dotyczy 280 tys. osób. To przede wszystkim 19-latkowie urodzeni w 2002 roku. Wezwania otrzymają też mężczyźni tzw. roczników starszych – w wieku 20–24 lat (urodzeni w latach 1997–2001), którym do tej pory nie określono kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz kobiety urodzone w latach 1997–2002, głównie absolwentki studiów lekarskich, pielęgniarskich czy ratownictwa medycznego.

Podczas kwalifikacji na terenie całego kraju będzie pracować 16 wojewódzkich komisji lekarskich oraz ok. 400 powiatowych.

Kwalifikacja wojskowa jest prowadzona od 2009 roku. Wzywając młodych ludzi przed komisje lekarskie, wojsko chce zebrać informacje o stanie ich zdrowia, aby ocenić zdolności do ewentualnej służby wojskowej, np. w razie zagrożenia bezpieczeństwa państwa.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. kpr. Aleksander Perz

dodaj komentarz

komentarze


Rozkaz: nie brać jeńców
 
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
Umowa na Mieczniki podpisana
Żeglarki na kursie po medal
„Kormoran” ćwiczył na Bałtyku z pakistańską fregatą
Dwa zwycięstwa zapaśnika
GROM, czyli gotowi ratować życie
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Psy (w) WOT
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
Abrams – czołg niepokonany w walce
Gotowi do przepraw i pomocy powodzianom
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
Kontyngent do zmiany
Polskie F-16 gotowe na Islandię
NATO Andersa
Course on Diplomacy
Co ze sprawdzianem z WF?
Javelin gwarantuje skuteczność
Kurs na dyplomację
Cel: namierzyć okręt podwodny
Raki dla 12 Brygady
Rusza PKW Islandia
Powstanie było czymś niezwykłym
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Żołnierze bez testów z WF-u
Lider po amerykańsku
Medalowy dzień Polaków!
Cztery medale Polaków, w tym trzy marynarzy!
Sięgając po oficerskie gwiazdki
Poligon na miarę XXI wieku
Nowe książeczki wojskowe
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Szczyt NATO już w poniedziałek
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Military Doctor 2021
Pół roku pod egidą ONZ
Biało-Czerwoni walczyli o awans do finałów
Ruszyli do walki o naszą przyszłość
NATO ćwiczy w Gruzji
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Lecieć między graniami
Polak najlepszym podoficerem NATO
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Wojenne losy Prymasa Tysiąclecia
Świętuj razem z żołnierzami!
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Afghanistan: Going Back Home
Nagroda nie tylko od dowódcy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Wystawa plenerowa o powstaniach śląskich
Afganistan. Czas wracać do domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO