moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Znów połączą na święta

Pierwszą edycję akcji „Łączymy na święta” wojska obrony terytorialnej zorganizowały przed Bożym Narodzeniem. Teraz, przed świętami Wielkiejnocy, terytorialsi znów sprawią, że osoby starsze, samotne i chore, które przebywają w izolacji, będą mogły choć przez chwilę poczuć rodzinną atmosferę. Akcja rozpoczyna się już na początku tygodnia.

Tak będzie chociażby w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. W poniedziałek żołnierze z Podkarpacia, zaopatrzeni w sprzęt elektroniczny, ruszą do pierwszych osób, które zgłosiły chęć udziału w akcji. – Do tej pory zgłosiło się do nas kilkanaście placówek medycznych i około 180 osób. Od najbliższego poniedziałku będziemy je sukcesywnie odwiedzać – mówi mjr Paweł Bryndza, szef sekcji współpracy cywilno-wojskowej 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Projekt jest adresowany do pacjentów lub pensjonariuszy, którzy muszą pozostać w izolacji. Zasady są proste. Kierownictwo danej placówki może zgłosić chęć udziału w akcji do żołnierza WOT odpowiedzialnego za współpracę z tymże podmiotem lub bezpośrednio skontaktować się z jednostką WOT. Brygady utworzyły specjalne grupy, które z zachowaniem wszelkich norm sanitarnych będą odwiedzać pacjentów szpitali, pensjonariuszy domów pomocy społecznej oraz osoby starsze i samotne. Za pomocą tabletów umożliwią im wideorozmowę z bliskimi. – To absolutnie bezcenna akcja. Z wielu względów – podkreśla Dorota Kaczmarkowska, psycholog. – Ludzie, którzy znaleźli się w miejscu izolowanym, szpitalu czy innej placówce, mają mało bodźców, są w przewlekłym stresie. To sprawia, że często przypominają im się negatywne rzeczy, wydaje im się, że sytuacja, w jakiej się znajdują, jest trudniejsza niż w rzeczywistości. Nagle pojawia się drugi człowiek, żołnierz, który chce pomóc i który umożliwi wyczekiwany kontakt z rodziną. To obniża poczucie lęku i zdecydowanie sprzyja powrotom do zdrowia – tłumaczy Dorota Kaczmarkowska.

Ubiegłoroczna akcja, zorganizowana przed świętami Bożego Narodzenia, cieszyła się dużą popularnością. Żołnierze WOT odwiedzili setki miejsc, a z możliwości wirtualnego kontaktu z rodziną skorzystało ponad tysiąc chętnych. – Dopiero będąc na miejscu, zdałam sobie sprawę, jak duża jest to pomoc dla tych ludzi. Często nie widzą się z rodziną przez bardzo długi czas, czasem nie mają nawet telefonu, by do nich zadzwonić. Dzięki nam mogą porozmawiać ze swoimi dziećmi, wnukami. Taka rozmowa jest wzruszająca nie tylko dla rozmówców, ale też i dla nas – mówi kpr. Beata Bielińska z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Z kolei szer. Jakub Figarski zauważa, że akcja znakomicie wpisuje się w zadania, do jakich zostały powołane wojska obrony terytorialnej. – Naszym głównym celem jest pomoc lokalnej społeczności. Czasem przejawia się to właśnie w takich niewielkich gestach jak możliwość wirtualnego spotkania z rodziną. Mamy trudny czas, musimy zrozumieć, że nie jest to zwyczajna sytuacja. Jeżeli więc ktoś zwraca się do nas o pomoc, zawsze powinniśmy być do dyspozycji – zauważa żołnierz 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Terytorialsi przyznają, że w porównaniu z pierwszą edycją tegoroczna liczba zgłoszeń jest znacznie większa. – Akcja wyraźnie „chwyciła”. Placówek, które zgłosiły nam chęć wzięcia w niej udziału, jest znacznie więcej niż podczas pierwszej edycji. Postaramy się dotrzeć z naszymi wojskowymi tabletami do wszystkich, którzy chcieliby za naszym pośrednictwem spotkać się ze swoimi bliskimi – podkreśla mjr Paweł Bryndza, szef sekcji współpracy cywilno-wojskowej 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze wojsk obrony terytorialnej od wybuchu pandemii aktywnie uczestniczą w działaniach przeciwepidemicznych poprzez wspieranie systemu opieki zdrowotnej, instytucji sanitarnych czy samorządów. W ubiegłym roku akcja „Łączymy na święta” była prowadzona kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia, a także – z inicjatywy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej – rozszerzona o pomoc tym, którzy obchodzili prawosławne Boże Narodzenie. W tym roku prawosławni również – za sprawą żołnierzy 1 PBOT i 2 LBOT – będą mogli wziąć w niej udział.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Polki pobiegły po srebro!
 
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ratownicy na medal
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Podróż po AWACS-ie
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO on Northern Track
Nie szpital, a instytut
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Mobilne dowodzenie
They Will Check The Training Results in Combat
Nowe zadania szefa SKW
Po śladach polskich bohaterów
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Serwis K9 w Polsce
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Ameryka daje wsparcie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
By Polska była bezpieczna
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Wszystkie misje AWACS-a
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Przysięga w Limanowej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Flota Bayraktarów w komplecie
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Honor weteranom misji!
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
WAM wraca po latach
Ostatnia droga Pileckiego
Piedimonte – samobójcza misja
Pokazali bojowego ducha
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO