moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy karabin z Tarnowa

Inżynierowie z Zakładów Mechanicznych „Tarnów” S.A. opracowali na potrzeby jednostek powietrznodesantowych i żołnierzy wojsk obrony terytorialnej nową wersję karabinu maszynowego UKM 2000P. Broń oznaczona jako UKM 2020S jest mniejsza i lżejsza od swojej poprzedniczki, ale zachowała przy tym jej szybkostrzelność – do 900 strzałów na minutę. Karabin jest w fazie testów.

Od kilkunastu lat polska armia systematycznie przezbraja się z opracowanych pod koniec lat pięćdziesiątych karabinów PK kalibru 7,62 x 54 mm w broń zasilaną amunicją w natowskim standardzie 7,62 x 51 mm, czyli w produkowane przez Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. karabiny UKM 2000. Obecnie w jednostkach jest ich około 3700 sztuk, w trzech wersjach: piechoty – oznaczonych jako UKM 2000P, desantowych UKM 2000D oraz pokładowych UKM 2000C, które są na wyposażeniu m.in. kołowych transporterów opancerzonych Rosomak.

Ostatni duży kontrakt na dostawę karabinów UKM 2000, Ministerstwo Obrony Narodowej zawarło z ZM „Tarnów” w 2017 roku. Wówczas zamówiono dla jednostek operacyjnych oraz brygad wojsk obrony terytorialnej prawie 2500 sztuk UKM 2000P. Co istotne, kupiono wówczas ulepszoną wersję UKM 2000P. W broni, poprawionej zgodnie z sugestiami żołnierzy, zmodyfikowano m.in. iglicę i zespół amortyzatora mechanizmu odrzutowego, zamontowano lepszy tłumik płomienia oraz zainstalowano łoże ze zintegrowanymi szynami montażowymi.

REKLAMA

Teraz, na podstawie wniosków i doświadczeń zebranych przez ponad trzy lata użytkowania zmodyfikowanych UKM 2000P inżynierowie z Zakładów Mechanicznych „Tarnów” opracowali nowy model UKM 2000P.

UKM 2020S, bo takie oznaczenie otrzymała broń, jest dedykowany dla jednostek powietrznodesantowych oraz wojsk obrony terytorialnej. Od modelu UKM 2000P różni się przede wszystkim gabarytami. Broń jest lżejsza (o około kilogram) i mniejsza (o kilkanaście centymetrów). Najważniejszą zmianą jest jednak skrócenie lufy. – Karabin będzie ukompletowany w dwie lufy – krótką i długą. Pierwsza będzie przeznaczona do działań o dużej manewrowości, czyli desantu, patrolu, rozpoznania. Druga, dłuższa lufa, o większej donośności i sile ognia, będzie wykorzystywana, gdy potrzebny będzie pełen potencjał bojowy karabinu maszynowego – wyjaśnia Damian Jarosz, kierownik działu konstrukcji mechanicznych w ZM „Tarnów”.

Krótka lufa ma mieć długość 440 mm, a druga, podobnie jak w modelu UKM 2000P, 540 mm. Co ważne, obie będą zapewniały podobną energię początkową pocisku – na poziomie 3000 J oraz równie zabójczą szybkostrzelność – na poziomie 900 strzałów na minutę.

Przedstawiciele tarnowskich zakładów podkreślają, że mimo modyfikacji i ulepszeń, UKM 2020S będzie w ok 90 proc. bazować konstrukcyjnie na zamówionej w 2017 roku wersji UKM 2000P. Dzięki temu wojsko nie tylko oszczędzi na jego logistyce, np. na częściach zamiennych czy serwisie, ale nie będzie musiało również dodatkowo szkolić jego celowniczych.

UKM 2020S jest obecnie testowany przez polską armię. W piątek, 16 kwietnia 2021 roku, z jego możliwościami na poligonie w Nowej Dębie mieli okazję zapoznać się żołnierze z 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich, wchodzącego w skład 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Zakłady Mechaniczne Tarnów, PGZ

dodaj komentarz

komentarze

~Piotrr
1618767780
Wspaniała wiadomość. Chciałbym doczekać czasów, gdzie każdy żołnierz WP będzie posiadać nowoczesne oręże, nokto i indywidualny zestaw łącznośći. O nowoczesnych kamizelkach nie wspomnę. Każdy żołnierz, nawet kucharz. Co tam Narew, Wisła czy inna Harpia. Modernizacja od dołu. Pozdrawiam
3C-E9-ED-85

Pomoc w walce z dezinformacją
 
Sto sekund do zagłady
Śląskie salwy
Rumuński „Scorpion Spring”
Nowy karabin z Tarnowa
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Kurs na dyplomację
Specjalsi lądują w wodzie
„Czajka” po udanej operacji
Misje kształtują charakter
Tygrysi zlot myśliwców
„Wolverine Strike” odpiera atak
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
Kara śmierci za życie Zofii
Co ze sprawdzianem z WF?
Raki w Toruniu
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Walka z niewidzialnym wrogiem
MON robi zakupy amunicji
Bój o czarną perłę w koronie
BME pod znakiem „Miecznika”
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Kuźnie oficerskich kadr
Course on Diplomacy
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Brąz żołnierza na mistrzostwach Europy w grapplingu
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
„Defender” dotarł do Europy
Ucieczka, która wstrząsnęła blokiem wschodnim
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
AFN znów w oktagonie
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
UE o wspólnym bezpieczeństwie
To było wyzwanie dla wszystkich
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Polska stawia na fregaty Miecznik
Jak wojsko walczy z pandemią
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Nowe książeczki wojskowe
Piekło Berlina
Pierwsze zwycięstwo Rotmistrza
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Kto otrzyma Buzdygana?
Wspólny wysiłek
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Nagroda nie tylko od dowódcy
Holenderski dar dla muzeum w Dęblinie
Afganistan. Czas wracać do domu
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
Podchorążowie ćwiczą BLOS
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Szczepimy się
WOT szkoli snajperów
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO