moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
UE o wspólnym bezpieczeństwie

Projekty militarne państw europejskich nie mogą być konkurencyjne wobec NATO – mówił Mariusz Błaszczak, szef MON, po spotkaniu ministrów obrony państw Unii Europejskiej. Tematem rozmów, które miały miejsce w Brukseli, był m.in. projekt PESCO i włączenie do niego nowych państw: USA, Kanady i Norwegii. Dzięki temu europejska obrona ma być skuteczniejsza.

Jedną z najważniejszych decyzji podjętych podczas obrad Rady Unii Europejskiej ds. Zagranicznych na szczeblu ministrów obrony było włączenie Stanów Zjednoczonych, Kanady i Norwegii do projektów PESCO, czyli stałej współpracy strukturalnej dotyczące mobilności wojskowej i umożliwiającej żołnierzom szybsze przemieszczanie się po Europie.

Zdaniem Josepa Borrella, Wysokiego Przedstawiciela Unii ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, doświadczenia państw, które dołączą do europejskiej współpracy militarnej w ramach PESCO, przyczynią się do poprawy mobilności wojskowej w UE i poza nią. – Dzięki temu europejska obrona będzie skuteczniejsza – stwierdził Borrell.

REKLAMA

W spotkaniu w Brukseli uczestniczył także minister Mariusz Błaszczak. – Polska wielokrotnie mówiła o potrzebie otwarcia programów PESCO dla państw, które nie należą do UE. Dzisiejsze postanowienie Rady odczytujemy jako sukces – stwierdził szef MON. Decyzję ministrów obrony z zadowoleniem przyjął także Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, który uczestniczył w jednej z sesji Rady UE.

Ministrowie dyskutowali także na temat relacji pomiędzy UE i NATO. Szef polskiego MON zaznaczył w trakcie briefingu, że projekty militarne państw europejskich nie mogą być konkurencyjne wobec NATO. – Nie chcemy, żeby UE w sprawach obronności rywalizowała z NATO i bardzo się cieszę, że pogląd Polski w tej kwestii jest podzielany przez większość państw i Sekretarza Generalnego NATO – podkreślał minister Błaszczak.

Przypomniał również, że Polska nie popiera pomysłu utworzenia wspólnej, europejskiej armii. – Cieszę, że zdolności Sojuszu są uzupełniane przez przedsięwzięcia unijne, ale złem byłoby, gdyby obok struktur NATO powstawały struktury wojskowe UE – przekonywał polski polityk.

W trakcie spotkania w Brukseli obradujący zgodzili się, że UE musi być świadoma zagrożeń dla bezpieczeństwa Europy i odpowiednio na nie reagować. – Chodzi nie tylko o zagrożenia z południa. Podkreślałem, że realne są także zagrożenia neoimperialną polityką Rosji – mówił szef MON. Zaznaczył, że jego pogląd podzielają ministrowie z państw wschodniej flanki NATO, nie lekceważą go też inni partnerzy.

Ministrowie omówili również sytuację na rosyjsko-ukraińskiej granicy. Jeszcze przed posiedzeniem Stoltenberg zwrócił uwagę, że choć Rosja wycofała część żołnierzy z granicy Ukrainy, nadal dziesiątki tysięcy żołnierzy i znaczna ilość sprzętu i broni pozostają w regionie. – Obecnie na Ukrainie i wokół niej jest o wiele więcej rosyjskich wojsk niż przed ostatnim wzrostem napięcia, dlatego NATO musi zachować czujność i uważnie monitorować rozwój wydarzeń – argumentował sekretarz generalny NATO.

To były pierwsze od czasu wybuchu pandemii COVID-19 bezpośrednie, a nie zorganizowane online, obrady ministrów obrony UE. – Spotkanie było bardzo potrzebne i wzmocniło relacje wewnątrz Unii – podsumował Mariusz Błaszczak.

AD

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
 
Nowe książeczki wojskowe
Pierwszy dzień do zwycięstwa
„Dragon” wskazał cel
Course on Diplomacy
Karakal w natarciu
Kurs na dyplomację
Jacht i menażki od wojska
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Żandarmeria świętuje
Afganistan. Czas wracać do domu
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
Żołnierz uratował ofiarę wypadku
„Albatros” wyszedł na morze
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Specjals z Agatu wygrał zawody w Bawarii
A Multi-Front Operation
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Borsuk pokazał swoje możliwości
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
W drodze do Ameryki
PKW Turcja już działa
Gorzka parada zwycięstwa
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Zdjęcie z Hitlerem ratowało życie
Polscy żołnierze polecą na Islandię
CBW świętuje
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Moździerze dla WOT-u
Siła braterstwa
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Podoficer, czyli lider
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
„Dragon ’21” – ostatnia bariera
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Misje kształtują charakter
Co ze sprawdzianem z WF?
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Szczyt NATO już w poniedziałek
Grupy niszczycieli czołgów
Krwiodawcy w mundurach
Kask Weterana do zdobycia!
Tygrysy grasowały także nocą!
Borsuk bezwzględnie potrzebny
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Specjaliści od wsparcia
Marynarz na „Korfantym”
Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
„Dragon '21” – Desant pod wiatr
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Nagroda nie tylko od dowódcy
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO