moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żandarmeria świętuje

Żołnierze tej formacji dbają o przestrzeganie dyscypliny w wojsku, porządku publicznego, ochraniają także najważniejsze osoby w siłach zbrojnych. Dziś święto obchodzi Żandarmeria Wojskowa. – Wielokrotnie udowodniliście swój profesjonalizm i wysoki poziom wyszkolenia. Dziękuję wam za służbę – chwalił żołnierzy Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Uroczystość z okazji święta Żandarmerii Wojskowej odbyła się dziś w Warszawie. Wzięli w niej udział m.in. Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej, i gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. List do żandarmów skierował Mariusz Błaszczak, szef MON.

„Żandarmeria Wojskowa to formacja o szczególnym charakterze. Jej żołnierze pełnią odpowiedzialną służbę wszędzie tam, gdzie służy Wojsko Polskie i wszędzie tam, gdzie społeczeństwo potrzebuje wsparcia” – napisał minister obrony. Mariusz Błaszczak przypomniał, że żandarmi zabezpieczali różnego rodzaju wydarzenia, takie jak szczyt NATO w Warszawie czy Światowe Dni Młodzieży, wspierali także działania mające na celu powstrzymanie pandemii COVID-19. „Każde z tych wydarzeń wiązało się z wielką odpowiedzialnością, ciężką pracą i długotrwałymi przygotowaniami. Ze wszystkim Żandarmeria Wojskowa poradziła sobie doskonale” – zaznaczył minister.

REKLAMA

Jednocześnie podkreślił, że żołnierze ŻW uczestniczą w wielu misjach wojskowych, gdzie „wykazują się odwagą i zaangażowaniem”. „Wielokrotnie udowodniliście swój profesjonalizm i wysoki poziom wyszkolenia. Dziś cieszycie się uznaniem nie tylko w Polsce, ale także wśród naszych sojuszników. Dziękuję Wam za tę trudną służbę i życzę, aby droga zawodowa, jaką wybraliście, była satysfakcjonująca” – napisał Mariusz Błaszczak.

Natomiast wiceminister Skurkiewicz mówił o tym, że żołnierze Żandarmerii Wojskowej są od wielu miesięcy zaangażowani w walkę ze skutkami rozprzestrzeniania się koronawirusa. – Ten rok pokazał, jak ważna jest wasza służba. Dziękuję wam za to – zwrócił się do żandarmów.

Do zaangażowania żołnierzy w działania mające na celu powstrzymanie pandemii nawiązał w swoim przemówieniu także gen. bryg. Tomasz Połuch. – Za nami trudny i wymagający czas walki z koronawirusem, którą z sukcesem udało się pogodzić z realizacją zadań ustawowych i działalnością szkoleniową. Wasze dotychczasowe zaangażowanie i poświęcenie zasługują na szczególne słowa uznania i podziękowania – mówił komendant główny Żandarmerii Wojskowej. Generał zaznaczył także, że z powodu ograniczeń związanych z pandemią święto, które przypada 13 czerwca, zostało zorganizowane na nieco mniejszą skalę niż zwykle. – Jestem przekonany, że dzięki przestrzeganiu reżimu sanitarnego i powszechnej akcji szczepień przeciwko COVID-19 przezwyciężymy epidemię i w kolejnych latach będziemy mogli jeszcze uroczyściej celebrować święto naszej formacji – podkreślił gen. Połuch.

Podczas uroczystości wiceminister Wojciech Skurkiewicz, w imieniu szefa MON, wręczył wyróżniającym się żołnierzom odznaczenia i pamiątkowe ryngrafy, a gen. Rajmund T. Andrzejczak otrzymał odznakę pamiątkową Żandarmerii Wojskowej. Proporzec honorowy z rąk komendanta głównego odebrał także przodujący pododdział ŻW. Została nim 1 Kompania Żandarmerii Wojskowej z mazowieckiego oddziału Żandarmerii. Uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów.

Żandarmeria Wojskowa powstała 1 września 1990 roku. Jest wyspecjalizowaną służbą sił zbrojnych, do której głównych zadań należy zapewnienie przestrzegania dyscypliny wojskowej, ochrona porządku publicznego oraz zapobieganie przestępstwom na terenach jednostek wojskowych i w miejscach publicznych. 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: SGWP, Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


UE o wspólnym bezpieczeństwie
 
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Kurs na dyplomację
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Polak najlepszym podoficerem NATO
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Lufy prosto z Huty
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Misja, która zmieniła polską armię
V-2 leci do aliantów
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Co ze sprawdzianem z WF?
Psy (w) WOT
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Podwodne centrum przyszłości
Wisła i Narew w Sejmie
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Plany WB Group
Course on Diplomacy
Klauzula: ściśle tajne
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Abrams – czołg z najwyższej półki
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Armia Fight Night uderzy w Żywcu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Rusza PKW Islandia
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Wilki znów na Mazurach
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Desantowanie z transportowego giganta
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Afganistan: powrót do domu
Nagroda nie tylko od dowódcy
Żołnierze GROM-u uczą studentów WAT-u skoków ze spadochronem
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Grot – rozwojowa konstrukcja
Sukcesy żołnierzy na AFN
Afganistan. Czas wracać do domu
Żołnierze bez testów z WF-u
Stalowy człowiek
Polscy żołnierze wrócili z Afganistanu
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Kontyngent do zmiany
Szczyt NATO już w poniedziałek
„Zginęli, bo byli Polakami”
Nowe książeczki wojskowe
Kat warszawskiego getta przed sądem
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Ankona – bitwa po polsku
Groty dla proobronnych
Wiosłują dla Emily
Combining Two Worlds
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO