moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wyjątkowa uroczystość na ORP Błyskawica

Nazwa Błyskawica pojawiła się w historii naszej Marynarki Wojennej 85 lat temu. To wtedy 1 października 1936 roku, w stoczni J. Samuel White & Co Ltd. w Cowes, nazwę najsłynniejszemu polskiemu okrętowi nadała hrabina Cecylia Raczyńska, żona Edwarda, ambasadora RP w Londynie, ceremonialną formułę matki chrzestnej kończąc słowami: „…nadaję Ci imię Błyskawica”. Wcześniej wodowano tutaj bliźniaczego Groma.

W niedzielę 27 czerwca 2021 r., w dniu Święta Marynarki Wojennej, na pokładzie okrętu,
córki Cecylii i Edwarda Raczyńskich, panie VIRIDIANNA REY i KATARZYNA RACZYŃSKA, obejmą honorowym mecenatem ORP Błyskawica - słynnego chrześniaka Cecylii.
Inicjatorem przedsięwzięcia jest Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni we współpracy z Marynarką Wojenną RP.

Patroni honorowi wydarzenia:
Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu RP
Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej
Zbigniew Rau, Minister Spraw Zagranicznych

PROGRAM - 27 czerwca 2021 r.

13:00 Nabrzeże Pomorskie (wydarzenie otwarte dla widzów)
Uroczystość objęcia ORP Błyskawica honorowym mecenatem przez Katarzynę Raczyńską i Viridiannę Rey, córki Edwarda Bernarda Raczyńskiego i Cecylii Raczyńskiej, matki chrzestnej okrętu.
Wydarzeniu towarzyszyć będą honory czynione przez Marynarkę Wojenną RP zgodnie z ceremoniałem morskim, z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej i Orkiestry Reprezentacyjnej MW.

16:00 Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (dla zaproszonych gości)
Sala Audytoryjna – Seminarium historyczne poświęcone Cecylii i Edwardowi Raczyńskim:
- „Edward Raczyński (1891-1993) – najwybitniejszy dyplomata Drugiej Rzeczypospolitej” - dr hab. Krzysztof Kania, profesor UMK;
- „ORP Błyskawica” – Tomasz Miegoń, dyrektor MMW;
- „Cecylia Raczyńska – wspomnienia rodzinne” - Katarzyna Raczyńska i Viridianna Rey;
- „Rodzina Raczyńskich i Fundacja im. Raczyńskich” – Mikołaj Pietraszak-Dmowski, sekretarz Zarządu Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu.

18.00 Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (dla zaproszonych gości)
„Dęby z Rogalina i polskie morze. Cecylia i Edward Raczyńscy” – uroczyste otwarcie wystawy przez Katarzynę Raczyńską i Viridiannę Rey. Po części oficjalnej pokaz mody z lat 30./40. XX w., inspirowany postacią Cecylii Raczyńskiej

Wystawa zostanie udostępniona dla zwiedzających 29 czerwca na okres ok. 3 miesięcy.

Cecylia Raczyńska była dwukrotnie matką chrzestną jednostek noszących biało-czerwoną banderę. Po raz pierwszy wypowiadała sakramentalną formułę …Płyń po morzach i oceanach 18 lutego 1935 roku, w brytyjskiej stoczni Swan Hunter & Wigham Richardson, podczas wodowania parowca Puck zamówionego przez państwowe przedsiębiorstwo Żegluga Polska. Chrześniak pani ambasadorowej nie przetrwał niestety II wojny światowej. Wykorzystywany w roli transportowca wojennego padł w 1943 roku ofiarą nocnego nalotu Luftwaffe na port Bari we Włoszech, gdzie gromadziła się flota zaopatrująca wojska alianckie.

Miejsce w historii morskiej Polski ma także Edward Raczyński. On to bowiem 18 listopada 1939 roku, w imieniu Rzeczypospolitej, podpisał porozumienie międzyrządowe, na mocy którego utworzono Oddział Polskiej Marynarki Wojennej w Wielkiej Brytanii (The Polish Naval Detachement in Great Britain). Układ ten był efektem wizyty, którą na Wyspach Brytyjskich odbywał generał Władysław Sikorski.
Podpisane porozumienie zawierało w siedmiu artykułach szczegółowe wytyczne współpracy polsko-brytyjskiej na czas trwania wojny. Dopuszczało między innymi możliwość przekazywania okrętów Royal Navy Marynarce Wojennej RP. Okręty, po obsadzeniu polskimi załogami, miały pływać pod dowództwem polskich oficerów i pod polską banderą. W większości otrzymywały także nowe, polskie nazwy. Przekazywane okręty miały być wypożyczane PMW i pozostawać własnością rządu brytyjskiego.

VIRIDIANNA REY z domu Raczyńska (ur. 1935)
Córka Edwarda i Cecylii Raczyńskich. Odebrała typowe angielskie wykształcenie. W 1967 r. poślubiła Xawerego Reya herbu Oksza, polskiego patriotę. Wraz z mężem zamieszkała we Francji. Do Polski stara się przyjeżdżać regularnie. W 2015 r. uczestniczyła w uroczystym otwarciu zmodernizowanego Muzeum Pałacu w Rogalinie. Jest członkiem Rady Nadzorczej Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu.
KATARZYNA RACZYŃSKA (ur. 1939)
Najmłodsza córka Edwarda i Cecylii Raczyńskich. Obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii. Aktywnie wspiera rodzinny majątek w Rogalinie, równocześnie stara się przywrócić pamięć o swoim ojcu. Często odwiedza Polskę. Jest członkiem Zarządu Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu.

EDWARD BERNARD hr. RACZYŃSKI (1891-1993)
Dyplomata, polityk, Prezydent RP
Swoim życiem i postawą zasłużył na zaliczenie do grona najwybitniejszych postaci polskiej dyplomacji i polityki XX wieku. Pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych odrodzonej Rzeczypospolitej rozpoczął w 1919 r. Dyplomatyczne doświadczenie zdobywał na placówkach w Kopenhadze, Londynie, Warszawie i Genewie. W 1932 r. reprezentował Polskę jako delegat przy Lidze Narodów. W 1934 r. otrzymał nominację na stanowisko ambasadora RP w Londynie - czas pokazał, że tu właśnie wypełnił swą życiową misję służby dla Rzeczypospolitej.
W listopadzie 1939 r. podpisał polsko-brytyjską umowę morską, regulującą zasady wojennej współpracy polskiej Marynarki Wojennej z Royal Navy.
W latach 1941-1945 kierował Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP. Między innymi w grudniu 1942 r. przedstawił aliantom, w oparciu o dokumenty przywiezione przez Jana Karskiego, szczegółowy raport o Holokauście, pierwszy na świecie oficjalny dokument informujący o niemieckim ludobójstwie, nazywany później Notą Raczyńskiego. W 1943 r. zredagował oświadczenie rządu o zbrodni katyńskiej oraz wysłał prośbę do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża o jej wyjaśnienie. Po wojnie z determinacją zabiegał w parlamencie brytyjskim o przychylność dla sprawy polskiej.
Był niekwestionowanym autorytetem w środowisku polskiej emigracji – w latach 1979-1986 pełnił urząd Prezydenta RP na uchodźstwie. Był założycielem i wieloletnim prezesem Instytutu Polskiego im. gen. W. Sikorskiego w Londynie. W 1991 r. przekazał, warty kilka miliardów złotych, majątek w Rogalinie narodowi polskiemu, tworząc Fundację im. Raczyńskich działającą przy Muzeum Narodowym w Poznaniu. Edward Bernard Raczyński zapisał się w historii jako człowiek wielkiego charakteru i zasług, bez reszty oddany wolnej Polsce. Zmarł w 1993 r. w Londynie. Został pochowany w krypcie rodowej w Rogalinie.

CECYLIA RACZYŃSKA (ur. 1906, zm. 1962)
Była najmłodszym z sześciorga dzieci Edwarda Jaroszyńskiego, właściciela znacznych majątków na Podolu i Wandy z Sierakowskich z Waplewa koło Malborka. Była drugą żoną Edwarda Bernarda Raczyńskiego. Osoba o ujmującej powierzchowności, wyróżniająca się skromnością i taktem. Stanowiła niezawodne wsparcie dla męża zarówno w państwowej służbie, jak i dbałości o rodzinę. Wierna towarzyszka życia, żona i matka. Była uznawana za jedną z najelegantszych żon członków korpusu dyplomatycznego w Londynie. W czasie II wojny światowej angażowała się w akcje charytatywne. Często organizowała spotkania kobiet, podczas których zachęcała panie z angielskiej socjety do pomocy okupowanej Polsce. W kartach Marynarki Wojennej zapisała się jako matka chrzestna ORP Błyskawica (jedynego alianckiego okrętu służącego nieprzerwanie przez cały okres II wojny światowej) oraz s/s Puck. Zmarła w 1962 r. w Londynie. Została pochowana w krypcie Raczyńskich w Rogalinie.

red. PZ

autor zdjęć: Arch. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

dodaj komentarz

komentarze


Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
 
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Mocny sygnał od NATO
Leopardy jadą na poligon
Telefon zaufania dla żołnierzy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Polska przystań brytyjskich jeńców
Nowy szef CWCR
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Tajna misja polskiej agentki
Lista trupich główek
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Którą drogą do armii?
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Dobrowolsi – czas start!
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Sztandar dla Dowództwa WOT
Pamiętamy o Niezłomnych
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Jaką drogą po wojskowy indeks?
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Nowoczesna łączność dla armii
Priorytety dla armii
Przerwany lot „Orlika”
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Eurofightery znowu w Polsce
Wojenny bohater na szubienicy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zachód przeciwko „korsarzom”
Palmiry – miejsce kaźni
Abramsy pod dobrą opieką
Zamiana po włosku
Offset dla „Wisły”
Wielki test w West Point coraz bliżej
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Ostrożnie! Czołgi na drodze
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Będzie za co kupić koreańską broń
Kleszcze dla wojska
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Rusza morski „Dragon”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO